Rynek nieruchomości czeka na rozwój sytuacji. Przegląd prasy 6.06.2022

cze 06, 2022 ·

Klienci czekają na lepsze czasy.

  • W tym roku raczej nie ma szans na spadek cen mieszkań.
  • Pod koniec maja w życie weszła ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.
  • Wielu potencjalnych nabywców wstrzymuje decyzję o zakupach do czasu ustabilizowania się sytuacji makroekonomicznej i kredytowej.

Rynek nieruchomości 2022 – najnowsze trendy. Przystępna cena kluczem do sukcesu. Infor.pl, 31.05.2022

Publiczne nakłady w sektorze mieszkalnictwa to nie tylko wydatek, ale strategiczna ważna społecznie inwestycja. W ostatniej dekadzie rynek nieruchomości w Polsce rozwijał się głównie za sprawą prywatnych przedsiębiorców. W segmencie mieszkaniówki co roku notowaliśmy kolejne rekordy sprzedaży, które jeszcze wzmocniła pandemia i łatwy dostęp od kredytów. Obecne wystudzenie rynku spowodowane wojną w Ukrainie, inflacją i wzrostem kosztów oraz brakiem kadr, jak w soczewce obnaża szereg wieloletnich zaniedbań, które mocno wpływają na rosnące ceny mieszkań. Czy rynek nieruchomości się załamie? 

Ceny mieszkań nie spadną, ale częściej mogą trafiać się okazje. Alebank.pl, 01.06.2022

W tym roku raczej nie ma szans na spadek cen mieszkań, ale na rynku pierwotnym i wtórnym, częściej niż w ubiegłych latach, mogą się za to zdarzać okazje cenowe, prognozują autorzy raportu Evaluer Index 2022 przygotowanego przez Emmerson Evaluation. Prognozy cenowe na rynku nieruchomości  – zobacz 

Mieszkanie bez wkładu własnego. Ustawa weszła w życie, ale kredytu nie dostaniesz. Business Insider, 01.06.2022

Pod koniec maja w życie weszła ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Program ma być instrumentem wsparcia dla osób, które mają zdolność kredytową i są w stanie spłacać zobowiązania, ale nie mogą uzbierać wymaganego przez banki wkładu własnego. Ten zastępowany jest gwarancją z Banku Gospodarstwa Krajowego. Problem jednak w tym, że jak do tej pory tylko jeden bank podpisał umowę z BGK, a nim hipoteki bez wkładu własnego trafią do jego oferty, minie kolejnych kilka miesięcy. Obecnie więc osoby kwalifikujące się do programu i nim zainteresowane nie mogą z Mieszkania bez wkładu własnego skorzystać. Mieszkanie bez wkładu własnego – realna pomoc czy fikcja. Przeczytaj. 

Mieszkanie w budowie czy gotowe? Sprawdzamy, co się bardziej opłaca. Forsal.pl, 02.06.2022

W ostatnich latach kupujący mieszkania na etapie budowy nie musieli się zbytnio przejmować ryzykiem upadłości dewelopera, bo był to okres dobrej koniunktury na rynku mieszkaniowym. Jednak w tym roku to ryzyko wzrosło z uwagi m.in. na spadającą zdolność kredytową potencjalnych nabywców mieszkań oraz perturbacje gospodarcze związane z wojną w Ukrainie. Dlatego warto wiedzieć, że od 1 lipca 2022 r. zacznie działać Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG), dzięki któremu zakup przysłowiowej dziury w ziemi ma być bezpieczny. Czy mieszkania od dewelopera są bezpieczne. 

Barometr: Klienci czekają na lepsze czasy. Rzeczpospolita. 02.06.2022

Prowadzone wśród użytkowników Obido badania wskazują, że wielu potencjalnych nabywców wstrzymuje decyzję o zakupach do czasu ustabilizowania się sytuacji makroekonomicznej i kredytowej – mówi Marcin Krasoń, ekspert Obido.pl. – Dziś kupujący potrzebują więcej czasu na podjęcie decyzji o nabyciu mieszkania. W biurach sprzedaży skończyły się czasu dopinania transakcji na pierwszym spotkaniu z klientem. Oznacza to powrót normalności na rynek. Klienci będą teraz wymagać więcej uwagi. Bardziej istotne niż dotąd będzie zidentyfikowanie ich potrzeb i możliwości – podkreśla. Nachodzi rynek klienta w branży nieruchomości – przeczytaj 

RAPORT AMRON-SARFIN 1/2022: WIDOCZNE ZMIANY NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI

Eksperci z Centrum AMRON przewidują, że ceny transakcyjne metra kwadratowego w bieżącym roku wciąż będą rosły, lecz w wolniejszym tempie niż w latach 2018 – 2021. Wzrosty cen będą także wynikały z wyższych kosztów budowy, spowodowanych m.in. szybko rosnącą inflacją. Wzrastająca inflacja oraz niepewności związane z nowymi zasadami podatkowymi w ramach Polskiego Ładu, które zostały wprowadzone na początku roku, w znacznym stopniu wpłynęły na zachowania potencjalnych kredytobiorców i nabywców mieszkań. W efekcie wartość wskaźnika dostępności mieszkaniowej IDM M3 spadła aż do poziomu z roku 2014. Czy wzrost cen nieruchomości się zatrzyma?  Raport

Może to też Ci się spodoba

MdM 2017 – Co dalej z programem Mieszkanie dla Młodych?

Najnowsza ankieta NBP dotycząca sytuacji na rynku kredytowym podkreśla, iż banki po raz pierwszy od połowy 2015 r. złagodziły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Po trwającym pół roku okresie spadku popytu na kredyty mieszkaniowe, w IV kwartale 2016 roku banki odczuły zdecydowaną zmianę trendu wśród klientów.

Jak sprawdzić numer działki?

Jak sprawdzić numer działki?

Działki w Polsce posiadają numery ewidencyjne. To oznaczenia, które umożliwiają dostęp do podstawowych informacji na temat gruntu oraz dotarcie do jego właściciela. Numer działki można sprawdzić online i za darmo - wystarczy posiadać adres nieruchomości. Można też sprawdzić numer działki bez tego i także w tym przypadku z pomocą przychodzi nam Geoportal. Dowiedz się więcej!

Ewelina Zdancewicz kwi 22, 2024 · 3 min. czytania

Wynajem mieszkania dla studenta

Przed tysiącami młodych ludzi w Polsce staje właśnie jedno z trudniejszych zadań w studenckim kalendarzu – wynajem mieszkania na cały najbliższy rok akademicki. Poniżej przedstawiamy porady, które pomogą zarówno świeżo upieczonym studentom, jak i zaprawionym w bojach żakom, odnaleźć się na rynku nieruchomości  i znaleźć wymarzone M do nauki i studiowania.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.