Ile mieszkań brakuje w Polsce w 2023 roku?

kwi 18, 2023 · Time 3 min. czytania

Problem braku mieszkań w Polsce nie rozwiązuje się od lat mimo tego, że powstaje coraz więcej nowych nieruchomości. Ponadto, jak wskazuje Infor, dużą część zasobów mieszkaniowych w kraju stanowią nieruchomości wybudowane przed 1918 rokiem (1,027 mln mieszkań w 2021 roku). Obecnie brakuje nam ok. 2 mln lokali mieszkalnych, a niezbyt pocieszającym faktem jest to, że deweloperzy ze względu na sytuację na rynku wstrzymują się z rozpoczynaniem budów.

Ile mieszkań brakuje w Polsce i jakie nieruchomości stanowią większość?

Dokładna liczba nie jest znana, ale najnowsze dane wskazują na brak około 1,5-2 mln lokali mieszkalnych w kraju. Już pod koniec 2022 roku Eurostat wskazywał, że polskie nieruchomości należą do najbardziej przeludnionych w Europie. Jednocześnie nieruchomości zbudowane ponad 100 lat temu stanowią około 6,9% zasobu ogółem. Większość z nich nadaje się prawdopodobnie do wymiany. Dodatkowo na tle krajów polskie mieszkania cechuje niska liczba pokoi na osobę.

Należy jednak zaznaczyć, że w ciągu ostatnich 30 lat przeciętny standard powierzchniowy mieszkań odczuwalnie się poprawił. Dwa lata temu (2021 r.) przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosiła 75 m kw.

Ile rocznie buduje się mieszkań w Polsce?

Dane z raportu GUS „Budownictwo w 2022 r.” wskazują, że w całym 2022 roku oddano w Polsce do użytkowania 238,6 tys. mieszkań. W 2021 roku było to 234,7 tys. mieszkań. W 2023 roku trend wzrostowy może się nie utrzymać, ponieważ zarówno deweloperzy, jak i osoby prywatne wstrzymują się z decyzjami o budowie mieszkań i domów.

Ma na to wpływ aktualna sytuacja, to jest wysokie stopy procentowe, inflacja, wysokie ceny materiałów budowlanych. Wielu potencjalnych kredytobiorców straciło zdolność kredytową, jednak zapowiedź rządowego programu Bezpieczny kredyt 2 proc. sprawiła, że osoby te odzyskały nadzieję na otrzymanie zobowiązania. Nie zmienia to faktu, że inwestycje deweloperskie nie rozwijają się już tak prężnie jak jeszcze rok i dwa lata temu.

Warto podkreślić, że pod względem budowy mieszkań rok 2022 był najlepszym wynikiem od dekady Edwarda Gierka. Rekord padł w 1978 roku, kiedy w Polsce powstało aż 284 tys. mieszkań. Z drugiej strony obecnie rodzi się znacznie mniej dzieci. W tamtym okresie było to 700 tys. dzieci rocznie, a teraz liczba ta wynosi 300 tys.

Może to też Ci się spodoba

Doradca nieruchomości. Ze świata muzyki wprost na rynek

“Nieruchomości są dla mnie czymś znacznie więcej niż towarem, który sprzedaję. Jest to czyjś pomysł na przyszłe życie, sposób na realizację planów, często bardzo ważnych”. Wywiad z Dominikiem Piechowskim.

Rezydencja – cena, lokalizacja, inwestycja

Prestiżowa lokalizacja, duża działka nad morzem lub w górach, przydomowe spa i oś kompozycyjna, spajająca luksusowy dom z terenem zielonym – to nieodzowne elementy nieruchomości, którą niegdyś zamieszkiwali książęta i królowie. Co rezydencja musi mieć dzisiaj i czym różni się od apartamentu? “Jak wygram w lotto, kupię rezydencję”. Nie bez kozery tasiemce telewizyjne typu „Moda […]

Czy po podpisaniu umowy na wyłączność mogę sprzedać samodzielnie?

Czy po podpisaniu umowy na wyłączność mogę sprzedać samodzielnie?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.