Rynek nieruchomości jeszcze nie reaguje. Co się zmieni w najbliższym czasie? Przegląd prasy 23.05.2022

maj 23, 2022 · Time 21 min. czytania

Każdy boom w pewnym momencie się kończy. Rynek rozwija się cyklicznie.

  • Rynek najmu zyskuje na popularności.
  • Lekkie spowolnienie tempa zakupu nieruchomości nie oznacza jeszcze zapaści na rynku.
  • Wojna za naszą granicą oznacza olbrzymi szok po stronie podażowej.

Zapraszamy do lektury najnowszych artykułów prasowych dotyczący sytuacji na rynku nieruchomości.

Ceny mieszkań w Polsce w 2022 roku rosną bardziej niż inflacja. Infor.pl, 16.05.2022

Metr kwadratowy mieszkania w dużym mieście zdrożał w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 15,6%. Tak wynika z najnowszych danych NBP. Czy wojna za naszą wschodnią granicą przyniesie przecenę? Z kilku powodów może być wręcz przeciwnie. Ile kosztują mieszkania w Polsce?

Okres burzy na rynku mieszkań. Widać wyraźną zmianę trendu. Business Insider, 19.05.2022

Po czasie niskich rat kredytów oraz pracy i nauki zdalnej, gdy wynajem mieszkań stracił, dziś znów zyskuje na popularności. Wzrost dotyczy zarówno znanego i dobrze funkcjonującego najmu prywatnego, jak i instytucjonalnego, który w ostatnim czasie bardzo się rozwija. Czy rynek najmu odbije się po pandemii?

Jest ryzyko, jest flipp jest zysk. Rzeczpospolita, 19.05.2022

Michał Grzeląska, dyrektor oddziału Freedom Nieruchomości Łódź Wierzbowa, uważa, że flippy to biznes jak każdy inny. – Wprawdzie zmieniają się realia, konkurencja jest coraz większa, ale jeśli ktoś się wyspecjalizował w takich inwestycjach, ma swoje ekipy remontowe, to nadal jest w stanie dobrze zarabiać – zapewnia. Pytany o zyski, Michał Grzeląska zaznacza, że nie ma jednej odpowiedzi. – Wszystko zależy, za ile się kupi mieszkanie do remontu, czy jest to mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego, czy są to bloki czy kamienice, ile czasu minęło od zakupu. Czy flipping się jeszcze opłaca?.

Wyższe raty, “bezprecedensowy” wzrost cen materiałów. “Część osób będzie miała poważne kłopoty” TVN24.pl, 20.05.2022

Przez ostatnie lata mieliśmy boom na rynku nieruchomości. Ceny rosły z miesiąca na miesiąc. Teraz rynek trochę się osłabił, ale nie jest w zapaści. Jest takie lekkie spowolnienie – mówiła na antenie TVN24 Edyta Wojtyła z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Damian Kaźmierczak zwracał uwagę na połączenie rosnących kosztów materiałów budowlanych i rat kredytów. Czy rynek nieruchomości dotarł już do szczytu?. 

Rynku nieruchomości, quo vadis? Forsal, 21.05.2022

Każdy boom w pewnym momencie się kończy. Rynek rozwija się cyklicznie. Ale jak dotąd nie widać jakichś oznak załamania. W zasadzie zjawisk, które mogłyby sygnalizować jakieś duże zmiany strukturalne w fazie cyklu czy po stronie popytowej, na razie nie obserwujemy” – mówił prof. Jacek Łaszek, odpowiedzialny w NBP za cykliczne raporty z rynku nieruchomości. Wojna w jego opinii oznacza olbrzymi negatywny szok po stronie podażowej – koszty idą do góry, jednak trudno przewidzieć, jaki będzie tu wpływ na stronę popytową. Jak niepewna sytuacja gospodarcza wpłynie na rynek nieruchomości – przeczytaj. 

Może to też Ci się spodoba

Jak z pasji zrobić biznes?

Tworzenie nowych rozwiązań, pchanie tematów do przodu, szukanie dróg rozwoju, budowanie relacji, wywoływanie i gaszenie pożarów – to mój świat. Jak z pasji do działania zrobiłem biznes? Od kiedy pamiętam, lubiłem rysować. Zawsze coś bazgrałem. Kreśliłem kształty. Ćwiczyłem kreskę. Przede wszystkim postaci, twarze, konstrukcje. Do krajobrazów jakoś nie miałem serca, chyba że tych ze świata […]

Co w przypadku, kiedy mam już podpisane umowy z pośrednikami, a chcę podpisać umowę na wyłączność?

Co w przypadku, kiedy mam już podpisane umowy z pośrednikami, a chcę podpisać umowę na wyłączność?

Pewny wybór 19: Jakie wpisy mogą nas zaskoczyć w księdze wieczystej?

Przy zakupie nieruchomości wiele osób przytłacza mnogość formalności oraz pułapek, w które można wpaść. Jakie dokumenty przejrzeć, gdzie i co sprawdzić, jakie wpisy  w księdze wieczystej mogą nas zaskoczyć i których z nich powinniśmy się obawiać? 

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.