Co zrobić z choinką po świętach?

sty 09, 2024 · Time 5 min. czytania

Choinka to nieodłączny element świąt. Jednak po trzech-czterech tygodniach przychodzi czas na rozebranie drzewka z dekoracji. Jeśli choinka jest sztuczna, zazwyczaj chowana jest do kartonu i przechowywana w wybranym miejscu. A co zrobić z żywą choinką po świętach? Poznaj kilka pomysłów i inspiracji na nieoczywiste zastosowanie choinki po okresie świątecznym.

Co zrobić z choinką po świętach

Kiedy rozbieramy choinkę po świętach?

Tradycyjnie choinkę rozbieramy w okresie od 6 stycznia do 2 lutego. Część drzewek nie wytrzymuje do tego czasu i jeszcze w czasie świąt zaczyna tracić igły, a część świetnie się trzyma przez długi okres. To zależy od tego, czy kupiliśmy choinkę ciętą czy w doniczce, w jakim była stanie oraz od jej rodzaju. Najdłużej wytrzymujące drzewka to świerk serbski, świerk kłujący oraz jodła kaukaska.

Niezależnie od tego, jak długo trzymamy choinkę w domu, większość osób zastanawia się, co zrobić z nią po świętach. Jeszcze kilka lat temu najczęściej wybieraną opcją było zwykłe pozostawienie całego drzewka przy śmietniku. Obecnie dostępnych jest o więcej o wiele lepszych rozwiązań, z których warto skorzystać.

Kiedy rozbieramy choinkę po świętach?

Czytaj także: Jak udekorować dom na święta?

Co zrobić z choinką po świętach?

Choinka po świętach nie musi być problemem! Jeśli mamy dom z ogrodem lub działkę, można ją z powodzeniem sadzić w gruncie. Warunkiem jest dobry stan drzewka, jednak i tak nigdy nie mamy pewności, czy się ono przyjmie. Choinkę można także pociąć na gałęzie i wykorzystać je jako elementy dekoracyjne w domu, np. część bukietów lub ozdoby na ścianę. Pień drzewa należy wtedy wyrzucić do brązowego kontenera na śmieci (odpady bio). Jeśli decydujemy się na wyrzucenie całej choinki, trzeba ją także najpierw pociąć, a następnie umieścić we właściwym kontenerze.

Choinka po świętach może także zostać oddana jako pokarm dla koni. Niezbyt popularną, ale coraz chętniej stosowaną metodą jest wynajem choinek w doniczkach. Wtedy drzewko jest odbierane w określonym czasie przez właściciela.

Gałęzie sosny

Jeśli miejsce, w którym mieszkamy (osiedle) posiada grupę na mediach społecznościowych, co jest coraz częstszą praktyką w nowych lokalizacjach, to warto śledzić znajdujące się tam informacje. Część osób przyjmuje choinki po świętach, wystarczy wtedy odpowiedzieć tylko na ogłoszenie, dzięki czemu drzewko może zostać bez problemu zabrane prosto z naszego domu.

Czytaj także: Wiosenne porządki w domu. Jak oczyścić dom ze zbędnych rzeczy?

Co zrobić z choinką w doniczce po świętach?

Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest przesadzenie jej do gruntu. Jednak nie zda to egzaminu, jeśli drzewko jest w zbyt złym stanie, aby się przyjąć. Dlatego należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu oraz przystosowaniu do chłodniejszych temperatur jeszcze przed przesadzeniem.

Gdzie wysadzić choinkę? Najlepiej we własnym ogrodzie lub na działce. Jednak nie każdy ma taką możliwość, dlatego warto zapytać kogoś, kto posiada grunt, czy nie chciałby przyjąć choinki do wysadzenia. Natomiast nie można tego zrobić w lesie czy na publicznym terenie. Leśnicy proszą, aby nie wysadzać drzewek w lesie bez ich wiedzy. Wynika to z faktu, że choinki to najczęściej gatunki ozdobne, które naturalnie nie występują w polskich lasach. Jeśli leśniczy wyrazi zgodę na wysadzenie danego gatunku, należy poczekać na dokładne wskazanie miejsca dla drzewka.

Czytaj także: Rośliny oczyszczające powietrze w domu

Co zrobić z choinką po świętach: najczęstsze pytania

Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pielęgnacji oraz utylizacji choinki po okresie świątecznym.

Kiedy sadzić choinkę do gruntu?

Jak przesadzić choinkę z doniczki do gruntu? Najpierw należy ją do tego przygotować, przenosząc ją na trzy dni do chłodniejszego pomieszczenia lub na balkon. Chłodniejszego, to jest takiego, w którym panuje temperatura 10-5 stopni Celsjusza. Po zahartowaniu rośliny można ją przesadzić do ogrodu. Najlepiej wysadzać roślinę do gruntu wczesną wiosną. Gdyby jednak choinka wypuściła nowe pędy, należy to zrobić dopiero w maju: wtedy nie ma już niebezpieczeństwa przymrozków. Jeśli choinka się przyjmie w gruncie, poznamy to po tym, że na wiosnę wypuści nowe pędy.

Czy ch oinkę można wyrzucić do zwykłych śmieci?

Wiele osób pozostawia ścięte drzewko pod pojemnikami na zwykłe odpady. Tymczasem choinka powinna zostać pocięta i wyrzucona w miejsce wyznaczone przez administratora nieruchomości albo na miejsce z odpadami biodegradowalnymi. Można także oddać choinkę po świętach do wybranego PSZOK (Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych).

Czy choinka może być paszą dla zwierząt?

Tak, drzewko po dokładnym rozebraniu z ozdób może posłużyć jako pasza dla zwierząt, w tym koni i alpak. Choinki odpowiednie dla koni to m.in. rodzime świerki i jodły. Nie powinno się przekazywać dla nich gatunków takich jak jodła kaukaska (Nordmanna). Nie można oddać choinki, która wcześniej została spryskana sprayem dekoracyjnym.

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Darowizna pieniężna – co musisz o niej wiedzieć?

Planujesz zakup nieruchomości, a z pomocą chcą przyjść Twoi bliscy? Zobacz, z czym wiąże się darowizna pieniężna i jak na niej nie stracić. Kiedy przygotowujemy się do zakupu nieruchomości, ustalamy sposób jego finansowania. Podliczamy fundusze, planujemy kredyt, rodzina deklaruje wsparcie finansowe. Własne fundusze mamy udokumentowane, chociażby umową o pracę. Kredyt będzie określony umową z bankiem, […]

Czym różni się zadatek i zaliczka?

Czym różni się zadatek i zaliczka? Podstawą jest istota obu form płatności.

Własne biuro czy franczyza nieruchomości?

Wiele osób zastanawia się jak zacząć przygodę w branży nieruchomości. Zacząć pracę jako agent, otworzyć własne biuro, czy może zainteresować się franczyzą nieruchomości?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.