Jak zostać agentem nieruchomości?

mar 08, 2023 · Time 8 min. czytania

Jak zostać agentem nieruchomości? Łatwo i niełatwo zarazem. Dobra informacja jest taka, że niemal każda osoba posiadająca odpowiednią motywację, lubiąca pracę z ludźmi i wyzwania oraz posiadająca pewne umiejętności miękkie, powinna odnaleźć się w roli agenta nieruchomości. Czujesz, że ten opis oddaje Ciebie? Zatem czytaj dalej i dowiedz się, jak zostać agentem nieruchomości!

Jak zostać agentem nieruchomości w 2023 roku?

Agent nieruchomości to jedna z tych nielicznych profesji, która uchodzi za prestiżową, a dostęp do niej nie jest w żaden sposób regulowany i ograniczany. Do 2013 roku funkcjonowały w Polsce licencje państwowe, do uzyskania których wymagane było:

  • ukończenie studiów kierunkowych,
  • odbycie praktyk zawodowych,
  • złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu.

Po odbyciu tej drogi otrzymywało się licencję i prawo do wykonywania zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. Dziś jest już dużo łatwiej zostać agentem nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że wykonywanie samego zawodu stało się prostsze i mniej wymagające – nic bardziej mylnego. Praca agenta bez wątpienia jest trudna i wymagająca, ale też… fascynująca i obok wielu wad ma mimo wszystko dużo więcej zalet.

To Cię zainteresuje: Czy warto zacząć pracę jako pośrednik?

Jak zostać agentem nieruchomości – pierwszy krok

Pierwszym krokiem do zostania agentem jest właśnie akceptacja wad związanych z wykonywaniem tego zawodu. Osoba, która chce pracować w tym charakterze, musi pogodzić się z tym, że często powinna być dostępna dla klientów w godzinach popołudniowych, niejednokrotnie wieczornych, a czasem także w weekendy. Odbywanie dziesiątek rozmów telefonicznych, praca pod presją czasu, odpowiedzialność za swoje działania – to codzienność każdego agenta.

Trudne są zwłaszcza początki, pierwsze telefony w celu pozyskania ofert sprzedaży, pierwsze tygodnie bez wynagrodzenia (bo premierowe transakcje z reguły pojawiają się po 3-4 miesiącach pracy). Z czasem jest dużo łatwiej. Klientów przybywa, a transakcje i wynagrodzenie stają się regularne. Zalety związane z pracą agenta są dużo łatwiejsze do przyjęcia. Elastyczny czas pracy. Duża swoboda planowania swoich obowiązków. Zróżnicowana praca – są spotkania w biurze, spotkania w terenie, sprawy urzędowe, wizyty u notariusza, prezentacje nieruchomości, negocjacje, praca z ofertą w sieci. Dobry agent na nudę na pewno nigdy nie narzeka.

Zarobki – tu nie ma ograniczeń, najlepsi zarabiają sporo, ale by być wśród najlepszych trzeba się postarać. Ważne jest też, byśmy sami potrafili ocenić czy nasze cechy i predyspozycje zwiększają szanse na odnalezienie się w roli agenta nieruchomości. Bez wątpienia pomocne tu będą takie cechy jak komunikatywność i przyjazne nastawienie do ludzi.

Jakie cechy trzeba mieć, aby zostać agentem nieruchomości?

Dobry agent potrafi improwizować, łatwo nawiązywać kontakty, budować i utrzymywać pozytywne relacje z ludźmi. Pomocne tu jest doświadczenie życiowe, dystans do własnej osoby i poczucie humoru. Ważne są też umiejętności dobrego zarządzania swoim czasem i zadaniami. Często też trzeba działać pod presją czasu lub… presją klientów, a więc agenci też powinni umieć zarządzać emocjami (swoimi i… swoich klientów).

W pracy agenta ważne jest również przestrzeganie zasad etyki, tu nie ma miejsca na nieuczciwość i niesłowność. Agent musi być kulturalny, sumienny, punktualny i cierpliwy. Każdy z nas te cechy ma rozwinięte mniej lub bardziej. Nad każdą z tych cech można i należy pracować. Nie musimy kończyć studiów, nie trzeba odbywać praktyk, zdawać egzaminów. Zatem co trzeba zrobić by być agentem?

Czytaj też: Czy agent nieruchomości to zawód dla ciebie?

Co zrobić, aby zostać agentem nieruchomości?

Cytując klasyka, powinniśmy odpowiedzieć sobie na jedno ważne, ale to bardzo ważne pytanie: “Co chcę w życiu robić?”. Jeśli chcemy być agentem nieruchomości trzeba… zacząć to robić. 🙂 Na rynku wiele jest biur nieruchomości, które do pracy poszukują agentów nieruchomości. Jak wszędzie, są biura lepsze i gorsze. A zawsze warto pracować z najlepszymi i od najlepszych się uczyć. Szukajmy więc najlepszych. Praca u boku dobrego pośrednika pozwoli nauczyć się wykonywania tego zawodu w sposób dobry i skuteczny, co powinno przełożyć się na naszą satysfakcję i zadowolenie klientów.

Gdzie znaleźć oferty pracy jako agent nieruchomości?

Oczywiście są dostępne wśród ogłoszeń na portalach internetowych dla osób oferujących pracę. Można trafić na oferty w mediach społecznościowych, w prasie, ale warto też najzwyczajniej w świecie skontaktować się bezpośrednio z okolicznymi biurami nieruchomości. Własna inicjatywa często jest doceniana. Większość biur nie stawia przed kandydatami wymagań co do wykształcenia, ale z reguły minimalnym kryterium jest posiadanie wykształcenia średniego.

Doświadczenie w sprzedaży i pracy w branży nieruchomości też najczęściej nie jest wymagane, ale bez wątpienia jest atutem. Częstym wymogiem jest posiadanie prawa jazdy i własnego samochodu – to bardzo ułatwia pracę agentowi. Od kandydatów zazwyczaj oczekuje się gotowości do założenia własnej działalności gospodarczej, bo większość agentów współpracuje z biurami na zasadzie kontraktów B2B, co jest dla obydwu stron najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Czasami akceptowane są inne formy zatrudnienia, niemal zawsze jednak każdy agent pracuje na samych prowizjach od sprzedaży. Gdy już zaakceptowaliśmy wszystkie wady i zalety pracy agenta, znaleźliśmy biuro, które będzie chciało z nami współpracować oraz uzgodniliśmy warunki współpracy przychodzi czas na naukę zawodu, wdrożenie i pracę.

Czytaj także: Co za odpowiada agent nieruchomości?

Jak zostać agentem nieruchomości? Kursy, wiedza, literatura

Na rynku są biura takie jak Freedom Nieruchomości, które zapewniają swoim agentom wartościowe i rozbudowane szkolenia. Warto, by każdy początkujący agent odbył szkolenia sprzedażowe, nauczył się pracować z klientem kupującym i sprzedającym, poznał podstawy prawne związane z rynkiem nieruchomości i dowiedział się jak skutecznie prowadzić marketing ofert. Zdobytą wiedzę i umiejętności należy bez wątpienia poszerzać i rozwijać.

Na rynku dostępne są również kursy dla agentów nieruchomości. W sieci jest też wiele webinarów, warto również sięgać po literaturę branżową. Możliwości zdobywania wiadomości dzisiaj jest mnóstwo. Ważne jest posiadanie wiedzy teoretycznej, ale najlepszy efekt daje dopiero połączenie jej ze zdobywaną praktyką. Świadomy i doświadczony agent uzbrojony w odpowiednie kompetencje to gwarant sukcesu na rynku nieruchomości.

To Cię zainteresuje: 15 książek, które powinien przeczytać agent nieruchomości

Wsparcie podczas rozpoczynania pracy jako agent nieruchomości

Dla początkującego agenta cenne jest, by miał w swoim biurze kogoś w rodzaju mentora. Osobę, która zwłaszcza w pierwszej fazie pracy będzie służyła swoją wiedzą, pomocą i doświadczeniem. Jeśli mamy kogoś, kto będzie potrafił nas wspierać, motywować, wyznaczać cele i uczyć, jak radzić sobie z obiekcjami klientów, to powinno być nam dużo łatwiej zostać dobrym agentem nieruchomości. Odpowiedni mentor to ogromna wartość dla każdego agenta. Jeśli nie masz go w biurze, warto go szukać wśród innych osób z branży.

Jak zostać najlepszym agentem nieruchomości?

Pracujesz. Zostałeś agentem. A co robić, by być dobrym, coraz lepszym agentem? Wciąż się szkolić i zdobywać doświadczenie w praktyce. Budować bazę swoich kontaktów w branży. Poznawać ludzi związanych z nieruchomościami na lokalnym rynku i nie tylko. W Polsce jest organizowanych wiele spotkań branżowych, takich jak np. Recamp. Takie spotkania są świetną okazją do wymiany doświadczeń i zdobywania kontaktów.

Dobry agent pozyskuje oferty i klientów aktywnie, wykonuje telefony, szuka ofert w terenie. Jednak im dłużej jesteś w branży, im większe masz doświadczenie, im więcej kontaktów, tym lepsza staje się twoja marka osobista i rozpoznawalność. Będą cię polecać zadowoleni klienci. Będą o tobie wspominać ludzie związani z nieruchomościami, notariusz, pani w spółdzielni, zarządcy, architekt, geodeta, urzędnik. Z czasem każdy ma szansę pracować na rekomendacjach i czerpać wielką przyjemność i profity z wykonywanej pracy. Ale trzeba zrobić ten pierwszy krok. Później być konsekwentnym, rozwijać się, nie poddawać i pracować z najlepszymi.

Czytaj także: Co składa się na prowizję agenta nieruchomości?
Tekst: Piotr Stokłosa

Może to też Ci się spodoba

Pewny wybór 39. Dom bez pozwolenia na budowę. Co należy wiedzieć?

Pewny wybór 39. Dom bez pozwolenia na budowę. Co należy wiedzieć?

Jak wybudować dom bez pozwolenia na budowę? Nie jest to trudne, ale wymaga nieco formalności. Posłuchaj o tym, jak działać, w nowym podcaście Freedom Pewny wybór!

Ewelina Zdancewicz sty 26, 2024 · 10 min. czytania

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z biurem nieruchomości w Gdańsku?

Sprzedaż nieruchomości jest zazwyczaj procesem zawiłym. Najpierw podejmujemy decyzję o sprzedaży, następnie ogłaszamy naszą nieruchomość,  czekamy na klientów, a gdy znajdzie się chętny na kupno, wtedy zaczyna się prawdziwa „przygoda”.

Deficyt nowych i tanich mieszkań w 2024 roku. Przegląd prasy

Deficyt nowych i tanich mieszkań w 2024 roku. Przegląd prasy 08.01.2024

W 2024 roku na rynek trafi najmniej lokali od 2018 roku - to nie są dobre wieści dla kupujących. W efekcie ceny mieszkań dalej będą rosły. Jednocześnie nowy rok zapowiada się obiecująco dla inwestorów - zwłaszcza tych, którzy postawią na małe mieszkania, które są wyjątkowo atrakcyjne na rynku.

Ewelina Zdancewicz sty 08, 2024 · 4 min. czytania

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.