Rezydencja - cena, lokalizacja, inwestycja

mar 14, 2019 · Time 9 min. czytania

Prestiżowa lokalizacja, duża działka nad morzem lub w górach, przydomowe spa i oś kompozycyjna, spajająca luksusowy dom z terenem zielonym – to nieodzowne elementy nieruchomości, którą niegdyś zamieszkiwali książęta i królowie. Co rezydencja musi mieć dzisiaj i czym różni się od apartamentu?

“Jak wygram w lotto, kupię rezydencję”. Nie bez kozery tasiemce telewizyjne typu „Moda na sukces” czy „Dynastia” przyciągały przed ekrany ogromną widownię. Większość z nas lubi podglądać pełne luksusu życie.

Kobiety czasem wyobrażają sobie, że odziane w kosztowną kreację, kroczą niespiesznie po długich schodach, pokrytych czerwonym dywanem, wzbudzając zachwyt przybyłych na przyjęcie gości. Mężczyźni marzą zaś o garażu wielkości kilku przeciętnych mieszkań, w którym zaparkują różne modele samochodów – na każdą okazję.

Rezydencja – co to znaczy?

Przenieśmy się zatem na moment w świat marzeń i wyobraźmy sobie, że stajemy przed dylematem – na jaką nieruchomość wydać obrzydliwie dużo pieniędzy? Najlepsza przyjaciółka każdego studenta – Wikipedia – jest w tym przypadku niespodziewanie oszczędna w słowach, podpowiadając nam zaledwie kilka cech charakterystycznych rezydencji:

Rezydencja – reprezentacyjna siedziba biskupia, królewska, książęca, wielkopańska, zbudowana na wsi lub w mieście. Może być pojedynczym budynkiem (zamkiem, pałacem) lub zespołem budynków (w połączeniu z zabudowaniami gospodarczymi, parkiem z pawilonami itp.). Rozróżnia się rezydencje letnie, zimowe i całoroczne.

Cechy charakterystyczne rezydencji

Po pierwsze, nieruchomość zyskuje miano rezydencji dzięki dobrej lokalizacji. O ile lofty znajdziemy zwykle w centrach metropolii, apartamenty również w okolicach serc największych miast w Polsce i na świecie (z uwzględnieniem jednak niezbędnej przestrzeni rekreacyjnej), o tyle rezydencje całoroczne powstawały i powstają głównie na suburbiach.

Rezydencje – od czasów antycznych – miały wyróżniać osoby, należące do „wyższych warstw społecznych” na tle reszty “śmiertelników”. Niezbędna jest zatem rozsądna odległość od sąsiadów, pozwalająca na zachowanie prywatności.

Opisywane nieruchomości mogą być obiektami zamieszkiwanymi przez cały rok lub sezonowo. W tym drugim przypadku, o wyborze idealnej posiadłości decyduje sąsiedztwo morza lub gór, wyciągów narciarskich oraz malowniczych tras pieszych i rowerowych).

Po drugie, nieodzowną część całorocznych rezydencji stanowi działka, na tyle duża, aby zapewnić przestrzeń mieszkańcom oraz pomieścić dodatkowe budynki. Historyczne rezydencje były wyposażone m.in. w domek dla służby i ogrodnika. Obecnie ważniejsze są: duży garaż, który pomieści kilka lub kilkanaście aut, kryty basen, siłownia, przydomowe spa, oranżeria czy ogród zimowy.

Istotna jest również oś kompozycyjna, łącząca budynki z otaczającymi je ogrodami, parkami czy podwórzami – spójna, przemyślana i dopracowana w każdym szczególe.

Ogromny, ociekający w luksusy dom wybudowany na działce dającej mu zaledwie parę metrów oddechu od innych nieruchomości – to wyraz niezrozumienia koncepcji rezydencji. Podobnie jak miniapartamenty lub soft lofty.

Jestem królem tego zamku

Rezydencje miały zwykle charakter budowli pałacowej, niewielkiego zamku lub obszernego dworu, czasem mniej okazałej, bo stawiającej akcent na prywatność willi. Budowane współcześnie od podstaw często mają ambicję upodobnienia się do: polskiego lub angielskiego dworku, francuskiego domu rezydencjonalnego, amerykańskiej kolonialnej posiadłości czy willi z czasów międzywojnia. W każdym razie styl powinien być okazały, daleki od minimalizmu i skromności.

Kompletnie odmienną stylistyką charakteryzują się rezydencje nowoczesne – z dużymi przeszkleniami i płaskimi dachami.

Wnętrze nowoczesnej rezydencji

Kuchnię, pomieszczenie gospodarcze oraz pokoje dla służby historycznie sytuowano na dole rezydencji. Na piętrze natomiast w dwóch, trzech strefach znajdowały się sypialnie gospodarzy oraz część reprezentacyjna, do której zapraszano gości. Tam właśnie prowadziły – nieodłącznie kojarzące się z rezydencją – ozdobne schody, zwieńczone obowiązkowo przepięknym żyrandolem.

Obecnie sercem większości mieszkań i domów jest kuchnia, której nie ukrywa się już wstydliwie przed gośćmi lecz łączy z jadalnią i salonem w otwartych lub częściowo przymkniętych pomieszczeniach – tak też często konstruowane są przestrzenie nowoczesnych rezydencji.

Cechą łączącą tradycję z nowoczesnością jest bez wątpienia umiłowanie przestrzeni i światła. Czy wypełniamy ją antykami, czy też nowoczesnymi dodatkami w stylu japońskim lub skandynawskim – rezydencja musi być obszerna. Istotna jest również wysokość pomieszczeń. Im wyższe, tym bardziej dom zyskuje na prestiżu.

Rezydencja to pawi ogon właścicieli

Generalnie rezydencja ma być pawim ogonem właścicieli. Ma pokazywać, że stać ich na to, by budować z rozmachem i opłacać wysokie koszty eksploatacji. Nieruchomość tego typu musi być również wygodnym azylem dla właścicieli.

Sypialnie, do których oczywiście przypisane są oddzielne łazienki, znajdować się powinny w osobnej sferze, niedostępnej dla gości. Powinny być również wyposażone w garderobę oraz balkon lub taras, który umożliwia wypicie porannej kawy na świeżym powietrzu w samym tylko peniuarze…

W hallu powinna znajdować się wydzielona toaleta wraz z ogólną łazienką oraz dodatkowa garderoba, wykorzystywana do przechowywania odzieży wierzchniej, będąca również szatnią dla gości. Hall często bywa połączony z salonem, znajdują się w nim często wspomniane wyżej reprezentacyjne schody prowadzące do kolejnych pomieszczeń.

Obok salonu zlokalizowana być powinna również biblioteczka, gabinet oraz pokoje gościnne, również wyposażone w oddzielne łazienki. Pomieszczenia gospodarcze oraz garaże powinny być umieszczone w oddzielnym budynku lub piwnicy ewentualnie z boku domu.

Ile kosztuje rezydencja?

Podsumowując, jeśli marzy nam się prawdziwy luksus, musimy liczyć się z ogromnymi kosztami zarówno budowy czy zakupu rezydencji, jak i eksploatacji budynku. Budowa wymaga użycia materiałów z górnej półki, dostępnych wyłącznie na zamówienie i dostarczanych z najodleglejszych zakątków globu, charakteryzujących się precyzją wykonania i zdobionych ręcznie.

Konkretnie, jak gruby musimy mieć portfel, by zacząć marzyć? Naprawdę trudno to oszacować. Tego typu nieruchomości jest na tyle mało na rynku polskim, że próba klasyfikacji kończy się fiaskiem. W przypadku rezydencji nie ma większego znaczenia czy budujemy pod Warszawą, czy pod Łodzią. Sam koszt działki jest zaledwie małą częścią ostatecznej ceny wykonania i wyposażenia.

Generalnie, na rezydencję „z prawdziwego zdarzenia” jedynka poprzedzająca sześć zer to stanowczo za mało. Przeglądając aktualne ogłoszenia, które pojawiają się po wpisaniu w wyszukiwarkę słowa „rezydencja”, zauważymy prędko, że poniżej dwóch milionów złotych nie ma co startować. W takiej cenie możemy kupić klitki dwustumetrowe, nie zaś nieruchomość, w której można kręcić polskie wydanie “Mody na sukces”.

Gdzie warto kupić rezydencję?

Przykładowa promocja na jednej ze stron internetowych, specjalizujących się w nieruchomościach z górnej półki, której przedmiotem jest „Luksusowa Rezydencja w Łomiankach z Basenem i SPA” – 13 900 000 zł (przecena z 16 000 000 zł). „Unikatowa posiadłość na Mazurach z basenem i stajnią oraz 240 m linii brzegowej jeziora” pierwotnie została wystawiona na sprzedaż za 9 000 000 zł. Obecnie – z upustem cenowym – koszt zakupu wynosi 6 900 000 zł. ”Dom i rezydencja na sprzedaż 660,00 m², Kościeliska, Zakopane” jest ofertą o podobnej cenie – 6 600 000 zł.

Na łódzkim Julianowie mieści się dom wybudowany w stylu angielskim, który możemy nabyć za jedyne 9 500 000 czyli skromne 13 000 zł za mkw. To niedużo, wobec wyceny domu Piotra Misztala, znajdującego się na łódzkim Wiskitnie, który wart jest 25 000 000 zł.

Cena rezydencji w porównaniu do kosztu zakupu apartamentu

Dla porównania, ceny za metr kwadratowy luksusowych apartamentów, które są wielkopowierzchniowymi, często dwupiętrowymi mieszkaniami w nowoczesnych wieżowcach lub strzeżonych kompleksach niskich bloków, kształtują się w Warszawie w przedziale od ok. 16 000 do 35 000 zł za mkw.

Warto zaznaczyć, że rezydencje są znacznie większe od apartamentów. otoczone dodatkowo piękną działką i zespołem budynków.

Boom na rezydencje

Ogromne zainteresowanie rezydencjami obserwowałam, dorastając na łódzkim Julianowie w szalonych latach dziewięćdziesiątych, kiedy bogacili się pierwsi polscy milionerzy. Biznesmeni, zachłysnąwszy się bogactwem, na potęgę kupowali działki i budowali posiadłości, mające odzwierciedlać potęgę ich sukcesów zawodowych.

Na ulicy Sowińskiego, Sasanek czy Bema powyrastały nagle mniej lub bardziej udane twory architektoniczne. Znajdują się tam do dziś. Część z nich już mocno podupadła, idąc zapewne w ślad fortun ich właścicieli, które stopniały w zderzeniu z konkurencją i dojrzalszą formą rynku.

Przeczytałeś właśnie ostatni artykuł z cyklu o loftach, apartamentach i rezydencjach. Nie widziałeś poprzednich tekstów? Poniżej znajdziesz niezbędne linki.

Cykl artykułów o luksusowych nieruchomościach:

  1. Czym różnią się apartament, loft i rezydencja?
  2. Ile kosztuje apartament i gdzie warto inwestować?
  3. Rezydencja – cena, lokalizacja, inwestycja

Może to też Ci się spodoba

ABC kredytu hipotecznego

Zastanawiasz się nad zakupem wymarzonej nieruchomości, ale brakuje Ci szczegółowych informacji o jej właściwym finansowaniu? Zapraszamy do przeczytania naszego kompendium wiedzy na temat kredytu hipotecznego. Co to jest kredyt hipoteczny? Czym się różni od innych kredytów? Kredyt hipoteczny to kredyt, którego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości. Dzięki takiej ochronie bank może zagwarantować konsumentowi niskie […]

Jak zostać agentem nieruchomości?

Jak zostać agentem nieruchomości? Łatwo i niełatwo zarazem. Dobra informacja jest taka, że niemal każda osoba posiadająca odpowiednią motywację, lubiąca pracę z ludźmi i wyzwania oraz posiadająca pewne umiejętności miękkie, powinna odnaleźć się w roli agenta nieruchomości. Czujesz, że ten opis oddaje Ciebie? Zatem czytaj dalej i dowiedz się, jak zostać agentem nieruchomości! Jak zostać […]

Styl skandynawski – jak sprzedać nieruchomość z charakterem?

Elektryzuje, magnetyzuje, zachwyca – taki jest styl skandynawski. Przebojem wdarł się do świadomości i trafił w gusta Polaków. Za co najbardziej go cenię i dlaczego tak polubiłam z nim pracować? W końcu – jaki wpływ na rynkową pozycję nieruchomości ma utrzymanie jej w takiej konwencji?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.