Stan surowy zamknięty – co oznacza i co obejmuje?
Czym jest stan surowy zamknięty, jaki etap prac obejmuje i czy opłaca się kupić nieruchomość na tym etapie budowy? Dlaczego inwestorzy sprzedają takie domy, zamiast zwyczajnie je dokończyć? Każdy z nich ma swoje powody, jednak jedno jest pewne: kupno domu w stanie surowym zamkniętym to zazwyczaj bardzo dobra okazja!
Co oznacza stan surowy zamknięty?
Pojęcie “stan surowy zamknięty” nie jest precyzyjnie zdefiniowane w przepisach prawa budowlanego. Mimo tego przyjmuje się, że oznacza ono pewien zakres prac, które powinny zostać wykonane na danym etapie budowy domu. W przypadku stanu surowego zamkniętego przyjmuje się zazwyczaj, że dom powinien już posiadać ściany zewnętrzne, szczelny dach i wszystkie zamykane otwory, to jest okna i drzwi zewnętrzne.
Od zewnątrz taki budynek jest prawie gotowy – prawie, ponieważ nie ma tu mowy o wykończeniu elewacji i innych elementach. Ważne, żeby nieruchomość była odporna na działanie czynników zewnętrznych. Standardowo dojście do tego momentu podczas budowy domu zajmuje ok. czterech miesięcy, jednak wszystko zależy od pogody, sprawności ekipy budowlanej oraz specyfikacji budynku i finansów inwestora.
Czytaj także: Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę?
Przyjmuje się, że stan surowy zamknięty oznacza około 50% wykonanych prac.
Jeśli zlecamy budowę domu firmie budowlanej, to umowa z nią powinna zawierać w sobie szczegółowy wykaz prac na każdy etap. W ten sposób unikniemy niejednoznaczności podczas rozliczania pracy fachowców. Dodatkowo należy szczegółowo uwzględnić terminy realizacji oraz konsekwencje za ewentualne opóźnienia.
Stan surowy zamknięty to jeden z kilku etapów budowy domu. Wśród nich można wymienić kolejno:
- Przygotowanie formalne do budowy.
- Stan zero.
- Stan surowy otwarty.
- Stan surowy zamknięty.
- Prace wykończeniowe.
- Zakończenie budowy, porządkowanie lokalizacji.
Stan surowy zamknięty – co obejmuje?
Ten zakres prac obejmuje:
- Ławy fundamentowe.
- Ściany fundamentowe.
- Ściany parterze, wylanie stropów nad parterem.
- Postawienie ścian na piętrze.
- Postawienie ścian działowych.
- Przygotowanie więźby dachowej i pokrycia dachowego.
- Wstawienie drzwi i okien.
Podczas planowania prac budowlanych zawsze należy dokładnie sprawdzić, czy w umowie z firmą budowlaną zostały zawarte wszystkie elementy.
Stan surowy zamknięty a stan deweloperski
Chociaż te etapy z zewnątrz wyglądają podobnie, to znacząco się od siebie różnią. W przypadku stanu deweloperskiego można mówić o tym, że wewnątrz budynku została poprowadzona instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Do tego zalicza się też montaż parapetów i grzejników. W stanie deweloperskim ściany są otynkowane i wygładziowane, ale niepomalowane. Posadzki są gotowe do dalszego wykończenia przez położenia paneli czy kafelków. Stan deweloperski oznacza przygotowanie wnętrza budynku do ostatnich prac wykończeniowych. Stan surowy zamknięty oznacza zamknięcie budowy w taki sposób, aby nieruchomość była odporna na warunki atmosferyczne.
Czytaj także: Odbiór techniczny nowego mieszkania – na co zwrócić uwagę?
Stan surowy zamknięty – koszt
Dokładny koszt budowy domu zależy od wielu czynników. Te elementy mają jednocześnie wpływ na koszt poszczególnych etapów tworzenia nowej nieruchomości. Można jednak wskazać pewne ramy, w których mieszczą się koszty standardowych projektów budowlanych. Szacuje się, że stan surowy zamknięty powinien kosztować ok. 40% sumy całej inwestycji. Zatem w przypadku domu kosztującego 500 000 zł mowa o kwocie wysokości 200 000 zł.
Czytaj także: Dom pasywny – co to jest?
Czy opłaca się kupić dom w stanie surowym zamkniętym?
Czasem bywa tak, że inwestor z powodów życiowych lub finansowych nie może skończyć rozpoczętej budowy domu. Wtedy m.in. mamy do czynienia z ofertą sprzedaży domu w stanie surowym zamkniętym. Czy opłaca się kupić taki dom? Wszystko zależy od jego ceny, lokalizacji oraz kosztów, jakie trzeba jeszcze ponieść, aby go wykończyć. W większości wypadków są to bardzo atrakcyjne okazje. Kupno takiego domu powoduje, że pozostają nam jedynie prace wykończeniowe, przez co znacząco skraca się czas oczekiwania na wymarzoną przeprowadzkę. Zwiększa się także pewność, że kupujemy dobrą nieruchomość – dużo więcej możemy zweryfikować od razu na miejscu.
Z doświadczonym agentem nieruchomości, który wie, w jaki sposób sprawdzić stan prawny i faktyczny domu w stanie surowym zamkniętym, jest to znacznie prostsze.
To cię zainteresuje: Wzrost cen materiałów budowlanych – o ile droższa jest budowa domu?
Autor: Ewelina Zdancewicz
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi!
Spodobał Ci się artykuł?
Podziel się z innymi!
Link skopiowany
Może to też Ci się spodoba
5 pierwszych kroków do szybkiej sprzedaży nieruchomości
Dom na lata buduje się od solidnych fundamentów, a skuteczną drużynę piłkarską od linii obrony. Szybką sprzedaż nieruchomości zaczyna się zaś od sumiennego przygotowania do całego procesu. Na czym należy się skupić w szczególności? Poznaj 5 pierwszych kroków do szybkiej sprzedaży nieruchomości!
Postępowanie spadkowe
Spadkobiercą zostaje się zwykle w momencie śmierci spadkodawcy, czyli w chwili otwarcia spadku. Niezależnie od tego, czy dziedziczymy zgodnie z ustawą czy na podstawie testamentu, aby odziedziczonym majątkiem móc rozporządzać, zasadne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego. Z artykułu dowiesz się: Kiedy trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowe Jak przebiega, ile trwa i ile kosztuje postępowanie spadkowe Jak wygląda […]
Jak wygląda dzień z życia pośrednika nieruchomości?
Pamiętam jak dziś, jak w 2012 roku podejmowałam tę decyzję. Jak się później okazało, miała ona mocno wpłynąć nie tylko na moje życie, ale i całej mojej rodziny. Zaczęłam karierę pośrednika nieruchomości.
Ostatnio dodane nieruchomości
Chcesz sprzedać nieruchomość?
Napisz do nas