Trendy na rynku nieruchomości: budownictwo hamuje, odbicie w kredytach. Przegląd prasy 06.03.2023

mar 06, 2023 ·

Wygląda na to, że rynek mieszkaniowy najgorsze ma już za sobą. Fundamentalną zmianę stanowi obniżanie stóp procentowych. Widać ją w większej liczbie wniosków kredytowych. W porównaniu do stycznia 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 43,5 proc. Jednocześnie liczba rozpoczynanych inwestycji maleje, a zainteresowanie wynajmem wzrasta. Zapraszamy do lektury aktualnych artykułów prasowych dotyczących trendów na rynku nieruchomości.

Mieszkania na wynajem, które nie są mieszkaniami. Potrzeba rynku czy patodeweloperka. Business Insider, 04.06.2023

Po wojnie brakowało mieszkań, więc zaczęto dzielić duże apartamenty w kamienicach na mniejsze lokale. W czasach PRL w niewielkiej kawalerce czy dwóch pokojach mieszkały całe wielopokoleniowe rodziny. Także dziś dzieli się większe mieszkania i zamiast pokoju, oferuje dwa, trzy samodzielnie, maleńkie lokale na wynajem. W sprzedaży są także nieruchomości budowane już z założeniem, że nie przekroczą powierzchni 25 mkw. Choć stanowią zaledwie 2-3 proc. krajowego rynku, mikroapartamenty wzbudzają ogromne emocje i dzielą nawet branżowych ekspertów.

Źródło: Mieszkania na wynajem, które nie są mieszkaniami

Budownictwo podmiejskie wyhamowało, ale nie wszędzie. Co z cenami mieszkań? Forsal.pl, 06.03.2023

W 2022 r. deweloperzy wstrzymywali inwestycje w największych miastach. Eksperci z GetHome.pl sprawdzili, czy podobnie było w okalających je miejscowościach oraz jaki miało to wpływ na ceny mieszkań.

Źródło: Budownictwo podmiejskie wyhamowało, ale nie wszędzie.

Odbicie w kredytach w lutym. Biznes Interia.pl, 06.03.2023

Popyt na kredyty mieszkaniowe w lutym 2023 r. spadł o 37,6 proc. w porównaniu do lutego 2022 r. – podał BIK w komunikacie. Liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w styczniu spadła o 37,4 proc. w ujęciu rocznym. BIK podkreśla, że zadziałał głównie efekt statystyczny. BIK podał, że w lutym o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 19,02 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 30,41 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 37,4 proc. W porównaniu do stycznia 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 43,5 proc.

Źródło: Odbicie w kredytach w lutym

W mieszkaniówce przedwiośnie. Rzeczpospolita, 06.03.2023

“Przyczajony tygrys, obity smok” – taki odzwierciedlający sytuację rynkową tytuł nosił panel mieszkaniowy VII Spotkania Liderów Branży Nieruchomości, wydarzenia organizowanego przez „Nieruchomości” „Rzeczpospolitej”. Z dyskusji eksperckiej wynika, że rynek mieszkaniowy prawdopodobnie najgorsze ma już za sobą, ale pozytywne symptomy ożywienia to bardziej przedwiośnie niż wiosna. Fundamentalną zmianę przyniesie obniżanie stóp procentowych.

Źródło: W mieszkaniówce przedwiośnie

Rządowy program mieszkaniowy namiesza. “Część osób wstrzyma się z decyzjami”. Money.pl, 06.03.2023

Rządowy program mieszkaniowy będzie negatywnym czynnikiem dla rynku kredytów hipotecznych w krótkim okresie – ocenia główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej, Waldemar Rogowski. Zdaniem eksperta czynnikiem, który w najbliższym okresie może negatywnie wpłynąć na popyt na kredyty mieszkaniowe jest paradoksalnie planowany nowy rządowy program wsparcia nabywania mieszkań na kredyt z oprocentowaniem 2 proc. – Część osób może bowiem wstrzymać się z decyzjami zakupowymi i sięganiem po kredyt do momentu uruchomienia programu. Natomiast po jego uruchomieniu może być to kolejny impuls pozytywnie oddziałujący na wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe – ocenia Rogowski.

Źródło: Rządowy program mieszkaniowy namiesza

Może to też Ci się spodoba

Pewny wybór 13: Ekologiczne rozwiązania – na co zwrócić uwagę kupując dom?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o środowisko. zaczynają więc od swojego podwórka. Odnawialne źródła energii i ekologiczne rozwiązania energooszczędne zyskują na znaczeniu.

Likwidacja użytkowania wieczystego w 2023. Przegląd prasy 08.05.2023

Firmy będą mogły jeszcze w tym roku przekształcić prawo użytkowania wieczystego we własność. Jednak nie z mocy prawa, jak to miało miejsce przy właścicielach domów i mieszkań, ale na wniosek. Dowiedz się więcej, czytając nasz najnowszy przegląd prasy! Przybywa promocji kredytów hipotecznych i… procentów w cennikach. Bankier.pl, 03.05.2023 Po wiosennych porządkach w bankowych cennikach na […]

Freedom Nieruchomości podpisał umowę na obsługę inwestycji Shellter

Spółka TLC Inwest, realizator inwestycji Shellter, podpisała umowę na obsługę marketingowo-sprzedażową z Freedom Nieruchomości.  Projekt będzie realizowany przez oddział Freedom Nieruchomości Warszawa Mokotów, kierowany przez Patryka Kuczwalskiego i Marcina Więzika. Shellter to kompleks apartamentowo–hotelowy, który powstanie w Rogowie, 15 km od Kołobrzegu. Realizacją inwestycji zajmuje się spółka TLC Inwest, której prezesem jest Lech Chudy – […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.