Jak szybko i idealnie wysprzątać mieszkanie przed prezentacją nieruchomości?

lut 20, 2018 · Time 11 min. czytania

Przygotowujesz ofertę sprzedaży nieruchomości z należytą dbałością o szczegóły? Uważaj, bo nawet najlepsza oferta i idący za nią skuteczny marketing nie pomogą, jeśli Twoja nieruchomość odstraszy złym przygotowaniem!

Decyzję o sprzedaży domu i moment rzeczywistej transakcji mogą dzielić długie miesiące albo nawet lata. W niektórych przypadkach uwarunkowane jest to niezależnymi czynnikami: niezbyt popularną lokalizacją nieruchomości czy architekturą, która nie najlepiej wpisuje się w obecne trendy. Specjaliści od sprzedaży nieruchomości twierdzą jednak, że szybka sprzedaż w największym stopniu zależy od umiejętnej prezentacji. Skoro potencjalny nabywca zdecydował się na obejrzenie domu, to znaczy, że jest nim zainteresowany. Jego doświadczenia podczas prezentacji powinny potwierdzić, a jeśli to możliwe, przerosnąć wrażenia odniesione wcześniej na podstawie zdjęć i ogłoszenia. Ten artykuł podpowie, w jaki sposób skutecznie przygotować dom przed prezentacją:

Remont mieszkania przed sprzedażą

O ile generalny remont nieruchomości przed sprzedażą jest posunięciem równie kosztownym, jak ryzykownym, ponieważ nie ma żadnej gwarancji, że dzięki wyremontowaniu mieszkania na wysoki standard szybciej znajdziesz kupca, o tyle niewielkie naprawy i odświeżenie domu są absolutnie niezbędne, aby upewnić się, że nieruchomość zrobi dobre wrażenie podczas prezentacji.

 1. Zadbaj o wygląd podjazdu, ogrodu czy, w przypadku mieszkania w bloku, klatki schodowej. Usunięcie z pola widzenia niezbyt estetycznych przedmiotów, jak zardzewiały rower porzucony pół roku wcześniej pod frontowym oknem czy uschnięty stroik, który pamięta ostatnie Boże Narodzenie, jest oczywistością, ale sprawdź również stan furtki i drzwi wejściowych. Jeśli są znacząco nadgryzione przez ząb czasu, a nie chcesz ich wymieniać na nowe, warto je przynajmniej odmalować i naprawić zacinające się zamki i klamki.
 2. Odśwież ściany wewnątrz mieszkania. Czyste ściany są niedrogą inwestycją, a robią ogromną różnicę w ogólnym odbiorze wnętrza. Przed malowaniem uzupełnij ubytki i pęknięcia: można je bardzo łatwo zatynkować masą szpachlową. Do malowania ścian wybierz farby w neutralnych kolorach, w ten sposób nie zrazisz kupca o umiarkowanych upodobaniach, a i miłośnikowi wyrazistych barw łatwiej będzie przemalować jasną ścianę na czerwono niż na odwrót. Jeśli w pokojach są tapety, przyklej odchodzące rogi i złącza.
 3. Wymień uszczelki cieknących kranów w łazience i kuchni. Dźwięk kapiącej wody przyciągnie uwagę, a dom sprawi wrażenie niezbyt zadbanego, przez co nabywca będzie miał prawo uznać, że nieruchomość być może wymaga też większych, mniej oczywistych napraw.
 4. Wymień silikony wokół umywalek, wanny i brodzika prysznica. Nawet najlepiej wysprzątana łazienka będzie wyglądać mało estetycznie ze sczerniałymi, spleśniałymi spoinami.
 5. Zwróć uwagę na stan podłóg w domu. Niewielkie ubytki w panelach można uzupełnić za pomocą specjalistycznych preparatów szpachlówką albo kitem do wypełniania dziur w drewnie. Wyschnięty preparat należy przeszlifować i polakierować.
 6. Sprawdź dom pod kątem różnego rodzaju innych usterek: napraw niedomykające się drzwi wewnętrzne, wymień przepalone żarówki, podklej poluzowane progi, doprowadź do porządku drzwiczki szafek w kuchni. Zastanów się nad uszczelnieniem okien, jeśli tego wymagają.

Dzięki tego rodzaju drobnym naprawom, które wiążą się z niewielkim nakładem finansowym, dom będzie wyglądał na zadbany. Większość nabywców planuje remont i wykończenie mieszkania zgodnie ze swoimi upodobaniami, ale fakt, że nie będą musieli inwestować w najbardziej podstawowe naprawy ma istotne znaczenie w ocenie atrakcyjności nieruchomości.

Jak posprzątać mieszkanie, aby zrobiło dobre wrażenie?

Jak posprzątać mieszkanie, aby zrobiło dobre wrażenie?

Jak posprzątać mieszkanie lub dom przed prezentacją

Sprzątanie domu przed wizytą potencjalnego kupca różni się od regularnych porządków, nawet tych przedświątecznych. Dom powinien wyglądać schludnie, ale priorytetem jest w tym przypadku podkreślenie wszystkich walorów mieszkania, co może wymagać na przykład usunięcia pewnych przedmiotów, które zagracają przestrzeń i optycznie zmniejszają pomieszczenia. Oto jak posprzątać mieszkanie lub dom w piętnastu krokach:

 1. Na czas prezentacji schowaj lub wynieś do piwnicy wszystkie rzeczy, które nie są podstawowym wyposażeniem mieszkania, jak suszarka na pranie, walizki, książki lub płyty, które nie mieszczą się na półkach, nadmiar zabawek i wszelkiego rodzaju szpargały. Jeśli w domu masz bardzo dużo przedmiotów, a niewiele miejsca, warto rozważyć tymczasowe wynajęcie garażu czy innego lokalu, w którym będziesz mógł je przechować.
 2. Umyj wszystkie okna i ramy okienne. Wypierz firanki i zasłony. Zasłony z ciężkich materiałów mogą wymagać zaniesienia do pralni chemicznej. Jeśli pierzesz zasłony w domu, użyj dobrej jakości środka piorącego o przyjemnym zapachu. Odkurz żaluzje i rolety. Żaluzje da się odkurzyć za pomocą specjalnej nasadki do odkurzacza; niektóre rolety, zwłaszcza rzymskie, można uprać w pralce. Postaraj się, aby zasłony i żaluzje nie zaciemniały pomieszczeń.
 3. Usuń pajęczyny i kurze nie tylko z najbardziej rzucających się w oczy powierzchni, ale także z zakamarków, do których na co dzień rzadko się zagląda, na przykład za kanapą albo za toaletą. Wycieraj kurze zaczynając od górnych powierzchni, żeby spadający kurz nie brudził tych już wcześniej wyczyszczonych.
 4. Odkurz i wypierz tapicerkę kanap. Wiele plam z tapicerki da się łatwo wywabić szorując je ściereczką z mikrofibry nasączoną białym octem. Skórzane kanapy i fotele wypastuj środkiem zawierającym oleje lub woski.
 5. Umyj drzwi wewnętrzne i upewnij się, że klamki oraz włączniki światła są czyste – klejąca w dotyku klamka nie zrobi najlepszego wrażenia.
 6. Umyj i wypastuj podłogi, wypierz dywany. Niektóre plamy na dywanie skutecznie usuniesz przez zmoczenie ich wodą, posypanie sodą oczyszczoną i zostawienie na godzinę. Jeśli domowe sposoby nie skutkują, zamów profesjonalne pranie dywanów. Bardzo zniszczony dywan lepiej będzie schować na czas prezentacji, jeśli nie zamierzasz wymieniać go na nowy przed sprzedażą.
 7. Uporządkuj rzeczy wewnątrz szafek, zwłaszcza kuchennych i wbudowanych szaf w przedpokoju i sypialni, które zostaną w domu po twojej wyprowadzce. Bardzo prawdopodobne, że potencjalny nabywca zechce ocenić ich stan, także wewnątrz, dlatego warto poświęcić czas na dokładne ich wyczyszczenie i zaprowadzenie w nich idealnego porządku.
 8. Wyczyść kuchenkę i piekarnik. Część piekarników wyposażona jest w funkcję samooczyszczania, ale w bardzo starych piekarnikach jej użycie może nie być wystarczająco skuteczne.
 9. Dokładnie oczyść blaty kuchenne. Schowaj wszystkie przedmioty poza koszykiem z owocami czy pojemnikami na cukier i sól.
 10. Usuń kamień wokół baterii łazienkowych i kuchennych oraz wewnątrz toalety. Kamień wokół kranów najprościej usunąć za pomocą octu: wystarczy obłożyć kran wacikami nasączonymi w occie i pozostawić na godzinę. Kamień w toalecie usuniesz wlewając do niej dwie szklanki octu i zostawiając na godzinę.
 11. Umyj glazurę i wyczyść fugi w łazience i w kuchni. Do czyszczenia fug użyj środka grzybobójczego, który usunie pleśń, i niedużej szczoteczki.
 12. Posprzątaj łazienkę, poświęcając szczególną uwagę elementom szklanym i przeźroczystym, jak lustra czy kabina prysznicowa, na których najwyraźniej widoczne są zabrudzenia. Stare, zmatowiałe lustro warto wymienić na nowe, choćby najtańsze. Schowaj lub wyrzuć nadmiar akcesoriów toaletowych oraz przedmioty bardzo osobiste. Powieś czyste ręczniki.
 13. Wyczyść otwory wentylacyjne: najpierw odkurz wąską końcówką odkurzacza, a potem przetrzyj ściereczką nasączoną wodą z detergentem.
 14. Postaraj się, aby wszystkie pomieszczenia w domu były łatwo dostępne podczas prezentacji: usuń stare pudła, drabiny i tym podobne rzeczy, które mogą blokować wejście do piwnicy albo na strych. Odkurz kurze również w tego rodzaju pomieszczeniach i zadbaj o ich schludny wygląd: mniejsze przedmioty pochowaj do kartonów, większe – poustawiaj w zorganizowany sposób.
 15. Uporządkuj balkon i taras. Zadbaj o stan roślin na balkonie, jeśli takie się tam znajdują. Pasta z sody oczyszczonej i wody rozsmarowana w pokrytych rdzą miejscach i zostawiona na godzinę pomoże skutecznie usunąć rdzę z balustrady.

Tak dokładne wysprzątanie całego domu to nie jest praca dla jednej osoby na jedno popołudnie: poproś o pomoc i przygotuj sobie wystarczająco dużo czasu. Jeśli obawiasz się, że może ci go zabraknąć, wynajmij profesjonalny serwis sprzątający.

Posprzątane mieszkanie zrobi o wiele lepsze wrażenie

Posprzątane mieszkanie zrobi o wiele lepsze wrażenie

Dekoracje i ozdoby

Oglądający dom potencjalny nabywca powinien być w stanie wyobrazić sobie to miejsce jako własne, dlatego przygotowując nieruchomość do prezentacji dobrze jest schować dekoracje, które mają bardzo osobisty wydźwięk, jak fotografie, pamiątki z podróży nazbierane w przeciągu wielu lat albo rysunki dzieci przyklejone na lodówce. Nie znaczy to jednak, że mieszkanie powinno wyglądać jak pozbawiony charakteru apartament hotelowy. Właściwie dobrane dekoracje podniosą estetykę wnętrza:

 • Rośliny doniczkowe – ważne, aby były w dobrej kondycji, nie usychające czy zakurzone. Ładne doniczki dodatkowo je wyeksponują. Zwróć uwagę, aby rośliny na parapetach nie były zbyt duże i nie zasłaniały okien.
 • Żywe kwiaty – nie ma lepszej ozdoby witającej wchodzących. Kwiaty nie tylko pięknie wyglądają, ale również są najbardziej naturalnym źródłem ładnego zapachu w domu.
 • Obrazy z neutralnymi, przyjemnymi widokami i wzbudzające pozytywne skojarzenia. Unikaj obrazów i plakatów mocno nacechowanych światopoglądowo.
 • Dekoracje kojarzące się z gościnnością i spokojem domowego zacisza: ozdobne świeczki, drewniane figurki, miękkie poduszki i okrycia kanap.

Równie ważne jak dekoracje są dźwięki i zapachy w domu. Na czas prezentacji wyłącz telewizor, możesz za to włączyć spokojną, niezbyt głośną muzykę. Jeżeli na ulicy przeprowadzane są głośne remonty, postaraj się, o ile to możliwe, zaplanować prezentację na czas wolny od pracy budowlańców, na przykład wieczorem lub w niedzielę. Przed wizytą kupca unikaj gotowania potraw o intensywnym zapachu i dobrze wywietrz mieszkanie. Jeśli dom wypełnia uciążliwy zapach, na przykład dymu papierosowego, dobrym pomysłem będzie zainstalowanie oczyszczacza powietrza. Czystość i świeże powietrze są podstawą ładnego zapachu w domu, ale dodatkowo możesz uprzyjemnić domową atmosferę na kilka innych sposobów:

 • Woreczki zapachowe w szafach – pięknie ukryją zapach długo wiszących tam ubrań;
 • Ozdobne pojemniki z potpourri skropionym olejkiem zapachowym;
 • Świeczki zapachowe;
 • Zapachowy dyfuzor.

Niektórzy uważają, że sekretnym aromatem gwarantującym sukces przy sprzedaż domu są zapachy domowych wypieków, ale to jest sposób tylko dla tych, którzy ufają swoim wyjątkowym zdolnościom kulinarnym.

Sprzedaż domu, zwłaszcza jeśli mieszkałeś w nim wiele lat, jest wydarzeniem związanym z licznymi obowiązkami i formalnościami, ale też z wieloma emocjami. Podejmując decyzję o sprzedaży, warto zatem uporządkować nie tylko samo mieszkanie, ale i związane z nim sentymenty, tak aby w momencie wizyty pierwszego potencjalnego nabywcy mieć w sobie gotowość do przekazania mu nieruchomości. Sprzedaż domu jest transakcją handlową, dlatego najskuteczniej jest przeprowadzana z praktycznym i profesjonalnym nastawieniem.

Może to też Ci się spodoba

Zimne telefony podwójnie skuteczne. Wyniki Boot Camp Freedom

Scenariusze przyszłości dowodzą, że pokolenie millenialsów i następującej po nim generacji Z łączy otwarte podejście do pracy – model, w którym realizują projekty z dowolnego miejsca na świecie. Chcą pracować zdalnie dla siebie, za jedną z najważniejszych korzyści uznając możliwości rozwoju osobistego. Wobec tej wizji warsztatowe szkolenia, kształtujące inteligencję emocjonalną oraz intensywne treningi w formie […]

Blokowanie sprzedaży, czyli przesądy o wyłączności

Pracując jako doradca nieruchomości, bardzo często spotykam się z różnymi przesądami, tezami czy opiniami dotyczącymi umowy na wyłączność. “Prowizja jest za wysoka”, “jak może mi pani zagwarantować szybką sprzedaż?”, “jak szeroka będzie promocja mojej oferty?” itd. Jak wytłumaczyć klientom, że wyłączność to nie blokowanie sprzedaży, ale szansa na większy zysk i oszczędność czasu?

Masowa ucieczka na wieś. Dlaczego Polacy uciekają z miast?

Pewny wybór 32. Masowa ucieczka na wieś. Dlaczego Polacy uciekają z miast?

Coraz więcej osób decyduje się na życie na wsi - ten trend jest widoczny od kilku lat. Dlaczego miasto nie jest już pierwszym wyborem kupujących? Okazuje się, że nie tylko cena i chęć posiadania własnego ogródka stoją za decyzją o takiej przeprowadzce.

Ewelina Zdancewicz paź 19, 2023 · 3 min. czytania

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.