Mieszkanie pod klucz - czy to się opłaca?

lut 26, 2020 · Time 8 min. czytania

Standard w Europie, w Polsce nadal dość rzadko wybierana opcja. Mimo to, w ciągu ostatnich lat coraz więcej deweloperów umieszcza ją w swojej ofercie. Czy i ile warto dopłacić do mieszkania pod klucz, by uniknąć stresu i straty czasu związanej z samodzielnym remontem? Odpowiadamy!

Mieszkanie pod klucz? Z definicji proste

Zacznijmy od tego, że mieszkanie pod klucz nie pozostawia zbyt dużego pola do interpretacji, tak jak to jest w przypadku stanu deweloperskiego. Tutaj definicja standardu jest w miarę przejrzysta – kupujemy mieszkanie, które jest gotowe do wprowadzenia się. Oznacza to, że wykonane są w nim wszelkie prace wykończeniowe, a po stronie kupującego leży tylko umeblowanie przestrzeni. Oczywiście również w tym, jak i w każdym innym przypadku, nie zwalnia nas to z dokładnego przeczytania umowy kupna-sprzedaży, gdzie doprecyzowane są prace do których wykonania zobowiązuje się deweloper. 

Czas i stres

Jeżeli chciałbyś, tak jak większość osób, wyeliminować czasochłonne i stresujące czynności do jakich zalicza się wybór materiałów wykończeniowych, umawianie fachowców oraz nadzór remontu, to jesteś “w domu”. Standard pod klucz to idealna opcja dla zabieganych, bądź osób, które po prostu chcą uniknąć zamieszania związanego z remontem. 

W przypadku zawarcia umowy z deweloperem warto pamiętać, że obowiązuje nas rękojmia. To znaczy, że wszystkie potencjalne wady, które wynikną w czasie 2 lat od ukończenia remontu muszą zostać naprawione przez wykonawcę. 

Drożej znaczy taniej

Zaczynasz remont, wpłaciłeś zaliczkę ekipie, a ona…znika. Chyba każdy z nas słyszał, lub, co gorsza, sam doświadczył takich przypadków. W dzisiejszych czasach trudno znaleźć dobrego fachowca, a wynajęcie pierwszej lepszej ekipy często kończy się tragicznie. Nawet jeżeli prace zostaną ukończone, to często ich jakość pozostawia wiele do życzenia, co wiąże się często z zatrudnieniem drugiej ekipy do poprawek. Koniec końców za usługę płacimy podwójnie, nie wspominając już o straconym czasie i nerwach. W przypadku gdy zostaniemy oszukani, trudno jest dochodzić swoich praw. Jest tak ponieważ częstą praktyką jest, że ekipy budowlane pracują “na czarno” i nie zgadzają się na podpisanie umowy. 

W przypadku usług dewelopera słowo klucz to “gwarancja”. Podpisując z nim umowę umawiamy się na określony rezultat przy odbiorze mieszkania, którego mamy prawo wymagać. To samo tyczy się naprawy wszelkich niedociągnięć oraz poprawek, które ma on obowiązek wykonać w ramach umowy. 

Bezcenny spokój

Wszystko to brzmi świetnie, ale ile tak naprawdę będziemy musieli zapłacić za taką wygodę? Jak to zwykle bywa, ceny są bardzo różne i zależą przede wszystkim od miasta, typu nieruchomości oraz pożądanego przez nas standardu. 

Szacuje się jednak, że przeciętna cena tego typu usługi oscyluje w granicach 10% ceny całego mieszkania. Ceny podawane na popularnych portalach branżowych zaczynają się już od 500 zł za metr kwadratowy i zazwyczaj osiągają pułap 1300zł. 

Górną granicę, jak w większości przypadków, można dowolnie przesuwać. Cena ta zatem nie odbiega zbytnio od przeciętnego kosztu remontu. Warto przy tym pamiętać, że przy zamówieniu takiej usługi u dewelopera cena obejmuje nie tylko materiały i robociznę, ale też logistykę i koszt wykonania projektu.  

Szybciej i taniej

Do korzyści wyboru mieszkania pod klucz warto też zaliczyć niższe opodatkowanie. W przypadku usługi wraz z montażem obowiązuje nas podatek w wysokości 8% VAT, a nie 23% jak to bywa w przypadku zakupu materiałów. W przypadku tego typu inwestycji zmniejsza się też ryzyko niedoszacowania kosztów, co ma często miejsce gdy staramy się wycenić koszt remontu na własną rękę.

Czas to pieniądz

Korzyści zakupu mieszkania pod klucz zdają się przeważać zwłaszcza wtedy, jeśli szczególnie zależy nam na czasie. Kiedy kupujemy mieszkanie pod inwestycję i chcielibyśmy, by jak najszybciej zaczęła ona na nas zarabiać, to opcja ta wydaje się idealna – zwłaszcza jeżeli po porównaniu kosztów wynajmu i ceny wykończenia oferta jest dla nas opłacalna. Jest tak również w przypadku, gdy po prostu “nie mamy głowy” do remontu i nie chce nam się tracić czasu na zakupy, nadzór i inne czynności związane z remontem. Często deweloper, który współpracuje z wykonawcami, może pozwolić im wejść na budowę dużo wcześniej i zacząć pierwsze prace już w trakcie wykańczania budynku. Oszczędzamy w ten sposób bardzo wiele czasu, nie wspominając już o tym, że sami nie musimy poświęcać go na dojazdy i poszukiwania materiałów. To idealna opcja zwłaszcza, gdy kupujemy nieruchomość w innym mieście, lub mieszkamy na stałe za granicą i nadzór nad remontem jest niemożliwy.

Mieszkanie pod klucz – ile to kosztuje?

Szacunkowo opcja “pod klucz” wychodzi drożej o ok. 15-20%, niż samodzielny remont. Załóżmy zatem, że chcemy samodzielnie wykończyć 50 metrowe mieszkanie w średnim standardzie. Będzie to wydatek rzędu 800-1000 zł za metr. Wychodzi, że wydamy na to ok. 40-50 tys złotych. Do tej kwoty musimy jeszcze dodać koszt architekta wnętrz, który zazwyczaj wynosi ok 80-130 zł za metr, czyli jakieś 4-6,5 tys za całość. Przy średnim zawyżonym koszcie mieszkania pod klucz od dewelopera zapłacimy 48-60 tys, przy czym musimy pamiętać, że cena projektu wnętrz jest już wliczona w całość. 

Pod klucz czyli pod górkę?

Mieszkanie pod klucz nie jest jednak uniwersalna opcją dla wszystkich. Jeżeli zależy Ci na niestandardowym wykończeniu mieszkania, lub nie masz odpowiedniej ilości środków na wykonanie generalnego remontu zapewne nie będzie to dla Ciebie idealne rozwiązanie. Warto pamiętać, że często oferta dewelopera jest dosyć standardowa i nie oferuje możliwości personalizacji. Oznacza to, że np. nie będziemy sami mogli wybrać miejsc na przyłącza, lub zmieniać zabudowy kuchennej, czy wybranych farb i glazury. Rozmaite modyfikacje i nieco bardziej customowe rozwiązania dostępne są zazwyczaj w poszerzonym pakiecie, za który trzeba już oczywiście dopłacić.

Zanim zdecydujesz

  • sprawdź dokładnie ofertę dewelopera, a zwłaszcza marżę, którą nalicza za wykonanie dodatkowych usług remontowych
  • oszacuj koszt samodzielnego remontu – może się okazać, że przy wyższym vacie i poprawkach kwoty będą porównywalne
  • zapytaj o dostępność fachowców w Twoim mieście – zwłaszcza w dużych miastach na termin realizacji można czekać nawet kilka miesięcy
  • dopytaj o możliwości personalizacji i wyboru materiałów, jeżeli zależy Ci na konkretnym efekcie

Wykończenie mieszkania to czasochłonne i angażujące zajęcie, nie wspominając o kosztach. Opcja mieszkania pod klucz przychodzi nam z pomocą jeśli zależy nam na szybkim i bezpiecznym wykonaniu remontu. Warto więc zapytać dewelopera o wszystkie usługi jakie może nam zaproponować, łącznie z wyceną i rodzajem materiałów. Koniecznie przed rozpoczęciem procedury kredytowania. Jeżeli nadal masz wątpliwości w stosunku do ceny oferty lub jakości oferowanej przez wykonawcę, nie wahaj się zapytać o to pośrednika nieruchomości z twojej okolicy. To osoba, która najlepiej orientuje się w cenach na rynku lokalnym oraz standardach oferowanych przez sprzedających.

Może to też Ci się spodoba

Jak znieść współwłasność domu, mieszkania lub działki w 2019 roku?

Współwłasność to posiadanie jednakowego prawa własności do jednej rzeczy przez kilku właścicieli. Oznacza to, że prawa poszczególnych właścicieli nie są uzależnione od wysokości ich udziałów – każdy ze współwłaścicieli ma prawo do całej nieruchomości, a nie jej części. Dowiedz się, jak znieść współwłasność domu, mieszkania lub działki w 2019 roku! Wyróżniamy dwa rodzaje współwłasności: łączną – […]

Luksusowe inwestycje w Warszawie

Według badania przeprowadzonego w 2015 roku przez firmę KPMG, luksusowe inwestycje cieszą się rosnącą popularnością wśród klientów i trend ten będzie się utrzymywał przez następne lata. Sprawdź listę luksusowych inwestycji w Warszawie.

Ceny mieszkań spadają! Przegląd prasy 22.07.2024

Szczecin, Poznań, Bydgoszcz - oto miasta, w których obserwujemy najmocniejszy spadek cen mieszkań. Sytuacja dotyczy cen ofertowych, a nie transakcyjnych. Dlatego jeszcze ceny transakcyjne mogą mieć większą dynamikę spadku niż ofertowe. A to dobra sytuacja dla kupujących!

Ewelina Zdancewicz lip 22, 2024 · 3 min. czytania

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.