“Bezpieczny kredyt 2%” już od lipca. Kto skorzysta z programu?

lut 22, 2023 · Time 4 min. czytania

Od lipca 2023 roku rusza program “Bezpieczny kredyt 2%” na zakup pierwszego domu lub mieszkania. Na czym polega i do kogo jest kierowany? Kto nie będzie mógł skorzystać z taniego kredytu mieszkaniowego? Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej!

Jak działa program “Bezpieczny kredyt 2%”?

Obecnie dla wielu osób kredyt hipoteczny jest nieosiągalny ze względu na zbyt wysokie wymagania banków co do zdolności kredytowej. Program “Bezpieczny kredyt 2%” ma zmienić tę sytuację. Przewiduje preferencyjne warunki kredytowania – to oznacza, że jego podstawowym założeniem jest stała stopa oprocentowania na poziomie 2% w skali roku na 10 lat.

W porównaniu do ofert bankowych, które zazwyczaj mają oprocentowanie na poziomie kilku procent, to korzystna oferta. Minimalna wysokość wkładu własnego to zaledwie 5% wartości nieruchomości. Maksymalny okres spłaty kredytu wynosi 30 lat.

Nie przewiduje się limitu ceny metra kwadratowego, natomiast marża oferowana przez bank nie może być wyższa niż przy innych finansowaniach. Korzyści programu “Kredyt 2%” można połączyć z tymi, które wynikają z programu “Mieszkanie bez wkładu własnego”. To otwiera kredytobiorcom szeroki wachlarz możliwości.

Czytaj także: Czeka nas kilka ciekawych miesięcy na rynku mieszkaniowym

Program “Bezpieczny kredyt 2%” – ograniczenia

W ramach programu single mogą starać się o hipotekę nie wyższą niż 500 tys. zł. W przypadku małżeństw oraz samotnych rodziców maksymalna kwota wynosi 600 tys. zł. Osoby, które chcą starać się o “Bezpieczny kredyt 2%”, mogą wnieść wkład własny nieprzekraczający 200 tys. zł. W związku z tym nowy program daje możliwość kupna nieruchomości nawet za 800 tys. zł. W przypadku mieszkań jest to kwota, która pozwala na znalezienie naprawdę atrakcyjnej oferty.

Czytaj także: Co dalej z cenami nieruchomości?

Kto może skorzystać z programu “Bezpieczny kredyt 2%”?

Program “Bezpieczny kredyt 2%” skierowany jest do:

  • osób, które chcą zakupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom,
  • osób do 45 roku życia, które nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich. Dodatkowo kredytobiorca musi posiadać zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu, jaki chce uzyskać.

Jak podaje gov.pl, w programie wezmą udział banki, które “podpiszą odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadzą instrumenty do swojej oferty produktowej”.

”Bezpieczny kredyt 2%” – od kiedy można składać wnioski?

Przy ubieganiu się o “Bezpieczny kredyt 2%” będzie trzeba przedstawić standardowe dokumenty, jakie wymagane są przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Wśród nich znajdują się dokumenty potwierdzające dochód, zatrudnienie i stan cywilny.

Rząd deklaruje, że program “Bezpieczny kredyt 2%” ma ruszyć najpóźniej w trzecim kwartale 2023 roku. Faktyczny start programu zależy jednak od tego, kiedy banki podpiszą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Koszt dopłat w roku 2023 szacowany jest na 178 mln zł. W 2024 – na 763 mln zł. Ogólny koszt dopłat w latach 2023-2032 szacuje się na 11,3 mld zł.

Czytaj też: Perspektywy rynku nieruchomości

Może to też Ci się spodoba

Prezentacja nieruchomości – samodzielnie czy z pośrednikiem?

Czy pośrednik będzie oglądał nieruchomości razem ze mną? Jak wygląda prezentacja nieruchomości przy współpracy z pośrednikiem?

Co będzie jeśli klient się do mnie zgłosi z Waszego baneru?

Co będzie jeśli klient się do mnie zgłosi z Waszego baneru?

FreeUp – jedyna na rynku aplikacja dla agentów Freedom

Praca w nieruchomościach, jak każda profesja, ma swoje blaski i cienie. Sprzedaż zakończona sukcesem i wysoka prowizja często poprzedzone są godzinami żmudnej, wymagającej i powtarzalnej pracy. Telefonowanie do klientów, pozyskiwanie nieruchomości, weryfikacja dokumentacji, analiza promocji, w tym godziny spędzone na przeglądaniu ogłoszeń. Jak nie utonąć w morzu ogłoszeń, no i przede wszystkim: jak pracować mądrzej […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.