Pandemia, wojna, inflacja - czy rynek nieruchomości to odczuje? Przegląd prasy 30.05.2022

maj 30, 2022 ·

Rynek mieszkaniowy hamuje.

  • Spada liczba rozpoczynanych budów.
  • Jak inflacja wpływa na wartość nieruchomości?
  • Polskie hipoteki najdroższe w Europie.

Spada liczba pozwoleń na budowę i rozpoczynanych konstrukcji. Business Insider, 23.05.2022

Polski rynek mieszkaniowy wyraźnie hamuje. Liczba rozpoczętych budów jest zdecydowanie mniejsza niż rok temu, a nowych pozwoleń na budowę nie przybywa aż tak dużo jak kiedyś. Maleje także liczba lokali oddanych do użytkowania. Czy rynek pierwotny zaciągnął hamulec? Przeczytaj.

Jak inflacja wpływa na wartość nieruchomości? Rynekpierwotny.pl, 25.05.2022

Zakup nieruchomości wydaje się jedną z najbezpieczniejszych form inwestycji. Rynek nieruchomości jest uznawany za stosunkowo stabilny, a wzrost cen mieszkań jest obserwowany od dłuższego czasu. Co więcej – nie wpłynęła na to nawet pandemia Covid-19. Wraz z cenami rosła również wartość nieruchomości. Część osób może się jednak zastanawiać, jak wysoka inflacja – którą mamy obecnie – przekłada się na wartość mieszkań. To zagadnienie może być szczególnie interesujące zwłaszcza dla osób, które na zakup nieruchomości zaciągnęły kredyt hipoteczny. Pandemię przetrwaliśmy, ale co z inflacją? Przeczytaj

Widoczne zmiany na rynku nieruchomości, raport AMRON-SARFiN za I kwartał 2022 roku, Alebank.pl, 27.05.2022

W pierwszym kwartale 2022 obserwowaliśmy znaczące zmiany na rynku nieruchomości w Polsce. Rosyjska inwazja na Ukrainę wywołała nie tylko zmniejszenie optymizmu konsumenckiego, ale również szereg negatywnych konsekwencji, w tym przede wszystkim w zakresie dostępności siły roboczej, co przełożyło się na spadek aktywności deweloperów. Skutki agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę widać już w liczbach dotyczących rynku mieszkaniowego za I kwartał 2022 roku i będziemy się z nimi mierzyć przez kolejne kwartały. Jak rynek reaguje na wojnę w Ukrainie – sprawdź.

Transakcyjne ceny będą rosły wolniej. Rzeczpospolita, 27.05.2022

Nieruchomości będą nadal drożeć, ale już wolniej niż w latach 2018 – 2021 – przewidują eksperci Centrum AMRON. Czy wzrost cen mieszkań wyhamuje?

Nasze „hipoteki” są najdroższe w Europie? Forsal.pl, 30.05.2022

Krajowe banki z pewnym opóźnieniem uwzględniają kolejne podwyżki stóp procentowych NBP. Wynika to z faktu, że stopa referencyjna dla oprocentowania kredytów mieszkaniowych (będąca np. średnim WIBOR-em 3M z ostatniego kwartału) najczęściej jest aktualizowana co trzy miesiące. Pomimo wspomnianego opóźnienia, średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w marcu 2022 r. wynosiło już prawie 6,00%. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak wynik podawany przez Narodowy Bank Polski wygląda na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej.
Czy w Polsce sa najdroższe kredyty hipoteczne? Sprawdź

Może to też Ci się spodoba

Jak wykreślić hipotekę? Poradnik w kilku krokach

„Nieruchomość, którą zamierzacie państwo kupić, jest obciążona hipoteką …” – dla wielu kupujących to zdanie brzmi niemal jak wyrok. Jest też wystarczającym powodem do tego, aby nie nabywać nieruchomości, której posiadaniem tak bardzo są zainteresowani. Tymczasem wystarczy podstawowa wiedza na temat sposobu i zasad zarówno ustanawiania hipoteki, jak też – a może przede wszystkim – […]

Rozpoczynamy wdrażanie systemu Asari Kameleon

Freedom Nieruchomości bierze udział w testach Asari Kameleon i przygotowuje się do wdrożenia systemu w całej sieci. Planowana data przejścia na nowy system CRM jest wyznaczona na październik. 

Mieszkanie dla Młodych – rachunek zysków i strat

Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego, program „Mieszkanie dla Młodych” (MDM) wspiera jedynie rynek pierwotny i nabywców, niezależnie od poziomu dochodów. Zatem program, zamiast realizować podstawowy cel polityki mieszkaniowej i wspierać wieloosobowe gospodarstwa domowe, subsydiuje sektor deweloperski.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.