Wiosenne porządki w domu. Jak oczyścić dom ze zbędnych rzeczy?

kwi 19, 2023 · Time 8 min. czytania

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a kiedy powietrze zaczyna pachnieć inaczej, wstępuje w nas nowa energia i mamy ochotę wysprzątać każdy kąt. Wtedy z ulgą możemy w końcu otworzyć okna na oścież, wpuścić nieco świeżego powietrza i posprzątać wszystko to, co czekało na właściwy moment! Pora na wiosenne porządki w domu.

Wiosenne porządki w domu – jak się do nich zabrać?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie trzy miejsca w domu warto posprzątać od razu?
 • Czy warto robić wszystko na raz?
 • Co zrobić, aby przywrócić porządek raz na zawsze?

Nie wiem, jak to wygląda u ciebie, ale dla mnie dom ma być miejscem, w którym mogę się przygotować do wyjścia do pracy i szkoły, do odpoczynku i zdobycia energii. Trudno jest mi to zrobić, gdy nie mogę niczego znaleźć.

Czasem, gdy w końcu udaje się znaleźć potrzebną rzecz, okazuje się ona brudna, pomięta albo dawno po dacie przydatności. Takie sytuacje powodują, że mój dom zdecydowanie nie jest miejscem, w którym dobrze się czuję. Raczej przedmiotem frustracji i często rodzinnych kłótni. Ponadto w miejscu, w którym panuje chaos, trudno jest odpocząć. Nie wiem, czy cię to pocieszy, ale oglądając wiele domów mogę cię zapewnić, że jeśli masz podobne odczucia, to nie jesteś sam, bo ten problem występuje nagminnie.

To Cię zainteresuje: Jak urządzić kawalerkę?

Wyobraź sobie piękny, posprzątany i zorganizowany dom, w którym niczego nie szukasz, i w którym wszystko ma swoje miejsce. Jak osiągnąć ten stan? Zacznij od tego, żeby zastanowić się, co w domu denerwuje cię najbardziej i o czym nieustannie myślisz, że trzeba to w końcu zrobić. Czy potrafisz wypisać, jakie sytuacje doprowadzają cię w domu do prawdziwego szału? Poniżej podpowiedzi…

Wiosenne porządki

Porządki w domu na wiosnę – zacznij od kuchni

Z pewnością znasz to uczucie, gdy otwierasz szufladę w kuchni, a tam przyprawy mieszają się jedna z drugą. Danie smaży się na patelni, a ty z uporem szukasz ulubionego dodatku, który nagle magicznie zaginął. Czemu nie zacząć od zrobienia porządku w przyprawach? Sięgamy do tego bardzo często, więc gdyby poprawić tylko tę jedną rzecz, to zamiast frustracji pojawiałby się satysfakcjonujący uśmiech.

Ale uwaga! Pułapka pierwsza to “robienie od razu”. Jeśli chcesz oczyścić kuchnię ze zbędnych rzeczy bez stresu, to nie rób tego wtedy, gdy dostrzeżesz problem. Frustracja będzie jeszcze większa, gdy np. coś spalisz. Zrób tak jak dotychczas, ale zamiast tego poświęć kilka chwil po zakończonym posiłku w ramach sprzątania, np. po obiedzie i posprzątaj tę szafkę czy szufladę.

Druga pułapka to “robienie wszystkiego na raz”. Jeśli uświadomisz sobie, że podobna sytuacja ma miejsce w innych częściach kuchni, to podziel te sytuacje na oddzielne zadania. Wtedy za niezbyt odległy czas sprzątniesz wszystko z poczuciem, że nie wymagało to ogromnego wysiłku. Dobrym pomysłem jest też podział takiego sprzątania na poszczególnych członków rodziny. Wtedy będziecie mieli wspólną satysfakcję.

To Cię zainteresuje: Jak oszczędzać wodę?

Sprzątanie domu: organizacja kuchni

Co do samych przypraw: koniecznie na początku sprawdź daty ważności poszczególnych przypraw, bo może okazać się, że wiele z nich straciło już ważność, później posegreguj je kategoriami.

Pomocny może być pojemnik na przyprawy, który składa się z kilku prostokątnych kasetek z oznaczeniami. Pojemniczki są przezroczyste, dlatego łatwo sięgniesz po przyprawę. Podobnych rozwiązań znajdziesz masę zarówno w sieci, jak i sklepach z przyborami kuchennymi. Taki organizer pomaga zachować porządek w kuchni, a w dodatku ładnie się prezentuje!

Wiosenne porządku w kuchni

Organizacja kuchni podczas wiosennych porządków – trzymanie rzeczy w lodówce

A co powiecie o lodówce? Czy gdy ją otwierasz czujesz smak posiłku czy raczej obrzydzenie do zeschniętego jogurtu lub marchewki w fazie rozkładu … Czy na wiosnę nie warto zrobić z tym porządku? I przestać marnować jedzenie?

Oczywiście zacznij od tego, czego już na pewno nie zjesz. Trzymanie tych rzeczy jest bez sensu. Następnie możesz zadbać o odpowiednią organizację na półkach. Na najwyższej półce jest najcieplej, powinny się więc na niej znaleźć produkty gotowe do spożycia, np. resztki z obiadu. Niżej, na półce środkowej, należy umieść nabiał, mleko, jaja i wszystko, co trzymasz w zamykanych pudełkach do żywności, np. wędliny. Żeby zwiększyć szanse na to, że nic nam nie umknie, produkty na każdej półce powinny być także odpowiednio posegregowane. Na przodzie to, co należy zjeść w pierwszej kolejności. Z tyłu produkty jeszcze nieotwarte albo te z dłuższą datą ważności.

Warto przeczytać: Rośliny oczyszczające powietrze w domu

Problem w zakupach, a nie w lodówce

Oprócz tego, co w lodówce, warto podejść z głową do zakupów. Zrób listę i się jej trzymaj. Kupuj z głową, aby nie trzymać zbyt długo produktów w lodówce i zamrażarce. Komuna minęła, więc nie musisz kupować na zaś, bo akurat rzucili do sklepu. Lepiej zadbaj o zdrowie i spraw, by w twojej lodówce wszystko było świeże. Dzięki temu przeglądanie lodówki będzie kulinarnym wyborem zamiast walką z pleśnią!

Jak oczyścić dom ze zbędnych rzeczy? Problemem są “przydasie”

Czy masz takie pomieszczenie w domu, gdzie ukrywasz wszystkie skarby, a później ciężko tam wejść? U mnie strych, piwnica albo garaż często pełni funkcję składowiska starych mebli, rzadko używanych przedmiotów albo wielu innych rzeczy trzymanych tylko dlatego, że w przyszłości mogą się jeszcze przydać. Czy na pewno?

Efektem tego jest zaśmiecanie wolnej przestrzeni i frustracja rzeczami, których najczęściej i tak nie użyjemy. Jeśli do tej pory stare meble i dodatki nie znalazły zastosowania, to pewnie już to się nie zmieni. Pomyśl na ile jest to prawdopodobne. Generalnie sprzątanie takiego “magazynu” prowadzi standardowo do dylematu: zostawić czy wyrzucić?

Warto zadać sobie pytanie: czy gdybym tego teraz nie miał, to ile byłbym gotowy zapłacić, żeby to mieć? Jeśli niewiele, to oznacza, że lepiej się z tym pożegnać i nie zaśmiecać swojego otoczenia. Portale ogłoszeniowe, wyprzedaże garażowe i zbiórka śmieci wielkogabarytowych będą właściwym antidotum dla strychowego chaosu.

Powinieneś się znaleźć w sytuacji, w której jesteś w stanie określić, co dokładnie znajduje się na strychu i w innych pomieszczeniach. Dzięki temu możesz podzielić rzeczy na te, które będą częściej używane i takie, które używamy jedynie sezonowo lub od czasu do czasu.

Jeśli te miejsca są u Ciebie posprzątane, to gratuluję. Poniżej podaję listę miejsc, gdzie być może również warto zajrzeć na wiosnę:

 • szafa z ubraniami,
 • sprzęt ogrodowy,
 • narzędzia,
 • kosmetyki,
 • rzeczy na szafie/pod szafą,
 • czasopisma/książki,
 • dokumenty.

Sprawdź także: Rustykalny, skandynawski, vintage – style we wnętrzach. Co je wyróżnia?

Autor: Sylwia Wróblewska, specjalista ds. finalizacji transakcji

Może to też Ci się spodoba

Pobierz Raport Rynku Nieruchomości 2020/2021

Za nami wyjątkowy rok. Pełen wyzwań, trudnych chwil i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Zobacz, co się zmieniło i z czym przyjdzie nam się mierzyć w 2021. Pobierz raport o rynku nieruchomości i wykorzystaj tę wiedzę do podejmowania lepszych decyzji.

FreeUp – jedyna na rynku aplikacja dla agentów Freedom

Praca w nieruchomościach, jak każda profesja, ma swoje blaski i cienie. Sprzedaż zakończona sukcesem i wysoka prowizja często poprzedzone są godzinami żmudnej, wymagającej i powtarzalnej pracy. Telefonowanie do klientów, pozyskiwanie nieruchomości, weryfikacja dokumentacji, analiza promocji, w tym godziny spędzone na przeglądaniu ogłoszeń. Jak nie utonąć w morzu ogłoszeń, no i przede wszystkim: jak pracować mądrzej […]

Jak wygląda dzień z życia pośrednika nieruchomości?

Pamiętam jak dziś, jak w 2012 roku podejmowałam tę decyzję. Jak się później okazało, miała ona mocno wpłynąć nie tylko na moje życie, ale i całej mojej rodziny. Zaczęłam karierę pośrednika nieruchomości.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.