Prowizja biura nieruchomości - co wchodzi w jej skład i dlaczego jest pobierana?

sie 17, 2021 · Time 7 min. czytania

Co wchodzi w skład prowizji i dlaczego biura nieruchomości ją pobierają? Wynagrodzenie pośrednika nieruchomości – co wchodzi w jego skład?Prowizja to forma wynagrodzenia za dokonanie usługi. Usługi będącej niczym innym jak czynnością bądź czynnościami pożytecznymi, polegającymi na działaniach prowadzących do zaspokajania sprecyzowanych potrzeb lub dostarczania określonych korzyści. 

Co wchodzi w skład prowizji i dlaczego biura nieruchomości ją pobierają? 

Z dobrym biurem nieruchomości jest jak z adwokatem. Kluczowa jest współpraca w zaufaniu niczym gra do jednej bramki. Bramki, w której powinny znaleźć się kwestie najważniejsze dla naszego Klienta. 

A znaleźć w niej mogą się wielorako:

 • poprzez mozolną przeprawę przez gąszcz zagrożeń,
 • miękko wrzucone we wspólnym działaniu, 
 • strategicznie rozegrane całą drużyną,
 • bądź mistrzowsko strzelone z pozycji, która nie dość, że dostarcza dla naszego partnera w działaniu dobra, to potrafi zachwycić niecodziennym obrazem wykonanej pracy. 

Idąc nieco pod prąd, stwierdzam, że Agent nie zajmuje się nieruchomością w prostym tego słowa znaczeniu. Agent zajmuje się swoimi klientami. I to oni właśnie, albo czują potrzebę współpracy albo nie. Po prostu. 

W zawodzie pośrednika nieruchomości sympatia do ludzi i dobre intencje to podstawa. A robienie tego co właściwe, a nie co wygodne, determinuje do pozytywnego osiągnięcia celu. 

Dlaczego o tym mówię? 

Bo to model działania pracy z jakim identyfikuje się profesjonalny agent nieruchomości wraz z biurem w jakim działa, determinuje odpowiednią jakość oferowanych usług.

Pośrednik nieruchomości w Polsce ma do wyboru dwa modele obsługi swojego klienta:

 • otwarty – do działań, w których efekt swej pracy często nie jest pewny, a niepewność wynagrodzenia, a tym samym całego zaangażowania we wspomniane działania tym bardziej. Współpraca często jest podszyta tak dużym ryzykiem, że wysokiej jakości współdziałania nie będzie. 
 • wyłączny, nieograniczający do współpracy, ze zdecydowanie szerszym spectrum narzędziowym. 

Umowa na wyłączność = wysoka jakość pracy

W każdym z nich można działać jakoś. Jednak wysoką jakość znaleźć możemy jedynie w wariancie wyłącznej współpracy.

Przy wyłącznej współpracy agent nieruchomości przyjmuje na siebie m.in.: 

 • odpowiedzialność za przyjętą ofertę i za swoje działania,
 • wiedzę niezbędną do sprawnego poruszania się w meandrach przepisów prawnych, 
 • informacje, jakimi dysponujemy by możliwie jak najlepiej dopasować obie strony transakcji, 
 • komunikację zarówno marketingową jak i interpersonalną, 
 • negocjacje zmierzające do dogodnego dla wszystkich finału sprawy, 
 • doradztwo w zakresie poszczególnych kroków w całym procesie, 
 • weryfikację, przygotowanie i skompletowanie niezbędnej dokumentacji,
 • analizę uwarunkowań rynkowych, 
 • prowadzenie procesu do momentu przekazania nieruchomości nabywcy, 
 • akcje niestandardowe (…). 

Wynagrodzenie pośrednika nieruchomości – co wchodzi w jego skład?

Wynagrodzenie pośrednika nieruchomości często traktowane jest jako zbędny koszt przy sprzedaży. Tymczasem korzyści, jakie niesie korzystanie z jego usług, znacznie przewyższają oszczędności przy sprzedaży bezpośredniej. 

Dobra agencja ma kontakt z wieloma specjalistami, takimi jak np. inspektorzy budowlani, prawnicy, geodeci, doradcy kredytowi. 

Dobra agencja posiada dostęp do klientów zainteresowanych zakupem mocno sprecyzowanej nieruchomości. Klienci weryfikowani są zarówno pod względem potrzeb jak i zdolności kredytowej, jeśli oczywiście taka zdolność jest wymagana w danej sytuacji. 

Dobra agencja współpracuje z innymi biurami nieruchomości. Rozległa sieć kontaktów, dostęp do wspólnych baz, wymiana ofert pozwala na szybsze i szersze działania zmierzające do szybkiego skojarzenia stron. 

I wreszcie… dobra agencja jest w stanie przedstawić wyrazisty plan swojego działania. Jest w stanie konkretnie, paragraf po paragrafie szczegółowo omówić umowę. Nie zależy jej na podpisaniu umowy. O tym decydują obie strony. Działania muszą mieć charakter transparentny inaczej efekt będzie żaden.

Ile wynosi prowizja biura nieruchomości i co wchodzi w jej skład?

Jak zawsze: to zależy. Zależy od zaangażowania środków, specyfiki nieruchomości, potrzeb klienta. 

Średnie wynagrodzenie biura działającego w modelu na wyłączność to wartość oscylująca około 5% ceny transakcyjnej. W jego skład wchodzą między innymi: 

 • przygotowanie nieruchomości do sprzedaży przez profesjonalnych dekoratorów, którzy podkreślają, niejednokrotnie, niedostrzegalne walory danego miejsca, 
 • sesja fotograficzna lub filmowa przygotowanej nieruchomości wykonywana przez zawodowych fotografów, operatorów dronów, montażystów, specjalistów w tej dziedzinie, 
 • wykonanie rzutów poszczególnych kondygnacji, 
 • przygotowanie oferty, niepowtarzalnego opisu, opowiedzenie swego rodzaju historii danej nieruchomości, 
 • obsługa procesu sprzedaży, wynajmu lub zamiany: telefony, maile, spotkania, wizyty w urzędach, rozmowy z prawnikami, notariuszami, 
 • organizacja dni otwartych, prezentacje w sposób, który zaspokaja poziom wiedzy u zainteresowanych, 
 • obecność i pomoc podczas procesu przeniesienia własności w kancelarii notarialnej, 
 • zabezpieczeniu interesów (szczególnie finansowych) stron transakcji, 
 • przekazanie nieruchomości stronom. 

Czy to wszystko? Nie wszystkie nasze działania są widoczne. Nie o wszystkich mówimy. Doza tajemniczości w sprzedaży zawsze jest pożądana. Bo sprzedaż to emocje. Lepiej je wzbudzać niż dać się im ponieść.  

I na koniec… wynagrodzenie również jest płatne na koniec. Po wykonanym zadaniu, po zamknięciu drzwi.

Brak efektu = brak profitu.

Może to też Ci się spodoba

Co składa się na wynagrodzenie pośrednika?

Wielu klientów zarzuca agentom nieruchomości, że ich prowizja jest zbyt wysoka. “Przecież to tylko pośrednictwo” – słychać często z ich ust. Ale co tak naprawdę składa się na cenę tej usługi?

Sprzedaż nieruchomości z kredytem – niezbędne dokumenty

Posiadanie nieruchomości obciążonej ustanowioną na rzecz banku hipoteką nie wyklucza możliwości jej sprzedaży, a tym samym również możliwości jej zakupu. Jakie dokumenty potrzebne są, aby tego dokonać?

Ręka trzymająca klucze, w tle blok

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

Zastanawiasz się, czy sprzedaż mieszkania obciążonego długiem jest możliwa? Odpowiedź brzmi: tak, ale to nieco bardziej skomplikowane niż standardowa transakcja. Dowiedz się, jakie są szanse i wyzwania związane ze sprzedażą zadłużonego mieszkania oraz jakie kroki należy podjąć, by przeprowadzić tę transakcję.

Ewelina Zdancewicz kwi 23, 2024 · 5 min. czytania

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.