Czy ceny domów nadal będą spadać? Przegląd prasy 13.03.2023

mar 13, 2023 ·

Okazuje się, że początek roku był dla sektora budowlanego jednym z trudniejszych od wielu lat. Nastąpiło zamrożenie ceny metra kwadratowego. Do tego największe okazje cenowe można obecnie znaleźć na rynku domów. Jednak zapowiedź tanich kredytów ożywiła rynek – Małgorzata Porowska, dyrektor Freedom Nieruchomości Warszawa Mokotów zauważa, że klienci czekają w blokach startowych.

Trudna sytuacja deweloperów mieszkaniowych. Infor.pl, 07.03.2023

Początek roku był dla sektora budowlanego jednym z trudniejszych od wielu lat. Zainteresowanie mieszkaniami jest, ale… nie zawsze klienci mają jak sfinansować zakupy. Efekt jest taki, że wiele inwestycji się nie rozpoczęło, a deweloperzy tylko kończą wcześniej rozpoczęte inwestycje. – To, co relacjonują nam klienci wyraźnie pokazuje, że mamy do czynienia z poważnym spowolnieniem na rynku nieruchomości. Nastąpiło zamrożenie ceny metra kwadratowego. Nie ma także realizacji zbyt wielu nowych inwestycji. Priorytetem dla przedsiębiorców jest dokończenie prowadzonych do tej pory. Obrót, który teraz istnieje jest w dużej mierze efektem rozpędu, który mogliśmy obserwować jeszcze rok temu – mówi mec. Bożena Licht, radca prawny, ekspert ds. nieruchomości i wiceprezes Klastra Budowlanego przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie.

Trudna sytuacja deweloperów mieszkaniowych

Krach i załamanie na rynku domów? Czy legendy miejskie?

Podobno największe okazje cenowe są teraz na rynku domów. Co i rusz w mediach pojawiają się informacje, że niektóre domy bywają przeceniane nawet o 30%, czyli w nieporównywalnie większym stopniu niż mieszkania. Czy rzeczywiście mamy krach cenowy na rynku domów? A może to tylko złudzenie optyczne? Na portalach ogłoszeniowych rzeczywiście można znaleźć ogłoszenia, w których ceny domów są mocno obniżone, bo właściciele mają problem z ich sprzedażą. Jest też coraz więcej ogłoszeń dotyczących sprzedaży domów, które są jeszcze niedokończone – zostały doprowadzone do stanu surowego (albo nawet nie) i ich właściciele chcą się ich pozbyć. Od osób, które zajmują się profesjonalnie „przeczesywaniem” ogłoszeń w poszukiwaniu okazji cenowych, wiem, że liczba takich ogłoszeń zwiększyła się kilkakrotnie w ciągu ostatniego roku.

Krach i załamanie na rynku domów?

Klienci czekają w blokach startowych. Rzeczpospolita, 09.03.2023

Małgorzata Porowska, dyrektor Freedom Nieruchomości Warszawa Mokotów, mówi, że zapowiedź tanich kredytów ożywiła rynek. – W ostatnich tygodniach do naszej agencji zgłasza się wielu klientów, którzy już dziś decydują się na podpisanie umowy przedwstępnej zabezpieczonej 10-proc. zadatkiem, aby zawrzeć transakcję po uruchomieniu rządowego programu. W ten sposób chcą wyprzedzić konkurencję i zdobyć wymarzone mieszkanie jeszcze na korzystnych warunkach cenowych. Po kilku miesiącach spowolnienia na rynku wielu sprzedających godzi się na transakcję odwleczoną w czasie – zaznacza.

Dyrektor Porowska obawia się, że program tanich kredytów może wpłynąć znacząco na wzrost cen. – Wielu kupujących jest już w blokach startowych. Deweloperzy na pewno przygotowują oferty idealnie wpisujące się w rządowy program – mówi ekspertka Freedom.

Klienci czekają w blokach startowych

Działki budowlane tanieją w aktach notarialnych. Stawki niższe niż przed rokiem. Bankier.pl, 10.03.2023

Średnie ceny transakcyjne działek budowlanych w dalszym ciągu spadają – wynika z danych Bankier.pl za IV kw. 2022 r. udostępnionych przez Cenatorium. Zarówno w województwach jak i ich stolicach stawki wpisywane w aktach notarialnych były niższe niż przed rokiem.

Działki budowlane tanieją w aktach notarialnych

Jak wycenić mieszkanie, a jak dom? Bank.pl, 09.03.2023

Czy AI zastąpi rzeczoznawców majątkowych? W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera automatyczny model wyceny nieruchomości (AVM), bazujący na nowoczesnych technikach z zakresu uczenia maszynowego. Czy schemat ten odmieni funkcjonowanie wyceny, i w jakim stopniu może wpłynąć na sytuacje rzeczoznawców majątkowych?

Jak wycenić mieszkanie, a jak dom?

Może to też Ci się spodoba

#szukamytalentów – Karolina: “Żadnej pracy się nie boję!”

Jaką drogę przeszła i jak zaczęła się jej kariera w nieruchomościach? W jaki sposób wykorzystuje swój chroniczny nadmiar energii, by spełniać swoje marzenia? Poznajcie Karolinę!

Nowoczesne osiedle - blok mieszkalny z cegły

Jak wybrać najlepsze osiedla do zamieszkania w Rzeszowie?

Komunikacja, bezpieczeństwo, infrastruktura - to tylko niektóre aspekty, na które należy zwrócić uwagę, szukając odpowiedniej dla siebie lokalizacji w Rzeszowie. Jakie osiedla w tym mieście uznawane są za najlepsze i najbezpieczniejsze?

Ewelina Zdancewicz maj 29, 2024 · 5 min. czytania

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.