Kredyt na remont domu i mieszkania. Jak wybrać kredyt na remont?

mar 18, 2024 · Time 6 min. czytania

Niezależnie od tego, czy chodzi o odbiór mieszkania od dewelopera, odświeżenie wnętrza czy zalane mieszkanie, jedno pozostaje niezmienne: remont domu i mieszkania to wysokie koszty. W tym przypadku najrozsądniej jest skorzystać z oszczędności. Jednak nie zawsze jest możliwe. Wtedy rozwiązaniem może być kredyt na remont. W jakich przypadkach to dobre wyjście?

Para podczas remontu mieszkania, mierząca ścianę

Jak zdobyć pieniądze na remont domu?

Remont domu oraz mieszkania to jeden z największych wydatków związanych z nieruchomością (zaraz po jej zakupie). W zależności od metrażu nieruchomości potrafi kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, a nawet więcej. Nic dziwnego, że osoby planujące remont zastanawiają się, skąd wziąć środki na ten cel. Pod względem finansowym najrozsądniejszym posunięciem jest stworzenie poduszki finansowej, z której w odpowiednim czasie weźmiemy potrzebne środki. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na odłożenie kilkudziesięciu tysięcy złotych, zwłaszcza w krótkim czasie, gdy zachodzi taka potrzeba.

Dlatego poza oszczędnościami drugą najczęściej wybieraną opcją jest wzięcie kredytu na remont. W ten sposób można łatwo i szybko sfinansować potrzebne naprawy, jednak wiąże się to z wysokimi kosztami odsetek, których zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę. Natomiast po analizie tego, ile oddamy do banku na przestrzeni lat, można dojść do wniosku, że koszt odsetek jest po prostu nieopłacalny.

Tym bardziej że mówimy o wysokich kwotach: obecnie koszt remontu za 1m2 wynosi średnio 3000-3500 złotych (wybierając materiały wykończeniowe z tzw. średniej półki). Czy to oznacza, że zawsze powinniśmy się wystrzegać kredytu na remont nieruchomości? Oczywiście, że nie. Powinniśmy jednak do tego podejść z głową. Tym, jak to zrobić, zajmiemy się w tym artykule.

Czytaj też: Mieszkanie pod klucz – czy to się opłaca?
Remontowanie mieszkania

Kredyt na remont: jaką pożyczkę wybrać?

Kredyt na remont można wziąć jako:

  • Kredyt hipoteczny – wtedy potocznie mówimy o kredycie na nieruchomość “z górką” pozwalającą przystosować ją do zamieszkania.
  • Kredyt gotówkowy – celowy bądź na dowolny cel. Można wziąć go w banku, zazwyczaj składając aplikację przez formularz na stronie. Można także osobiście udać się do placówki lub złożyć wniosek pocztą.
  • Pożyczka na remont – produkt oferowany przez firmy pożyczkowe. Zazwyczaj mają one łagodniejsze warunki, które zwiększają naszą zdolność kredytową, jednak są to produkty, na które należy szczególnie uważać. Tak jak w każdym przypadku, tak i tutaj należy pilnie przestudiować załącznik z warunkami pożyczki.
  • Pożyczka na remont u rodziny. To z jednej strony najbezpieczniejsza forma (bez odsetek bankowych), z drugiej mocna zależna od relacji panujących w naszym najbliższym otoczeniu.

Ostatecznie decyzja zależy od tego, która oferta jest dla nas najkorzystniejsza oraz która instytucja, po badaniu naszej zdolności kredytowej, zdecyduje się przyznać nam zobowiązanie.

Kto może otrzymać kredyt na remont i jakie dokumenty przygotować?

Kredyt na remont może otrzymać każdy pełnoletni obywatel RP, posiadający odpowiednią zdolność kredytową. Podstawowym warunkiem są regularne dochody, pozwalające swobodnie pokryć wysokość comiesięcznej raty. W przypadku negatywnego wyniku badania zdolności kredytowej należy liczyć się z odmową banku.

Do wzięcia kredytu na remont mieszkania – czy to w banku, czy w formie pożyczki pozabankowej – najczęściej potrzebne nam będą:

  • zaświadczenie o zatrudnieniu bądź inna weryfikacja wysokości dochodów (może być to np. dostęp do historii konta bankowego/wyciąg z konta z ostatnich trzech miesięcy),
  • dowód osobisty, w celu weryfikacji tożsamości.

To cię zainteresuje: Jak zaplanować remont mieszkania?

Część banków może wymagać zabezpieczenia rzeczowego, np. w postaci hipoteki lub pod zastaw auta.

Dom i narzędzia do remontu

Jaką wybrać wysokość raty kredytu na remont?

Wysokość raty to jeden z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy weźmiemy kredyt na remont. Podstawowa zasada brzmi: nigdy nie bierz raty na granicy swoich możliwości finansowych. Jeśli po zaledwie drobnej podwyżce stóp procentowych lub przy jakimkolwiek zdarzeniu życiowym wysokość raty stanie się dla ciebie zbyt wysoka, to w kwestii płynności finansowej jest to fatalny pomysł.

Ponadto ratę należy dostosować do zakresu remontu i potrzebnej kwoty. Można ją zmniejszyć przez wydłużenie okresu kredytowania, jednak ceną za to są znacznie wyższe odsetki. Rozwiązaniem mogą być regularne nadpłaty zobowiązania: oczywiście, jeśli pozwala nam na to aktualna sytuacja finansowa.

Czy warto brać kredyt na remont domu?

W tym przypadku odpowiedź brzmi: to zależy od sytuacji. Jeśli potrzebujemy tylko niewielkiej kwoty lub remont może poczekać, to lepiej jest odłożyć oszczędności na ten cel. Jednak gdy remont jest konieczny, aby stan budynku się nie pogarszał i nie można z nim czekać, wtedy warto rozważyć pożyczkę na remont. Dodatkowo taką opcję powinny rozważyć osoby posiadające nieruchomość, która powinna na siebie zarabiać, na przykład ją wynajmują. Stan nieruchomości przekłada się bezpośrednio na dochody wynajmującego. Lepiej jest zrobić remont, niż liczyć straty wynikające z niższych dochodów, a nawet z braku chętnych na najem mieszkania czy domu.

Ostatnią sytuacją, w której należy rozważyć kredyt na remont jest ta, w której koszty zobowiązania są niskie. Wśród różnych ofert można znaleźć taką na korzystnych warunkach, jednak wymaga to nieco wysiłku. Warto wziąć pod uwagę, że na przestrzeni lat, zgodnie z decyzjami RPP, może dochodzić do zmian w oprocentowaniu kredytu. Potencjalne podwyżki rat trzeba od razu wliczyć w koszty.

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

”Bezpieczny kredyt 2 proc.” podnosi ceny mieszkań? Przegląd prasy 31.07.2023

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wskazuje na bardzo szybko rozpędzający się program “Bezpieczny kredyt 2 proc.”. To jeden z głównych czynników ożywienia rynku nieruchomości - a co za tym idzie, podwyżki cen domów i mieszkań.

Ewelina Zdancewicz lip 31, 2023 · 3 min. czytania

Jak wykreślić hipotekę? Poradnik w kilku krokach

„Nieruchomość, którą zamierzacie państwo kupić, jest obciążona hipoteką …” – dla wielu kupujących to zdanie brzmi niemal jak wyrok. Jest też wystarczającym powodem do tego, aby nie nabywać nieruchomości, której posiadaniem tak bardzo są zainteresowani. Tymczasem wystarczy podstawowa wiedza na temat sposobu i zasad zarówno ustanawiania hipoteki, jak też – a może przede wszystkim – […]

Prawie 15 000 mieszkań w Polsce wykupionych przez cudzoziemców w 2022 roku. Przegląd prasy 24.04.2023

W 2022 r. cudzoziemcy kupili w Polsce prawie 14,4 tys. mieszkań. To o 35 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak wpływa na to rynek nieruchomości? I na czym polega zmiana na rynku najmu? Należy też pamiętać, że już od piątku będą obowiązywać zmienione przepisy o świadectwach charakterystyki energetycznej. Przeczytaj nasz nowy przegląd prasy i bądź […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.