Powody sprzedaży mieszkania. Dlaczego ludzie sprzedają mieszkania?

maj 05, 2023 · Time 7 min. czytania

Dlaczego ludzie sprzedają mieszkania? Jakie są powody? Czym się kierują podejmując decyzję o sprzedaży? To są pytania, na które zawsze warto znać odpowiedź, gdy sami jesteśmy zainteresowani kupnem lokalu mieszkalnego bądź też działamy jako pośrednik i sprzedający potrzebuje naszej pomocy w procesie sprzedaży.

Przyczyny sprzedaży mieszkań – z czego może wynikać chęć sprzedaży mieszkania?

Możliwych przyczyn sprzedaży mieszkania jest wiele. Są takie, które występują najczęściej. Są takie, z którymi mamy styczność sporadycznie. Są przyczyny mające swoje źródła w pozytywnych zdarzeniach z życia właścicieli. Istnieją też takie, które bywają decyzjami trudnymi.

Często mocno obciążają emocjonalnie osoby sprzedające mieszkania. Na rynku wtórnym mają miejsce też transakcje przeprowadzane przez osoby inwestujące w nieruchomości. Dla nich sprzedaż mieszkania jest jedynie sprzedażą towaru. To zupełnie inny kaliber sprzedaży. W tym artykule skupimy się na sytuacjach, w których rolę odgrywają zdarzenia życiowe, takie, które wpływają na decyzję właścicieli o sprzedaży mieszkania.

Czytaj także: Sprzedaż mieszkania: szybko czy drogo?

Powód numer jeden: sprzedaż mieszkania z powodu zmiany sytuacji życiowej

Najczęstszą sytuacją, z jaką mamy do czynienia jest wystąpienie okoliczności mających wpływ na zmianę potrzeb mieszkaniowych właścicieli. Można przedstawić to na przykładzie etapów życiowych, które występują w życiu większości ludzi. Nie wiem czy istnieje na świecie osoba, która przeszła przez wszystkie te etapy i w każdym z nich sprzedawała mieszkanie, dopasowując je do swoich aktualnych potrzeb, ale jestem w stanie sobie wyobrazić taką sytuację.

Na początku jest tak, że na starcie wspólnej życiowej drogi dwojga ludzi jest ślub i wspólne mieszkanie. Zdarza się, że dwoje zakochanych ma na starcie dwa mieszkania. Czasami decydują o tym, że w jednym mieszkają, a drugie wynajmują. Z reguły jednak jest to sytuacja, w której decydują się o sprzedaży jednego z nich. Gdy rodzina się powiększa, pojawia się na świecie pierwsze dziecko, najczęściej mieszkanie staje się za ciasne. Czasami uciążliwe staje się wysokie piętro (utrudnia logistykę z małym dzieckiem, transport wózka,/nosidełka). Może też się zdarzyć, że okolica jest niezbyt przyjazna dla małych dzieci.

Tu mamy znów motywację do zmiany mieszkania na inne, najczęściej większe, często innej lokalizacji. Pole do podjęcia decyzji o sprzedaży mieszkania pojawia się niemal za każdym razem, gdy młoda rodzina wita na świecie kolejną pociechę. Wiele osób na tym etapie sprzedaje mieszkanie po raz ostatni w życiu i przeprowadza się do swojego wymarzonego domu z działką.

Szukasz domu z działką? Te oferty są dla ciebie! Domy na sprzedaż

Inne potrzeby mieszkaniowe motywują chęć sprzedaży mieszkania

Potrzeby mieszkaniowe zmieniają się też w odwrotnym kierunku. Gdy rodzice zostali w dużym mieszkaniu, a dorosłe dzieci ruszyły w świat, powstaje problem zbyt dużego lokum. Często problemem są zbyt duże koszty utrzymania mieszkania i/lub sprzątanie dużej powierzchni. Wtedy mieszkanie jest sprzedawane, za część uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy nabywane jest mniejsze lokum.

Pozostała kwota często staje się wsparciem finansowym od rodziców w starcie życiowym ich dzieci. Osoby starsze i samotne, które w ostatnich latach swojego życia zostają bez drugiej połówki, niejednokrotnie też decydują się na sprzedaż mieszkania. Wolą mieszkać w kawalerce, najczęściej na parterze bloku, gdzieś w centrum miasta lub na osiedlu, gdzie wszystko jest dostępne w pobliżu (sklepy, przychodnia, apteka, park, kościół).

Powód numer dwa: zmiana właściciela jako motywacja do sprzedaży mieszkania

Wielokrotnie o sprzedaży decyduje zmiana miejsca zamieszkania właścicieli. Często ludzie wyprowadzają się do innego miasta, zmieniają osiedle. Powody zmiany miejsca zamieszkania są przeróżne, a do tych najczęstszych zaliczamy te związane z sytuacją zawodową.

Wcześniej wspominałem o potrzebie zmiany piętra. Dla starszych osób, a także rodzin z małymi dziećmi, niemal zawsze najwygodniejsze do życia jest mieszkania położone na parterze. Jeśli mają mieszkanie umiejscowione na wyższej kondygnacji, w większości przypadków decydują się na jego sprzedaż i przenosiny na parter.

Na rynku bywają też dostępne lokale mieszkalne nabyte w drodze spadku. W większości sytuacji spadkobierców jest kilku. Bywają sytuacje, że nawet kilkunastu. Tacy współwłaściciele zazwyczaj mają gdzie mieszkać, a nabyte w drodze spadkobrania lokum nie jest im potrzebne, bardziej zainteresowani są jego spieniężeniem.

To cię zainteresuje: Historia sprzedaży mieszkania, które przyciągało jak magnes

Powód numer trzy do sprzedaży mieszkania: rozstanie, rozwód, trudna sytuacja finansowa

Na początku przedstawiłem drogę dwojga ludzi, którzy biorą ślub i zakładają rodzinę… Życie pisze jednak różne scenariusze. Bywa i tak, że ludzie się rozstają. Po rozstaniu i podziale majątku często zostaje wspólne mieszkanie, w którym wspólnie mieszkać nie chcą, nie mogą. Takie mieszkanie też najczęściej staje się przedmiotem sprzedaży.

Innymi, trudnymi sytuacjami życiowymi, które zmuszają ludzi do podjęcia decyzji o sprzedaży mieszkania, są te związane wprost z finansami. Mieszkania kupowane na kredyt, w pewnych niekorzystnych okolicznościach rynkowych, czasem dodatkowo w połączeniu ze zmieniającą się na mniej korzystną sytuacją życiową właścicieli, często stają się ogromnym obciążeniem.

Rosnące stopy procentowe, rosnący kurs franka, niższe zarobki, niejednokrotnie bywają czynnikami wręcz zmuszającymi ludzi do sprzedaży mieszkania i pozbycia się przygniatających zobowiązań finansowych. W skrajnych przypadkach zdarzają się sytuacje, w których ludzie szukają nabywcy mając przysłowiowy nóż na gardle. Są to transakcje, którym przygląda się już komornik prowadzący egzekucję…

Czytaj także: Zdolność kredytowa – co na nią wpływa i jak ją obliczyć?

Powód numer cztery: sprzedaż mieszkania “nadprogramowego”

Na drugim biegunie są szczęśliwcy posiadający więcej niż jeden lokal mieszkalny. Ludzie czasem posiadają lokum, w którym wiodą szczęśliwe życie. Jednocześnie mają inne lokale, które wynajmują i czerpią z tego pożytki. Bywa, że mają potrzebę, by którąś z nieruchomości upłynnić i z jej sprzedaży uzyskać środki finansowe z przeznaczeniem na innym cel. Tacy zdecydowanie mogą sobie pozwolić na komfortową i bezstresową sprzedaż.

Dlaczego ludzie sprzedają mieszkania?

Jak widać, powodów sprzedaży bywa dużo. Są różne. To, jaka jest faktyczna przyczyna sprzedaży, niewątpliwie ma spory wpływ na przyszłą transakcję. Wpływa na emocje sprzedających, na ich motywację, na możliwości negocjacyjne, na szybkość sprzedaży i wiele innych czynników.

Właśnie z tego powodu, tak istotne jest dla kupujących, by ten faktyczny powód poznać. Ważne jest to również dla agenta, który ma pomóc w sprzedaży. A przede wszystkim dla… samego sprzedającego. Bo niejednokrotnie zdarza się niestety tak, że oczekiwania właścicieli związane z przyszłą sprzedażą totalnie rozmijają się z tym co jest możliwe do uzyskania na rynku…

Piotr Stokłosa

Pośrednik w obrocie nieruchomościami z krwi i kości. Z rynkiem związany jest od 2007 roku. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania i wyceny nieruchomości. W 2011 roku zdobył państwową licencję pośrednika. Jest również audytorem energetycznym. Ma na swoim koncie już setki transakcji i zadowolonych klientów.

Może to też Ci się spodoba

MdM 2017 – Co dalej z programem Mieszkanie dla Młodych?

Najnowsza ankieta NBP dotycząca sytuacji na rynku kredytowym podkreśla, iż banki po raz pierwszy od połowy 2015 r. złagodziły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Po trwającym pół roku okresie spadku popytu na kredyty mieszkaniowe, w IV kwartale 2016 roku banki odczuły zdecydowaną zmianę trendu wśród klientów.

Mieszkanie na sprzedaż – jak wycenić i szybko doprowadzić do finalizacji?

Znaczna część z nas, na którymś z etapów swojego życia, będzie posiadać mieszkanie na sprzedaż. Jak wycenić nieruchomość i odpowiedzialnie podejść do tego procesu? Ile czynności się na niego składa?

Jakie wymogi powinien spełniać lokal na biuro nieruchomości?

Jakie wymogi powinien spełniać lokal na biuro nieruchomości?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.