Jak zaplanować remont mieszkania?

lip 21, 2020 · Time 7 min. czytania

Na samą myśl o remoncie mieszkania zazwyczaj zakładamy, że będzie długo, drogo i niezbyt przyjemnie. Kiepscy fachowcy, godziny spędzone w internecie na wybieraniu materiałów i przeciągający się termin odbioru. Czyli sytuacja, którą większość z nas zna niestety z autopsji. Czy da się przejść przez remont bezboleśnie? Okazuje się, że jak przy wielu życiowych przedsięwzięciach kluczowe okazuje się tu planowanie.

Po pierwsze – wizja

Należy mieć dokładną wizję tego, jaki ma być efekt końcowy remontu, by móc jak najlepiej przedstawić ją wykonawcom. Oczywiście nasze koncepcje warto wstępnie zweryfikować z możliwościami naszego mieszkania i naszym budżetem. Zwłaszcza w starych budynkach, takich jak np. kamienice całkowita przebudowa np. instalacji może być niemożliwa lub zbyt kosztowna. Przy pierwszym spotkaniu z wykonawcami można więc zapytać ich o możliwości realizacji projektu, by móc odpowiednio wcześnie nanieść poprawki. 

Zaplanuj współpracę

Przy generalnym remoncie lub aranżacji powierzchni, które mogą sprawiać więcej problemów, takich jak kuchnia, poddasze czy łazienka (zwłaszcza gdy są one niewielkie) warto jest zdać się na projektanta. Jego pomoc może okazać się nieoceniona. Weźmie on na siebie ciężar aranżacji pomieszczenia oraz będzie kontaktował się z wykonawcami i nadzorował proces budowy. Co więcej zaproponuje dogodne rozwiązania, które ułatwią nam użytkowanie pomieszczeń i uniknie popełnienia błędów, które będą nas potem denerwować latami i utrudniać swobodne korzystanie z mieszkania. Nawet jeżeli nasz budżet jest ograniczony, warto rozważyć taką ofertę, by uniknąć pomyłek w przyszłości – mieszkanie będzie nam przecież służyć na długie lata, a remont to w końcu inwestycja. 

Dobra ekipa to podstawa. Najlepiej jest wybrać kogoś z polecenia, warto więc popytać znajomych i rodziny czy rekomendują jakiegoś fachowca. Na specjalistach nie warto oszczędzać, bo gdy okaże się, że ta pierwotnie wybrana nie spełni naszych wymagań i będziemy musieli zatrudnić następną, to koszty dodatkowo wzrosną. Jeżeli jednak nie mamy nikogo na oku i musimy wybrać kogoś z oferty w internecie, dobrze jest poszukać opinii na temat danej ekipy w sieci. Pamiętajmy, że wykonywanie telefonów powinniśmy zacząć dużo wcześniej – najlepsi wykonawcy często mają zabukowane terminy nawet na rok do przodu.

Budżet na remont 

Materiały wykończeniowe, zwłaszcza w kuchni i w łazience potrafią być bardzo kosztowne. Często zdarza się też, że wykonawcy mają swoje preferencje co do materiałów, na których lubią pracować. Warto porozmawiać z nimi na samym początku i powiedzieć im o swoich możliwościach finansowych, zapytać o tańsze zamienniki materiałów i rzeczy, na których ewentualnie można oszczędzić. Fachowcy zazwyczaj też współpracują z marketami budowlanymi, które oferują im korzystne zniżki na zakup towarów. Ostatecznie jednak może się okazać, że będziemy zmuszeni do zaciągnięcia kredytu na pokrycie kosztu remontu. Pamiętajmy, że dobre materiały i solidne wykończenie to efekt, którym będziemy się mogli cieszyć przez lata, warto więc zainwestować czas i pieniądze na zrobienie tego porządnie. Należy też zawsze brać pod uwagę ryzyko przekroczenia budżetu, ponieważ o prawdziwej skali remontu dowiadujemy się tak naprawdę, gdy już wszystko zostanie skute i zerwane. W takim momencie często zauważamy, że konieczna jest wymiana instalacji lub np. położenie nowej podłogi, co znacznie zwiększa koszty.

Samodzielny remont – czy to się opłaca?

Jeżeli czujesz się na siłach i masz umiejętności możesz oczywiście część rzeczy wykonać samodzielnie i zaoszczędzić na kosztach remontu. Malowanie ścian, montaż paneli lub mebli to jedne z prostszych czynności, a w internecie wręcz roi się od tutoriali, które pokazują, jak wykonać je krok po kroku.

Zanim jednak podejmiemy decyzję odnośnie samodzielnego wykonania remontu zastanówmy się dobrze, czy mamy na to czas i czy wbrew pozorom nie wyjdzie nam to… drożej? Doświadczona ekipa budowlana z pewnością wykona remont dużo szybciej, niż my sami. Zwłaszcza, gdy zdecydujemy wykonywać pracę w weekendy lub wieczorami. Dodatkowo po przeliczeniu czasu poświęconego na wykonanie prac i kupowanie materiałów, możemy dojść do wniosku, że najęcie wykonawców po prostu bardziej się nam opłaca. A w danym czasie możemy zarobić większe pieniądze wykonując coś, na czym się znamy.

Kolejność wykonania prac

Kluczowa kwestia to odpowiednie zaplanowanie poszczególnych prac remontowych tak, aby nie kolidowały ze sobą i przede wszystkim czynność wykonana później nie zniszczyła efektów tej, która ją poprzedziła. Np. gdy podczas remontu pokoju najpierw zdecydujemy się na finalne pomalowanie ścian, a dopiero potem na cyklinowanie podłóg, to nasze nowo wykończone ściany prawdopodobnie zostaną zabrudzone pyłem powstałym ze ścierania starych desek. 

Kolejność jest niezwykle istotna, zwłaszcza przy wykonywaniu gruntownych prac remontowych włączając w to np. przebudowę instalacji elektrycznej czy hydraulicznej. Od nich tak naprawdę zaczynamy wszystkie prace i naprawdę warto solidnie zastanowić się nad rozplanowaniem gniazdek oraz źródeł światła. Unikniemy kupowania dodatkowych przedłużaczy oraz konieczności montowania dodatkowych listew ledowych w niedoświetlonych punktach mieszkania. Nadrzędna zasadą jest zaczynanie od “mokrych” prac, kończąc na tych najbardziej szczegółowych, jak montaż posadzki.

Kolejność prac remontowych powinna wyglądać następująco:

 • wyburzanie i stawianie nowych ścian działowych, drzwi i okien
 • układanie instalacji elektrycznych i hydraulicznych
 • wylewki samopoziomujące
 • prace tynkarskie i kolejno szpachlowanie i tynkowanie
 • montaż sufitów podwieszanych
 • montaż ceramiki sanitarnej i armatury w łazience
 • układanie glazury, posadzek
 • gruntowanie i malowanie ścian
 • układanie parkietu i cyklinowanie
 • ponowne malowanie ścian, tapetowanie
 • montaż drzwi
 • zamontowanie listew przypodłogowych
 • montaż mebli pod zabudowę oraz sprzętów AGD

Kiedy jest najlepszy czas na remont?

Ze względu na szybsze wysychanie komponentów idealnym sezonem na remont jest okres wiosenno-letni. Ta pora sprawdza się również ze względu na możliwości wietrzenia pomieszczeń bez znaczących strat ciepła. W przypadku mniej wymagających remontów typu wymiana schodów czy położenie paneli, pora nie gra tutaj tak istotnej roli. 

Jeżeli zaś chodzi o zakup materiałów, to należy się tym zająć minimum dwa miesiące przed planowanym remontem. Większość produktów budowlanych nie jest dostępna od ręki i trzeba czekać na ich sprowadzenie nawet po kilka tygodni. Należy upewnić się też, że niezbędne materiały kupiliśmy z nadwyżką (zazwyczaj ok. 10-15%) i że podczas remontu nie zabraknie nam ich, co dodatkowo wydłuży czas ukończenia.

Może to też Ci się spodoba

Jak udekorować dom na święta

Jak udekorować dom na święta?

Dom na święta musi błyszczeć! Jakie dekoracje Ci w tym pomogą? Jak tanio i ładnie udekorować dom na święta? Sprawdź nasze pomysły na świąteczne ozdoby do domu!

Ewelina Zdancewicz gru 19, 2023 · 6 min. czytania

Mieszkanie na start: nowy program dopłat do kredytów 2024. Dla kogo?

Koniec programu “Bezpieczny kredyt 2 proc.” wcale nie oznacza, że Polacy nie mogą już liczyć na dopłaty do kredytów hipotecznych. Kontynuacją, w nieco zmienionej formie, tego programu będzie “Mieszkanie na start”. Co wiemy o nowym rządowym pomyśle i kto może liczyć na wsparcie?

Ewelina Zdancewicz sty 04, 2024 · 3 min. czytania

Freedom szuka talentów. Widok szczęśliwych klientów to przepiękna sprawa

Czy praca w sprzedaży jest trudna, kiedy jest się na początku zawodowej drogi? Co przynosi w niej najwięcej radości? Poznajcie Dominika, który w szybkim fleszu podzielił się ze mną swoim zdaniem o karierze w nieruchomościach! To część naszego cyklu pt. Freedom szuka talentów. 

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.