10 najważniejszych zasad home stagingu

mar 19, 2019 · Time 6 min. czytania

Porządek, światło, przestrzeń, dodatki – w kilku prostych krokach możesz sprawić, że mieszkanie na sprzedaż nabierze nowego blasku. Sztukę aranżowania nieruchomości pod profesjonalne sesje zdjęciowe, prezentacje podczas dni otwartych, a w konsekwencji szybką sprzedaż nazywamy home stagingiem. Poznaj 10 najważniejszych zasad home stagingu.

Według badań na rynku amerykańskim, przygotowanie mieszkania lub domu do sprzedaży z zyskiem w profesjonalnych biurach pośrednictwa w obrocie nieruchomościami odbywa się zgodnie ze standardami home stagingu, co przyspiesza sam proces sprzedaży średnio o 40 proc. Dodatkowo, zwiększa się realna wartość nieruchomości – według Barbary Schwarz, światowej pionierki home stagingu, po zastosowaniu tej metody, oferowana cena zakupu rośnie przeciętnie o 10 proc.

Nie bez powodu mówi się, że home staging ma swoje korzenie w marketingu, choć klientom częściej kojarzy się z aranżacją wnętrz. Na czym polega home staging w praktyce? Poznaj 10 najważniejszych zasad home stagingu.

1. Podstawa to porządek

Przygotowując mieszkanie do sesji czy wizyty potencjalnych klientów, trzeba pamięć, że to nie dekoracje znajdujące się w mieszkaniu, czy eleganckie meble mają decydujący wpływ na pierwsze wrażenie klienta, ale… porządek. Kiedy klient widzi talerze z obiadu w zlewie, pełen kosz na śmieci lub odciski dziecięcych rąk na oknach, nie jest w stanie wyobrazić siebie i swojej rodziny w oglądanym mieszkaniu. Panujący w nim nieład daje mu do zrozumienia, że to mieszkanie nie należy do niego. Podobne odczucie będzie mu towarzyszyło podczas oglądania zdjęć tego mieszkania w internecie.

#Wskazówka 1: Posprzątaj nieruchomość, usuń przedmioty osobiste, zadbaj o dodatki. Spraw, żeby klient poczuł się wyjątkowo w oglądanej nieruchomości.

2. Światło

Jasne mieszkania zawsze wydają się bardziej przestronne. Jeśli w pomieszczeniach jest niewiele okien, warto zdjąć firanki. Jeśli zdejmowanie ich przed każdą wizytą klientów jest problematyczne, to rekomenduje się usunięcie ich przynajmniej na czas sesji zdjęciowej. Dobrą opcją jest zamiana ciężkich, ciemnych tkanin na jasne i delikatne, które będę wpuszczać światło, mimo zasłoniętych okien.

3. Przestrzeń

Meble należą do podstawowego wyposażenia mieszkania. Jednak – jak mówi przysłowie – co za dużo, to niezdrowo. Jeśli dany mebel nie jest nam potrzebny, warto się go pozbyć z mieszkania przed prezentacją klientom, aby nie zajmował powierzchni i optycznie go nie zmniejszał. Czasem warto pomyśleć również nad przestawieniem mebli w celu uzyskania większej przestrzeni i zbudowania funkcjonalnych stref.

#Wskazówka 2: Pozbądź się dywanów. Nawet najpiękniejsze dywany sprawiają, że pokoje optycznie wydają się mniejsze. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas sesji zdjęciowej w mieszkaniu lub domu na sprzedaż.

4. Rzeczy osobiste

Ramki za zdjęciami ustawione na komodzie, odważne obrazy na ścianach, dyplomy, plakaty, pamiątki rodzinne – to wszystko zabiera przestrzeń, o którą walczyliśmy, usuwając niepotrzebne meble i wpuszczając światło do mieszkania. Buduj wrażenie neutralności i zadbaj o poczucie komfortu klienta, chowając bibeloty i rzeczy osobiste (w tym ręczniki, kosmetyki, buty, ubrania itp.).

5. Odświeżenie mieszkania

Brudne ściany i poodklejane tapety zniechęcają nabywcę do zakupu nieruchomości. Ulubione kolory ścian i mebli, wybrane przez właściciela mogą nie przypaść do gustu potencjalnemu klientowi. Co robić? Kieruj się zasadami minimalizmu – im mniej kolorów, tym lepiej. Przemaluj wszystkie ściany na biało, zadbaj o neutralne dodatki, punktowe oświetlenie i… zieleń. Kwiaty doniczkowe, świeżo ścięte tulipany w wazonie i zestaw owoców na paterze sprawią wrażenie zadbanej i zdrowej przestrzeni do życia.

6. Kolorystka

Jeśli podczas przygotowywania nieruchomości do sesji zdjęciowej i szybkiej sprzedaży, okazuje się, że nie ma możliwości przemalowania kolorowych ścian na jednolity, neutralny kolor, warto zadbać o stonowane dodatki. Jasne koce, białe lub szare poduszki, beżowe świece zneutralizują żywe kolory na ścianach, a wnętrze stanie się przytulne.

7. Dodatki – dobierz styl do mieszkania

Poduszki na kanapie, świeżo ścięte białe kwiaty na stole, pachnące świeczki w łazience, świeże owoce w kuchni – to wszystko buduje w mieszkaniu odpowiedni klimat. Warto zadbać również o książki, aktualną prasę i drewno do kominka, jeśli znajduje się w salonie. Ogólnie kieruj się zasadą dopasowania stylu do potencjalnego nabywcy i otoczenia. Przykład? Sprzedajesz dom z dużym tarasem na obrzeżach miasta. Postaraj się zaaranżować nie tylko wnętrze domu, ale również taras – ustaw meble ogrodowe wraz z miękkimi poduszkami, świeże owoce i lampiony. Wyobraźnia podpowie resztę nabywcom…

8. Wyposażenie

Stare meble i sprzęty gospodarstwa domowego, zniszczona armatura w łazience i kuchni, wypłowiałe dywany i zasłony na pewno nie pomogą w sprzedaży nieruchomości. Co zrobić? Pozbądź się ich, zainwestuj w nowe dodatki i odświeżenie, a cena mieszkania pójdzie w górę. Znów kieruj się zasadą “mniej znaczy więcej”.

9. Oświetlenie

Poprzednia zasady nie dotyczy oświetlenia! Im więcej światła w nieruchomości, tym lepiej. Warto pamięć, aby przed prezentacją nieruchomości klientom sprawdzić wszystkie żarówki. Czasem taka błahostka może przesądzić o pomyślności transakcji. Na sesji nie zawsze wystarczy światło słoneczne. Bardzo często klienci chcą zobaczyć, jak wygląda żyrandol czy oświetlony pokój. Kiedy zadbamy o takie szczegóły, mieszkanie nie będzie wydawało się zaniedbane.

10. Zapach

Może na zdjęciach niewidoczny, jednak przy oglądaniu mieszkania ma duże znaczenie. Kiedy wiemy, że w mieszkaniu przejawia się nieprzyjemna woń, warto otworzyć okno. Jeśli to nie pomaga, rekomendujemy rozpylić w powietrzu delikatne perfumy, czy zapalić zapachowe świece. Dobrze sprawdzają się zapachy świeżych owoców lub domowego ciasta.

Dlaczego home staging działa? Wizualnie wyróżnia ofertę na tle innych ogłoszeń sprzedaży nieruchomości. Odwraca uwagę od nieistotnych szczegółów. Wnętrze zostaje zaaranżowane zgodnie z przeznaczeniem. Potencjalny klient trafia na wyjątkową okazję, której nie może przegapić, a ty cieszysz się szybko i zyskownie zrealizowaną sprzedażą. Nie wahaj się, zainwestuj w profesjonalny home staging!

Może to też Ci się spodoba

Angażujący lider – ostatnie szkolenie z Kontrakt OSH

Początek grudnia oznaczał dla nas wspaniałe szkolenie. Tym razem, wraz z partnerami franczyzowymi, podnosiliśmy swoje umiejętności w Łodzi.

Przegląd prasy 18.12.2023

Za chwilę koniec dopłat do kredytów? Przegląd prasy 18.12.2023

Zbliża się moment, w którym przestaną być przyjmowane wnioski o dopłaty do rat w ramach programu “Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Czy nowy rząd będzie kontynuował program PiS? Jeśli tak, to w jakim zakresie i na co mogą liczyć klienci szukający własnego “M”?

Ewelina Zdancewicz gru 18, 2023 · 4 min. czytania

Pewny wybór 17: Kolory we wnętrzach

Kolory we wnętrzach są ważne dla mieszkańców, ale mogą też odegrać dużą w rolę, gdy zechcemy mieszkanie sprzedać.  Na jaki kolor najlepiej pomalować nieruchomość, żeby sprzedać ją w bardziej korzystnej cenie? 

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.