Dlaczego warto inwestować w nieruchomości w górach?

lip 26, 2019 · Time 5 min. czytania

Polacy coraz chętniej inwestują w nieruchomości w górach. Zalet takiego rozwiązania jest wiele – wynajem krótkoterminowy zapewnia stosunkowo szybki zwrot kosztów, a jednocześnie zyskujemy własną, prywatną przestrzeń do wypoczynku wśród górskich krajobrazów. Jak inwestować, aby nie stracić? 

Góry lepsze od morza?

Choć największe zyski z wynajmu apartamentów w górach możemy czerpać w sezonie zimowym, a zwłaszcza w okolicach Sylwestra, tak naprawdę sezon turystyczny trwa tutaj przez cały rok. To daje górom przewagę nad morzem, które turyści wybierają niemal wyłącznie latem. 

Jeśli naszym celem jest regularny dochód z najmu, kluczową rolę odgrywa znalezienie odpowiedniej lokalizacji. Największe szanse na całoroczny wynajem naszej inwestycji zapewnią duże, znane kurorty, które kuszą turystów licznymi atrakcjami – szlakami turystycznymi, wyciągami narciarskimi i świetnie przygotowanymi trasami zjazdowymi. Do najpopularniejszych miejscowości należą m.in. Zakopane, Szczyrk, Krynica Zdrój, Szklarska Poręba czy Karpacz. 

W co inwestować? 

Wybierając miejsce inwestycji, warto zwrócić uwagę na łatwy dojazd (miejscowość powinna być dobrze skomunikowana z dużymi miastami) i odległość od popularnych ośrodków turystycznych. Istotne są również takie kwestie jak widok z okna (najlepiej bezpośrednio na góry), dostępność miejsc parkingowych czy odległość od wszelkich atrakcji, kawiarni i restauracji.

Na rentowność inwestycji wpływa też metraż i standard wykończenia apartamentu. Jeśli chodzi o metraż, mniejsze mieszkania (kawalerki, apartamenty dwupokojowe) są tańsze niż apartamenty wielopokojowe, dlatego stanowią bezpieczniejszą formę inwestycji – większe i droższe mieszkania oznaczają, że musimy znacznie podnieść stawkę za dobę, aby nasza inwestycja była opłacalna. Tymczasem bardziej prawdopodobne jest to, że znajdziemy chętnych na apartament kosztujący 200-300 zł za dobę niż na ten, którego cena przekracza 500 czy nawet 1000 zł. 

Popularnością wśród wynajmujących cieszą się zwłaszcza apartamenty dwupokojowe, z oddzielną sypialnią i częścią salonową. Wystrój powinien być stylowy, ale dość uniwersalny, dzięki czemu przypadnie do gustu większej grupie osób. Im wyższy standard wyposażenia, tym większą stawkę dobową możemy ustalić.

Choć inwestycje w najbardziej prestiżowych kurortach (a zwłaszcza w Zakopanem) cechują się najwyższą średnioroczną stopą zwrotu, nie oznacza to, że nie powinniśmy brać pod uwagę innych, mniejszych miejscowości. Co prawda, ceny najmu są tam niższe, ale niższa będzie także cena za metr2 (nawet o kilka tysięcy), jaką zapłacimy podczas zakupu. Warto zainteresować się, gdzie planowany jest rozwój infrastruktury narciarskiej. Na przykładzie innych kurortów widać, że rozwój danej miejscowości turystycznej oznacza zarówno wzrost cen najmu, jak i cen samych nieruchomości, więc można potem sprzedać je z bardzo dużym zyskiem.

Zarządzanie inwestycją

Samodzielne zarządzanie inwestycją – a więc m.in. sprzątanie mieszkania, przeprowadzanie drobnych napraw i remontów, zapewnienie dobrej reklamy – może być trudne, a czasem wręcz niemożliwe i nieopłacalne, zwłaszcza jeśli mieszkamy na drugim końcu Polski. W takim przypadku najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zarządzającej. Choć musimy wtedy dzielić się zyskami, komfort, jaki zyskujemy, w znacznej mierze nam to rekompensuje.

Ciekawą ofertę stanowią też coraz popularniejsze w Polsce systemy: condo i apart. Co kryje się pod tymi nazwami? To możliwość kupienia prawa własności do apartamentu w hotelu, którym zarządza wyspecjalizowana firma. W systemie condo są to zazwyczaj niewielkie apartamenty, zaś opcja apart to większe apartamenty, z dodatkową sypialnią i kuchnią. Między nabywcą a firmą zostaje zawarta wieloletnia umowa najmu. Nabywca nie musi martwić się o żadne kwestie związane z dobowym wynajmem inwestycji turystom, otrzymując regularnie swoją część zysku. Zaletą tego typu budynków jest to, że oferują wiele atrakcji – np. strefę wellness i spa, siłownię, restaurację, sale konferencyjne – które sprawiają, że chętnych na wynajem jest znacznie więcej. 

Autorką wpisu jest Katarzyna Lasocka, redaktorka bloga nieruchomościowego i pasjonatka górskich wycieczek. 

Może to też Ci się spodoba

Jak wielu propozycji mogę się spodziewać?

Jak wielu propozycji mogę się spodziewać?

Korzyści ze współpracy – rola agenta w podejmowaniu decyzji przez klienta

Nasze życie jest nierozłącznie związane z podejmowaniem decyzji. W każdym jego obszarze decydujemy się na jakieś konkretne rozwiązania, które są bardziej lub mniej dla nas korzystne. Codziennie podejmujemy decyzje, część z nich jest tak prozaiczna, że robimy to podświadomie, inne zaś wymagają od nas czasu i namysłu, ponieważ są dla nas ważne. W najważniejszych decyzjach, które […]

7 grzechów głównych osób sprzedających nieruchomości

Proces sprzedaży nieruchomości to zjawisko bardzo złożone. Wszystko niby wygląda na bardzo proste – mamy nieruchomość i chcemy ją sprzedać. Rynek kupujących jest całkiem spory. Wystarczy więc, że zrobimy jakieś zdjęcia, określimy swoją cenę i wystawimy ogłoszenie ze sprzedażą na popularnym serwisie ogłoszeniowym.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.