Rynek nieruchomości w Lublinie

mar 27, 2019 · Time 4 min. czytania

Największą popularnością w Lublinie cieszą się nieruchomości mieszkaniowe dwu- i trzypokojowe o powierzchni do 50 metrów kwadratowych. Jednocześnie obserwujemy powiększenie się segmentu nieruchomości premium, w cenach powyżej 500 000 zł. Coraz więcej osób oczekuje mieszkań wykończonych w wysokim standardzie, dlatego najlepiej sprzedają się nieruchomości gotowe do zamieszkania. Jak wygląda rynek nieruchomości w Lublinie?

Ceny nieruchomości na terenie Lublina i województwa lubelskiego

Czym charakteryzuje się rynek nieruchomości w Lublinie? Zaczynamy od cen. Według danych Narodowego Banku Polskiego na rynku wtórnym w Lublinie w II kwartale 2018 roku średnia cena za metr kwadratowy mieszkań oferowanych do sprzedaży wynosiła 5 339 zł i w porównaniu do poprzedniego kwartału wzrosła o 3,9 proc.

– Cena za metr kwadratowy w zawartych transakcjach wynosiła 4 939 zł i była wyższa analogicznie o 3,3 proc. – mówi Joanna Kubiak, dyrektor biura Freedom Nieruchomości w Lublinie. – W porównaniu do II kwartału 2017 roku średnie ceny metra kwadratowego mieszkania były wyższe – w ofertach o 5,2 proc., w zawartych transakcjach zaś o 6,7 proc.

W drugim kwartale 2018 roku odchylenie średniej ceny ofertowej mieszkania od średniej ceny transakcyjnej wynosiło 8,1 proc., w pierwszym kwartale bieżącego roku odchylenie wynosiło zaś 7,5 proc. W powiecie lubelskim w II kwartale 2018 roku średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych do sprzedaży wynosiła 4 890 zł. Średnia cena metra kwadratowego mieszkań w zawartych transakcjach wynosiła w powiecie 3 880 zł.

Najbardziej popularne lokalizacje

Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości w Lublinie i w najbliższych okolicach miasta (do 10 km). – Trzeba jednak przyznać, że także nieruchomości nieco bardziej oddalone od stolicy województwa cieszą się powodzeniem. Klienci poszukują bowiem domów w spokojnej okolicy, otoczonych naturą – dodaje Joanna Kubiak.

Wynajem nieruchomości w Lublinie i województwie

Nieruchomości na wynajem cieszą się dużą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie mieszkania, zamiast na jego zakup. Jest to spowodowane m.in. ograniczeniami w udzielaniu kredytów.

Według danych Narodowego Baku Polskiego w II kwartale 2018 roku w Lublinie średnia cena najmu mieszkania wynosiła 1 992 zł, tj. ok. 36 zł za metr kwadratowy. W zawartych transakcjach – 1 773 zł, tj. 35 zł za metr kwadratowy.

Najwyższy udział (ok. 46 proc.), jak co kwartał, w ofercie mieszkań na wynajem stanowiły mieszkania dwupokojowe w średniej cenie najmu wynoszącej 1 817 zł. Mieszkania czteropokojowe i większe stanowiły ok. 10 proc. udziału, osiągając średnią cenę 2 782 zł. Trzypokojowe mieszkania stanowiły ok. 34 proc. udziału, ich średnia cena wynosiła zaś 2 217 zł.

Średnia cena oferowanych do wynajmu kawalerek wynosiła ok. 1 285 zł (ok. 10 proc.).

 • 42 proc. oferowanych mieszkań miało powierzchnię użytkową od 41 do 59 metrów kwadratowych w średniej cenie 1 805 zł,
 • ok. 26 proc. mieszkań miało od 60 do 79 metrów kwadratowych powierzchni w średniej cenie 2 219 zł,
 • ok. 17 proc. oferowanych mieszkań miało do 40 metrów kwadratowych w średniej cenie 1 489 zł,
 • 15 proc. oferowanych mieszkań powyżej 80 metrów kwadratowych osiągnęło średnią cenę 2 693 zł.

Kto głównie najmuje i wynajmuje nieruchomości?

Najmem nieruchomości są głównie zainteresowani studenci, osoby młode oraz takie, które nie mają zdolności kredytowej. Wynajmem nieruchomości trudnią się zazwyczaj inwestorzy lub osoby prywatne, które mają 2-3 mieszkania.

  Zostań naszym franczyzobiorcą

  Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak otworzyć pewny biznes w nieruchomościach

  Proszę o zaznaczenie zgody.

  Przygotuj się do wejścia na rynek

  Znajomość lokalnego rynku nieruchomości i konkurencyjnych ofert jest niezbędna, jeśli przygotowujesz się do otwarcia własnego biznesu w branży nieruchomości. Wszelkich informacji udzielą również doradcy, pracujący w biurach nieruchomości sieci Freedom w całej Polsce.

  Chcesz wiedzieć, jak wygląda rynek nieruchomości w Polsce, przeczytaj kolejny artykuł.


  Może to też Ci się spodoba

  Czy Freedom Nieruchomości oferuje wiązaną usługę kupna nowej i sprzedaży starej nieruchomości?

  Czy Freedom Nieruchomości oferuje wiązaną usługę kupna nowej i sprzedaży starej nieruchomości?

  COVID-19 a szanse dla rynku nieruchomości

  Nic lepszego dla rynku nieruchomości niż COVID-19 nie mogło się przydarzyć. Kubeł zimnej wody był potrzebny już od dłuższego czasu by powstrzymać galopujące ceny, nieopanowany rozrost inwestycji typu condo i spekulacyjnych nowych deweloperów. Biura po kryzysie będą zdrowsze, chociaż będzie ich mniej.

  Za nami rok pełen turbulencji, ale przede wszystkim pozytywnego działania! Podsumowanie roku 2022

  Wprawdzie między 31 grudnia a 1 stycznia nie istnieje – realnie – żadna różnica, jednak “dla głowy” jest to dobry czas na zrobienie klasycznego podsumowania. Zaznaczenie kreską tego, co za nami, a także spojrzenie wstecz na to, co udało się zrealizować, by mądrzej pochylić się nad przyszłością. A ta musi być w różowych barwach, tym […]

  Chcesz sprzedać nieruchomość?

  Napisz do nas

   Proszę o zaznaczenie zgody.