Pomysł masowej budowy mieszkań czynszowych. Czy to realne? Przegląd prasy 11.04.2023

kwi 11, 2023 · Time 4 min. czytania

Oprócz Bezpiecznego kredytu 2 proc. oraz darmowego kredytu proponowanego przez KO pojawiła się jeszcze trzecia koncepcja. Ten pomysł to masowa budowa mieszkań czynszowych. Czy ta koncepcja jest realna i jak wpłynęłaby na rynek nieruchomości? I jak obecnie prezentują się ceny nieruchomości? Zachęcamy do przeczytania naszego nowego przeglądu prasy!

Spadek cen mieszkań z drugiej ręki coraz mniej realny. Forsal.pl, 06.04.2023

Chociaż ceny mieszkań na rynku wtórnym od dłuższego czasu stabilizują się, to jednak ostatnio coraz mocniej kierują się w stronę podwyżek – wynika z danych serwisu Nieruchomosci-online.pl przygotowanych dla Forsal.pl. Kwiecień przyniósł niewielki wzrost średnich cen ofertowych w sześciu stolicach regionów. To reakcja na ożywienie popytu, które jest coraz bardziej widoczne od stycznia 2023 r.

Źródło: Spadek cen mieszkań z drugiej ręki coraz mniej realny

Mieszkaniówka tegoroczną kiełbasą wyborczą. Na stole 300 000 czynszówek, ale czasy taniego budowania już nie wrócą. Bankier.pl, 08.04.2023

Można przypuszczać, że tematy związane z mieszkaniówką będą jednym z głównych akcentów w rozpoczynającej się kampanii przed jesiennymi wyborami. Raczej nie dziwi fakt, że politycy zamiast rozbudowanych programów prezentują propozycje doraźne i atrakcyjne dla swoich elektoratów. Oprócz “Bezpiecznego kredytu 2 proc.” oraz darmowego kredytu proponowanego przez KO pojawiła się jeszcze trzecia ważna koncepcja.

Źródło: Mieszkaniówka tegoroczną kiełbasą wyborczą

O ile tak naprawdę… potaniały mieszkania? Ile deweloperzy zarabiają na każdym metrze? Subiektywnie o finansach. 10.04.2023

Co się bardziej opłaca: mieć kredyt na mieszkanie czy płacić za wynajem takiego samego? Na które mieszkania trzeba wyłożyć więcej pieniędzy: nowe czy używane? Oto garść danych z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego. Narodowy Bank Polski z dużym – jak zwykle – opóźnieniem podsumował 2022 r. na rynku nieruchomości.

Nie znajdziemy w jego najnowszym raporcie najświeższych danych ani bieżących prognoz, ale jest kilka ciekawych spostrzeżeń na temat opłacalności inwestowania w mieszkania, kosztów najmu i kredytów hipotecznych czy realnych kosztów budowy.

Źródło: Ile deweloperzy zarabiają na każdym metrze?

Urbanista: znikną mikroapartamenty, ale nie zniknie patodeweloperka. Business Insider, 10.04.2023

Wprowadzamy dobre przepisy, regulujące budownictwo mieszkaniowe w Polsce, a jednocześnie uruchamiamy kolejny program, który ma sztucznie pobudzić popyt. System, w którym pielęgniarki i nauczyciele muszą zaciągać kredyt hipoteczny na 20, 30 lat, by móc zrealizować swoje potrzeby mieszkaniowe, nie sprawdza się — przekonuje Łukasz Drozda, urbanista i politolog, autor książki “Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce”.

Źródło: Znikną mikroapartamenty, ale nie zniknie patodeweloperka

Duże odbicie na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań rośnie. Interia.pl, 11.04.2023

W I kwartale br. w siedmiu największych aglomeracjach w Polsce sprzedano 12,1 tys. mieszkań. Jest to drugi kwartał odbicia od zanotowanego w okresie od lipca do października 2022 r. dołka. Licząc kwartał do kwartału, sprzedaż wzrosła o 35 proc.

Źródło: Duże odbicie na rynku nieruchomości

Może to też Ci się spodoba

2023 rok to dobry czas dla inwestorów, ale sytuacja nie sprzyja kredytobiorcom. Przegląd prasy 30.01.2023

Rynek kredytowy nie odbuduje się w szybkim tempie, ale to nie oznacza, że sprzedaż nieruchomości stoi w miejscu. Popyt na nie konsekwentnie się odbudowuje. Sytuacja na rynku jest korzystna dla klientów gotówkowych. Na rynku jest więcej ciekawych ofert i mniej chętnych. Sprawdź nasz przegląd najnowszych artykułów z branży! Skala całej przeceny na rynku nieruchomości nie […]

Rynek nieruchomości czeka na rozwój sytuacji. Przegląd prasy 6.06.2022

Klienci czekają na lepsze czasy. W tym roku raczej nie ma szans na spadek cen mieszkań. Pod koniec maja w życie weszła ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Wielu potencjalnych nabywców wstrzymuje decyzję o zakupach do czasu ustabilizowania się sytuacji makroekonomicznej i kredytowej. Rynek nieruchomości 2022 – najnowsze trendy. Przystępna cena kluczem do sukcesu. Infor.pl, 31.05.2022 […]

Przegląd prasy

Nowe przepisy do budowy osiedli mieszkaniowych. Przegląd prasy 02.10.2023

Rząd chce wprowadzić nowe zasady budowania osiedli. Ma to na celu zakończenie praktyki gęstego usypywania bloków mieszkalnych i nadmiernego stosowania betonu.

Ewelina Zdancewicz paź 02, 2023 · 3 min. czytania

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.