Jakie opłaty notarialne przy zakupie mieszkania lub domu?

mar 12, 2019 · Time 5 min. czytania

Przyszedł ten moment, kiedy znalazłeś swoje miejsce na ziemi – wymarzone mieszkanie albo dom. Jesteś już po ustaleniach cenowych, wynegocjowałeś, co dotychczasowi właściciele zostawiają, co nie wchodzi w zakres transakcji. Jesteś ciekaw co dalej? Przeczytaj, z jakimi opłatami notarialnymi musisz się liczyć przy zakupie mieszkania lub domu.

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, każda transakcja kupna-sprzedaży dowolnej nieruchomości musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Taką formę musi mieć również pełnomocnictwo do sprzedaży i kupna, udzielone przez właściciela osobie, która w jego imieniu ma do tej umowy się stawić.

Zwyczajowo oraz w znacznej mierze prawnie, przyjęte jest, że koszty umowy kupna-sprzedaży ponosi strona kupująca. W związku z tym, twoim zadaniem jest teraz wybrać kancelarię notarialną, która tę umowę sporządzi. Można w tym zakresie spokojnie polegać na agencji nieruchomości, gdyż pośrednicy – z racji wielości przeprowadzanych transakcji – współpracują tylko z tymi kancelariami notarialnymi, które dbają o interesy i pełną wiedzę obu stron transakcji.

Z jakimi kosztami musisz się liczyć u notariusza?

Opłaty, które ponosisz jako strona kupująca przy transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości składają się z kilku składników, zarówno stałych, jak i zmiennych. Są to:

1. Taksa notarialna

Jest wynagrodzeniem notariusza i zależy od wartości transakcji. Notariusz za każdą czynność pobiera odpowiednią taksę – za przygotowanie umowy sprzedaży, za oświadczenie o ustanowieniu hipoteki, za pełnomocnictwo itd.

Wysokość maksymalną taksy określa rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 roku i kształtuje się ona następująco (patrz tabela poniżej):

Wysokość taksy notarialnej

Pamiętaj, że ustawa mówi tylko o maksymalnych stawkach taksy, dodatkowo dla części nieruchomości dzieli się je jeszcze przez dwa. Możesz również negocjować z notariuszem ich ostateczną wartość. Należy do nich doliczyć podatek VAT, którego stawka wynosi obecnie 23 procent.

2. Opłata za odpis aktu notarialnego

Opłata za kopię, posiadającą taką samą moc prawną i treść, jak oryginał. Z reguły potrzebnych jest kilka egzemplarzy – po jednym dla każdej ze stron umowy oraz innych instytucji, notariusz ma bowiem obowiązek wysłać kopię do kilku instytucji, np. do urzędu miasta lub starostwa, urzędu skarbowego, spółdzielni mieszkaniowej, sądu wieczysto-księgowego.

Koszt odpisu aktu notarialnego ustala indywidualnie notariusz, licząc stawkę za każdą stronę dokumentu. Kwota za sporządzenie odpisu zaczyna się zwykle od 6 zł za stronę wzwyż, plus podatek VAT.

3. Opłaty stałe

Pobiera je notariusz i przekazuje właściwemu sądowi rejonowemu. Do opłat stałych należą: opłata za założenie księgi wieczystej, ponoszona wówczas, gdy kupowana nieruchomość nie posiada księgi (60 zł), opłata za dokonanie wpisu prawa własności do księgi wieczystej (200 zł), opłata za dokonanie wpisu hipoteki do księgi wieczystej w przypadku, gdy posiłkujesz się kredytem hipotecznym (200 zł).

4. Koszty dodatkowe

Kupując dom lub mieszkanie na rynku wtórnym, musisz liczyć się z dodatkowym kosztem, jakim jest podatek od czynności cywilnoprawnych, tzw. podatek PCC. Wynosi on 2 procent od ceny transakcyjnej, a więc jego kwota jest ściśle uzależniona od wartości nieruchomości.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych?

Podatek PCC pobierany jest przez notariusza przy umowie sprzedaży, a następnie odprowadzany do właściwego urzędu skarbowego. PCC zapłacisz również od ustanowienia hipoteki – 19 zł, płatne w urzędzie skarbowym – jeśli kupujesz nieruchomość, wspierając się kredytem hipotecznym. Jest to opłata za ustanowienie hipoteki, zabezpieczającej wierzytelność. Jeśli samodzielnie składasz wniosek o wpis hipoteki, to musisz też samodzielnie zapłacić PCC w urzędzie skarbowym.

Nie zapłacisz podatku PCC w przypadku zakupu mieszkania lub domu na rynku pierwotnym.

Wniosek jest jeden – ustalając budżet na zakup wymarzonej nieruchomości, musisz wziąć pod uwagę nie tylko jej finalną cenę, ale i koszty okołozakupowe, których opłaty notarialne stanowią znaczną część.

Może to też Ci się spodoba

Obowiązek meldunkowy – wszystko, co musisz wiedzieć

Ostatnimi czasy coraz częściej spotykam się z opiniami klientów, że obowiązek meldunkowy został zniesiony. Nie jest to jednak prawda, dlatego postanowiłem przybliżyć tę kwestię w poniższym artykule. Obowiązek meldunkowy wywodzi się z okresu PRL-u. Pełnił rolę ewidencyjną, zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Dla urzędów i […]

Na jakie szkolenia może liczyć pośrednik nieruchomości?

Na jakie szkolenia może liczyć pośrednik nieruchomości?

Tańsze projektowanie wnętrz? Olsztyn z usługą liftingu nieruchomości

Myślisz o nadaniu swojej nieruchomości nowego ducha? Chciałbyś przeprowadzić metamorfozę wnętrza, ale bez przeprowadzania większych remontów? Może potrzebujesz pomocy jedynie przy dobraniu kolorów i oświetlenia? Na olsztyńskim rynku funkcjonuje od niedawna usługa dla Ciebie: lifting nieruchomości, czyli szybka i tania aranżacja wnętrz od Freedom Nieruchomości.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.