Rządowy Portal Cen Mieszkań - kto go sfinansuje? Przegląd prasy 24.07.2023

lip 24, 2023 · Time 3 min. czytania

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny powstał po to, aby chronić kupujących mieszkania w razie upadłości deweloperów. Składki na niego płacą deweloperzy, wcześniej wliczając je w cenę lokali - więc Fundusz tworzony jest z pieniędzy klientów deweloperów. Z nowych informacji wynika, że z DFG sfinansowany zostanie Rządowy Portal Cen Mieszkań.

Walka ze spekulantami tylko na papierze. Nowelizacja ustawy o PCC budzi wątpliwości. Gazeta Prawna, 19.07.2023

Czekająca na podpis prezydenta ustawa miała poprawić dostępność mieszkań i utrudnić działalność funduszom zajmującym się wynajmem instytucjonalnym. Jednak eksperci są sceptyczni co do jej skuteczności.

Źródło: Walka ze spekulantami tylko na papierze

Popyt rośnie, a podaż nie. TVN24.pl, 20.07.2023

Wraz ze startem programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. wyraźnie przybyło chętnych do zakupu mieszkania, a deweloperzy muszą szybko odpowiedzieć na ten popyt – przekazali analitycy HREIT. Dostrzegli jednak, że spadek liczby rozpoczynanych budów jest niepokojący.

Źródło: Popyt rośnie, a podaż nie

Chcesz wynająć małe mieszkanie? W tych miastach ceny spadły najbardziej. Forsal.pl, 21.07.2023

Rynek najmu w II kwartale 2023 r. utrzymał się na kursie obniżek czynszów, który zapoczątkowany został w I kwartale. Przypomnijmy, że początek roku był momentem przesilenia: po okresie stabilizacji stawek na wysokim poziomie w końcówce 2022 r., wraz z nadejściem 2023 r. szala zaczęła coraz bardziej przechylać się w kierunku spadków. I teraz ten trend jest kontynuowany. Analiza średnich czynszów dla mieszkań 1- i 2-pokojowych pokazała, że spadki odnotowano w 11 z 18 miast wojewódzkich.

Źródło: Chcesz wynająć małe mieszkanie?

Kupujący mieszkania od dewelopera sfinansują rządowy Portal Cen Mieszkań. Prawo.pl, 24.07.2023

Rządowy Portal Cen Mieszkań ma pomóc znaleźć wymarzone M w atrakcyjnej cenie. Pieniądze na jego utworzenie mają pochodzić jednak z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który powstał, by chronić kupujących mieszkania w razie upadłości deweloperów. Składki na niego płacą deweloperzy i są one wkalkulowane w cenę lokali. Klienci deweloperów, którzy kupili mieszkanie, sfinansują więc państwowy portal tym, którzy mieszkań szukają.

Źródło: Kupujący mieszkania od dewelopera sfinansują rządowy Portal Cen Mieszkań

Duże mieszkania na wynajem przeceniane, w cennikach małych podwyżki. Bankier.pl, 24.07.2023

Ostatnie miesiące na rynku wynajmu kawalerek (o powierzchni do 40 mkw.) to wygasanie obserwowanej na początku roku korekty. W czerwcu z obniżką w relacji miesięcznej mieliśmy do czynienia w we Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu i Bydgoszczy, przy czym jedynie w przypadku Szczecina średnia cena ofertowa zanotowana w czerwcu była niższa o więcej niż 2 proc. względem maja.

Źródło: Duże mieszkania na wynajem przeceniane

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Akt notarialny mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Akt notarialny sprzedaży mieszkania czy też innej nieruchomości jest ostatnim akordem finalizacji transakcji. Podsumowaniem pracy wszystkich stron i ostatnim momentem na weryfikację przygotowywanych do sprzedaży dokumentów. Sprzedaż nieruchomości, tak jak każde inne przeniesienie własności nieruchomości, musi zostać dokonana w formie aktu notarialnego. Za jego prawidłowe sporządzenie odpowiada notariusz bądź – w wyjątkowych przypadkach – asesor […]

Próba naprawy rynku mieszkaniowego, czyli nadchodzące tanie kredyty. Jak wpłyną na sytuację? Przegląd prasy 27.02.2023

Rząd próbuje naprawić rynek mieszkaniowy, ale jego działania niekorzystnie wpływają na obecną sytuację. Jednocześnie na program dopłat “Bezpieczny kredyt 2%” czeka coraz więcej Polaków, których teraz nie stać na własną nieruchomość. Ci, którzy musieli wstrzymać się z kredytowaniem mieszkania, stawiali na wynajem. A niełatwo jest znaleźć dobrą ofertę – napływ uchodźców spotęgował problem kurczącej się […]

Po co nowemu Franczyzobiorcy szkolenie z marketingu?

Prowadząc rozmowy z potencjalnym partnerem biznesowym zainteresowanym przystąpieniem do sieci Freedom Nieruchomości, najpierw przeprowadzamy dokładną analizę potencjału danego miasta i lokalizacji. Na jej podstawie wspólnie podejmujemy decyzję o współpracy. Franczyza Freedom Nieruchomości to współpraca oparta na bliskości i wspólnym zaangażowaniu. Nasi partnerzy biznesowi mogą liczyć na wsparcie Centrali na każdym etapie prowadzenia biznesu.  W ramach […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.