Prawie 15 000 mieszkań w Polsce wykupionych przez cudzoziemców w 2022 roku. Przegląd prasy 24.04.2023

kwi 24, 2023 · Time 3 min. czytania

W 2022 r. cudzoziemcy kupili w Polsce prawie 14,4 tys. mieszkań. To o 35 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak wpływa na to rynek nieruchomości? I na czym polega zmiana na rynku najmu? Należy też pamiętać, że już od piątku będą obowiązywać zmienione przepisy o świadectwach charakterystyki energetycznej. Przeczytaj nasz nowy przegląd prasy i bądź na bieżąco!

Od piątku będą obowiązywać zmienione przepisy o świadectwach charakterystyki energetycznej. Forsal.pl, 23.04.2023

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię w związku z użytkowaniem budynku lub jego części. Wymóg sporządzenia dokumentu w określonych sytuacjach wynika z regulacji unijnych. Zgodnie z dyrektywą UE przy okazji wznoszenia, sprzedaży lub wynajmu budynków lub modułów budynków świadectwo charakterystyki energetycznej lub jego kopia mają być przekazywane ewentualnemu nowemu najemcy lub kupującemu.

Źródło: Zmienione przepisy o świadectwach charakterystyki energetycznej

Duża zmiana na rynku najmu. Więcej wolnych mieszkań, czynsze zaczynają spadać. Interia.pl, 21.04.2023

Po czasie wielomiesięcznego przeciążenia rynku najmu spowodowanego przez napływ uchodźców z Ukrainy oraz tych, którym nie udało się dostać kredytu hipotecznego, widoczne są pierwsze oznaki stabilizacji. Wzrosła liczba aktywnych ofert, a stawki najmu we wszystkich dużych miastach zaczęły spadać.

Źródło: Duża zmiana na rynku najmu

Rynek nieruchomości w 2023 r. – Czekać na spadki czy kupować? Blog Marcin Iwuć. 20.04.2023

Pierwszy kwartał 2023 r. przyniósł prawdziwy zastój na rynku nieruchomości. Widać już jednak pierwsze jaskółki – pojawiają się sygnały, że kolejne miesiące przyniosą zmiany. W tej układance wiele może namieszać Bezpieczny Kredyt 2% i oczekiwane spadki stóp procentowych. Czy to zatem dobry czas na zakup mieszkania? Kupować czy lepiej jeszcze trochę poczekać? Jak Bezpieczny Kredyt 2% wpłynie na rynek nieruchomości?

Źródło: Rynek nieruchomości w 2023 r. – Czekać na spadki czy kupować?

Cudzoziemcy kupują coraz więcej mieszkań w Polsce. Wydali na ten cel miliardy złotych w 2022 roku. Bankier.pl

W 2022 r. cudzoziemcy kupili w Polsce prawie 14,4 tys. mieszkań, czyli o 35 proc. więcej niż rok wcześniej – wyliczył ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo. Wskazał, że największą grupą nabywców stanowili obywatele Ukrainy, znacząco wzrosły transakcje z udziałem obywateli Białorusi.

Źródło: Cudzoziemcy kupują coraz więcej mieszkań w Polsce

Może to też Ci się spodoba

MdM 2017 – Co dalej z programem Mieszkanie dla Młodych?

Najnowsza ankieta NBP dotycząca sytuacji na rynku kredytowym podkreśla, iż banki po raz pierwszy od połowy 2015 r. złagodziły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Po trwającym pół roku okresie spadku popytu na kredyty mieszkaniowe, w IV kwartale 2016 roku banki odczuły zdecydowaną zmianę trendu wśród klientów.

Kredyt na budowę domu – na co zwrócić uwagę?

Posiadanie własnego domu jest marzeniem wielu z nas. Zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy pandemia mocno ograniczyła nasze możliwości przemieszczania się i zmusiła do pracy zdalnej. Wszyscy mocno odczuliśmy potrzebę posiadania własnej, większej przestrzeni, którą niewątpliwie może dać dom z ogrodem.  Nasze plany o większej przestrzeni możemy spełnić rozpoczynając budowę na własną rękę, nabywając dom od […]

Pewny wybór 27. Czy czeka nas wzrost cen nieruchomości?

Rosnące ceny materiałów budowlanych, zmiany prawne, zapotrzebowanie rynku - to tylko kilka czynników, które w ostatnich latach wpłynęły na mocny wzrost cen nieruchomości.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.