Pandemia, wojna, inflacja - czy rynek nieruchomości to odczuje? Przegląd prasy 30.05.2022

maj 30, 2022 ·

Rynek mieszkaniowy hamuje.

  • Spada liczba rozpoczynanych budów.
  • Jak inflacja wpływa na wartość nieruchomości?
  • Polskie hipoteki najdroższe w Europie.

Spada liczba pozwoleń na budowę i rozpoczynanych konstrukcji. Business Insider, 23.05.2022

Polski rynek mieszkaniowy wyraźnie hamuje. Liczba rozpoczętych budów jest zdecydowanie mniejsza niż rok temu, a nowych pozwoleń na budowę nie przybywa aż tak dużo jak kiedyś. Maleje także liczba lokali oddanych do użytkowania. Czy rynek pierwotny zaciągnął hamulec? Przeczytaj.

Jak inflacja wpływa na wartość nieruchomości? Rynekpierwotny.pl, 25.05.2022

Zakup nieruchomości wydaje się jedną z najbezpieczniejszych form inwestycji. Rynek nieruchomości jest uznawany za stosunkowo stabilny, a wzrost cen mieszkań jest obserwowany od dłuższego czasu. Co więcej – nie wpłynęła na to nawet pandemia Covid-19. Wraz z cenami rosła również wartość nieruchomości. Część osób może się jednak zastanawiać, jak wysoka inflacja – którą mamy obecnie – przekłada się na wartość mieszkań. To zagadnienie może być szczególnie interesujące zwłaszcza dla osób, które na zakup nieruchomości zaciągnęły kredyt hipoteczny. Pandemię przetrwaliśmy, ale co z inflacją? Przeczytaj

Widoczne zmiany na rynku nieruchomości, raport AMRON-SARFiN za I kwartał 2022 roku, Alebank.pl, 27.05.2022

W pierwszym kwartale 2022 obserwowaliśmy znaczące zmiany na rynku nieruchomości w Polsce. Rosyjska inwazja na Ukrainę wywołała nie tylko zmniejszenie optymizmu konsumenckiego, ale również szereg negatywnych konsekwencji, w tym przede wszystkim w zakresie dostępności siły roboczej, co przełożyło się na spadek aktywności deweloperów. Skutki agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę widać już w liczbach dotyczących rynku mieszkaniowego za I kwartał 2022 roku i będziemy się z nimi mierzyć przez kolejne kwartały. Jak rynek reaguje na wojnę w Ukrainie – sprawdź.

Transakcyjne ceny będą rosły wolniej. Rzeczpospolita, 27.05.2022

Nieruchomości będą nadal drożeć, ale już wolniej niż w latach 2018 – 2021 – przewidują eksperci Centrum AMRON. Czy wzrost cen mieszkań wyhamuje?

Nasze „hipoteki” są najdroższe w Europie? Forsal.pl, 30.05.2022

Krajowe banki z pewnym opóźnieniem uwzględniają kolejne podwyżki stóp procentowych NBP. Wynika to z faktu, że stopa referencyjna dla oprocentowania kredytów mieszkaniowych (będąca np. średnim WIBOR-em 3M z ostatniego kwartału) najczęściej jest aktualizowana co trzy miesiące. Pomimo wspomnianego opóźnienia, średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w marcu 2022 r. wynosiło już prawie 6,00%. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak wynik podawany przez Narodowy Bank Polski wygląda na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej.
Czy w Polsce sa najdroższe kredyty hipoteczne? Sprawdź

Może to też Ci się spodoba

Ustawa frankowa – przyspieszenie w sejmie

Po wielu miesiącach stagnacji prace nad prezydenckim projektem tzw. ustawy frankowej, rozwiązującej problemy frankowiczów, przyspieszyły. Komisja Finansów Publicznych zajęła się projektem i przygotowała ponad 20 poprawek. Jednak większość z nich nie dokonuje radykalnych zmian w projekcie przedstawionym przez prezydenta. Propozycja prezydenta to zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Działa on od 2016 roku, jednak zainteresowanie […]

Freedom Nieruchomości Rzeszów – Lider Nieruchomości 2022!

21 kwietnia Freedom Nieruchomości Rzeszów zdobył prestiżową nagrodę. Podczas gali finałowej konkursu Lider Nieruchomości 2022, organizowanego przez Otodom, zespół z Rzeszowa zdobył statuetkę Lidera Nieruchomości. O drodze do sukcesu rozmawiamy z dyrektorem oddziału Andrzejem Bałajewiczem. – Podczas gali finałowej konkursu Lider Nieruchomości 2022 Otodom statuetka Lidera Nieruchomości powędrowała do Freedom Nieruchomości Rzeszów. Ogromne gratulacje! – […]

Prof. Krzysztof Obłój

Doskonałość jest drogą, a nigdy celem do osiągnięcia

Prof. Krzysztof Obłój twierdzi, że “doskonałość jest drogą, a nigdy celem do osiągnięcia”. 6 zasad działania w biznesie wskazanych przez profesora może rzucić światło na dogłębne znaczenie tych słów.

Ewelina Zdancewicz gru 22, 2023 · 6 min. czytania

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.