Mieszkanie na Start. Nowy pomysł na kredyt zero procent

mar 04, 2024 · Time 2 min. czytania

Rząd zapowiedział nowe zasady dotyczące programu Mieszkanie na Start. Najważniejsze z nich to czas trwania pomocy (cztery lata) oraz obostrzenia, to jest do kogo kierowana będzie pomoc. Tym razem rząd dąży do tego, aby a tzw. darmowych kredytów mogły skorzystać osoby na granicy zdolności kredytowej.

Młoda para podczas remontu mieszkania

Program Mieszkanie na Start z nowymi założeniami

W styczniu wygaszono rządowy program ”Bezpieczny kredyt”. Od razu pojawiły się pytania, czy nastąpi kontynuacja tej pomocy w innej formie. Chociaż wdrożenie “Bezpiecznego kredytu” miało wpływ na wzrost cen mieszkań, to było także realnym wsparciem do osób, które inaczej nie otrzymałyby kredytu hipotecznego. Dlatego rząd szybko zapowiedział nowy program. Tym razem nazywa się on “Mieszkanie na Start”.

Z czasem pojawia się coraz więcej informacji na jego temat. Krzysztof Kukucki, wiceminister rozwoju i technologii na Spotkaniu Liderów Branży Nieruchomości uchylił nieco rąbka tajemnicy i zapowiedział, że:

  • Mieszkanie na Start ma ma obowiązywać cztery lata,
  • ma być adresowane do najbardziej potrzebujących – czyli nie do tych osób, które mogą kupić mieszkanie na rynkowych warunkach.

To stanowisko resortu rozwoju i technologii. Ostateczny kształt programu będzie się różnił od zaprezentowanego w styczniu projektu. Najważniejsza jest propozycja, aby z tzw. darmowych kredytów mogły skorzystać osoby na granicy zdolności kredytowej, gotowe partycypować w kosztach np. TBS.

Ręce inżyniera przy planach i miniaturze domu

Zapowiedź: tanie mieszkania na wynajem

Poza “darmowymi kredytami” rząd podtrzymał wcześniejszą deklarację budowy tanich mieszkań na wynajem. W obecnej kadencji ma zostać zbudowanych 100 000 takich lokali. Ich budowa byłaby możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków publicznych. Co ważne: nie będzie tu opcji dojścia mieszkańców do własności. Jeśli już miałyby zostać sprzedane, to na zasadach rynkowych, bez wsparcia. Uzyskane w ten sposób pieniądze według słów wiceministra mają zostać przeznaczone na „realizację polityki mieszkaniowej” samorządu.

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Rynek nieruchomości czeka na rozwój sytuacji. Przegląd prasy 6.06.2022

Klienci czekają na lepsze czasy. W tym roku raczej nie ma szans na spadek cen mieszkań. Pod koniec maja w życie weszła ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Wielu potencjalnych nabywców wstrzymuje decyzję o zakupach do czasu ustabilizowania się sytuacji makroekonomicznej i kredytowej. Rynek nieruchomości 2022 – najnowsze trendy. Przystępna cena kluczem do sukcesu. Infor.pl, 31.05.2022 […]

Zmiany na rynku nieruchomości w 2017 roku. Pierwszy TrendBook nieruchomości!

Najlepszym sposobem na przewidywanie przyszłości jest jej tworzenie. Tak uważał P. Drucker – ojciec współczesnej myśli marketingowej i zarządzania biznesem. Jeśli tak rzeczywiście jest, to idąc jego tropem warto zastanowić się, jakie zmiany na rynku nieruchomości czekają nas w 2017 roku.

Korzyści ze współpracy – rola agenta w podejmowaniu decyzji przez klienta

Nasze życie jest nierozłącznie związane z podejmowaniem decyzji. W każdym jego obszarze decydujemy się na jakieś konkretne rozwiązania, które są bardziej lub mniej dla nas korzystne. Codziennie podejmujemy decyzje, część z nich jest tak prozaiczna, że robimy to podświadomie, inne zaś wymagają od nas czasu i namysłu, ponieważ są dla nas ważne. W najważniejszych decyzjach, które […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.