Jak segregować śmieci w domu? 7 praktycznych porad

mar 01, 2021 ·

Segregowanie śmieci w domu to dobry nawyk, który na szczęście coraz częściej praktykowany jest w domach Polaków. O czym jednak warto pamiętać, by zwyczaj oddzielania segregowanych śmieci od tych zmieszanych, z powodzeniem wdrożyć w życie? Okazuje się, że tak naprawdę potrzeba naprawdę niewiele, by zacząć zaliczać się do grona dbających o środowisko naturalne Polaków. Jest kilka zasad, które warto byłoby stosować na co dzień w życiu. Doradzamy, jak skutecznie segregować śmieci w domu!

Jak segregować śmieci – podział odpadów

Produkowane w każdym domu śmieci z powodzeniem można podzielić na kilka grup. Znajomość zasad segregowania tychże odpadów może ułatwić efektowne przydzielanie ich do konkretnej grupy i przyczynić się do dbałości o środowisko naturalne. Główny podział śmieci zakłada rozróżnienie na 5 podstawowych kategorii. Będą to takie grupy odpadków jak: tworzywa sztuczne (w tym plastik i metal oraz opakowania wielomateriałowe), papier, odpady zielone, szkło, jak również śmieci zaliczane do kategorii zmieszanych.

Pojemniki na śmieci – kolory i ich znaczenie

Pojemniki na odpady ustawione w specjalnie wydzielonych miejscach na osiedlach mieszkaniowych czy te posiadane na własność w domach, różnią się kolorystyką. Do niebieskiego pojemnika trafiać powinien papier i wszelkie odpady wyprodukowane właśnie z tego surowca. Recyklingowi poddane być mogą bowiem niepokryte folią opakowania, kartony, zniszczone książki, czasopisma i gazety, jak również różnego rodzaju artykuły papiernicze oraz wszelkiego rodzaju ulotki czy instrukcje. Do zielonego pojemnika zaś trafiać powinny wszelkiego rodzaju wyroby szklane, z pominięciem szklanych opakowań po środkach chemicznych, butelek po lekach czy luster, szyb oraz żarówek. Na niektórych osiedlach mieszkaniowych znaleźć można jeszcze bardziej szczegółowy podział odpadów szklanych: na barwione i bezbarwne. Wówczas do zielonego kontenera trafiać powinny butelki kolorowe, do białego zaś te, które nie są barwione. Jakiego rodzaju odpady powinny trafić zaś do żółtego pojemnika? Tam warto wrzucać nie tylko plastikowe butelki, ale również puszki, kartonowe opakowania po napojach (także po mleku), plastikowe torby na zakupy, opakowania foliowe oraz te wykonane z tworzywa sztucznego. Ponadto należy pamiętać, by do żółtego pojemnika nie trafiały opakowania po farbach, środkach chemicznych, zużyte baterie czy akumulatory oraz sprzęt RTV i AGD. Do brązowego pojemnika z kolei trafiać powinny odpady organiczne – oczywiście wówczas, jeśli nie mamy możliwości składowania ich w kompostowniku. Warte podkreślenia jednak jest to, że do odpadów bio nie zalicza się popiołu z węgla kamiennego, kości zwierzęcych, odchodów, płyt drewnopodobnych, ziemi oraz kamieni. Wszelkiego rodzaju odpady zmieszane zaś, czyli te, które nie nadają się do recyklingu, trafiać powinny do kontenerów w kolorze szarym. Dobrze jednak jest pamiętać o tym, by nie trafiały tu śmieci klasyfikowane jako odpady niebezpieczne.

Stosując się do wszystkich wymienionych zaleceń, naprawdę nietrudno jest zadbać o to, by na świecie było czyściej, a surowce możliwe do ponownego wykorzystania rzeczywiście trafiły do recyklingu. 

Jak segregować odpady niebezpieczne lub wielkogabarytowe?

Segregowanie odpadów wielkogabarytowych nie jest trudne. Wystarczy znać dokładny harmonogram ich odbioru oraz stosować się do zasad segregacji tego rodzaju odpadów. Zaliczymy do nich takie odpady komunalne, które ze względu na duże rozmiary lub wagę, nie zmieszczą się w pojemnikach przeznaczonych do zbierania śmieci zmieszanych. Za wielkogabarytowe uważa się m.in. wszelkiego rodzaju meble, dywany, materace, rowery, zabawki, suszarki do ubrań czy armaturę i ceramikę łazienkową. Tego rodzaju śmieci powinny trafić w ramach tzw. odpadów wystawkowych do odbiorcy odpadów komunalnych lub powinny zostać doręczone do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-ów).

Podobnie jest z odpadami niebezpiecznymi, czyli uznawanymi za zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego. Do tej grupy zaliczyć należy m.in. rozpuszczalniki, farby, tusze, kleje, żywice, baterie oraz akumulatory. Tego rodzaju śmieci można oddać do PSZOK-ów lub MSZOK-ów, bądź dostarczyć do specjalnie wyznaczonych punktów np. w sklepach. 

Funkcjonalne pojemniki na odpady segregowane

Aby można było z sukcesem segregować śmieci w domu, warto skorzystać z licznych i funkcjonalnych propozycji pojemników na odpady zaliczane do wyżej wymienionych kategorii. Specjalnie przygotowane pojemniki lub sortery bez problemu można kupić w każdym większym sklepie, dobierając ich rozmiary do dostępnego do zagospodarowania miejsca w domu czy do potrzeb domowników i wielkości realnego zużycia śmieci. W ofercie sklepów znaleźć można też propozycje dla mieszkań o niewielkim metrażu. Będzie to zestaw kilku nakładanych na siebie pojemników, który sprawdzi się w pomieszczeniach o ograniczonej powierzchni. Można pomyśleć też o zorganizowaniu we własnym „M” miejsce na stelażowe konstrukcje z workami oznaczonymi różnymi kolorami.

Jeśli zaś posiadamy w kuchni sporo wolnego miejsca pod zlewem, do głównego kosza tam umiejscowionego, wrzucać można odpady zmieszane, nienadające się już do recyklingu. Obok standardowego kosza warto ustawić dwa pojemniki na najczęściej wyrzucane śmieci segregowane. Tu warto pomyśleć o pojemniku na szkło oraz pojemniku na plastik. Papier bowiem składować można chociażby w specjalnie przygotowanym kartonie umieszczonym np. w szafie w przedpokoju. Niepotrzebne materiały papierowe nie będą zajmować przecież zbyt wiele miejsca, a przy tym nie wydzielają żadnego przykrego zapachu. Same w sobie nie będą więc kłopotliwymi odpadami, które trzeba byłoby codziennie wynosić do odpowiednio oznaczonych kontenerów w kolorze niebieskim. 

Zakupy robione z rozsądkiem

Jest jeszcze jeden godny uwagi sposób na to, aby z głową segregować śmieci we własnym domu. Jak to zrobić? Warto postawić na świadome i mądre robienie zakupów. Nie zawsze przecież musimy kupować świeże owoce czy warzywa i pakować je do foliowych woreczków. Zakupy z powodzeniem można umieścić w jednej większej, bawełnianej torbie, ograniczając zużycie woreczków wykonanych z plastiku. Podobnie może być ze szkłem. Kto powiedział, że dobrą wodę do picia można kupić wyłącznie w szkle czy plastiku? Z równie dużym powodzeniem można pozyskać ją z kranu, wykorzystując przy tym dzbanek z filtrem do wody. Warto podkreślić, że zrezygnowanie z kupna jednej 1,5 litrowej butelki szklanej czy plastikowej dziennie, w skali roku ma naprawdę duże znaczenie! Warto więc już podczas zakupów myśleć o tym, jak ograniczyć produkcję śmieci lub wpłynąć na konieczność ich segregacji. 

Infografiki dla dzieci

Nie od dziś wiadomo, że nawyki dobrych przyzwyczajeń warto zaszczepiać już od małego. Stąd też z pewnością doskonałym pomysłem będzie umieszczenie w domu czytelnych i atrakcyjnych wizualnie infografik. Ich odbiorcami będą najmłodsi domownicy, czyli dzieci współtworzące z dorosłymi rodzinę. Właśnie najmłodsi już od najwcześniejszych lat życia powinny się uczyć, że segregowanie śmieci jest doskonałym sposobem na dbanie o środowisko naturalne. Warto więc zachęcać dzieci do segregowania odpadów oraz pokazywać im na własnym przykładzie, że to nie jest wcale takie trudne ani czasochłonne. Świadome i mądre wychowywanie najmłodszych z pewnością zaprocentuje w przyszłości, budując dużą samoświadomość ekologiczną. Pamiętajmy – to, czego nauczymy nasze pociechy w najmłodszych latach ich życia, zaprocentuje w przyszłości. A to naprawdę ogromna duma być rodzicem świadomego, mądrego i młodego człowieka!

Kompostownik? Pomysł idealny!

Posiadacze własnego domu i kawałka przydomowego podwórka lub działki pomyśleć mogą z kolei o zorganizowaniu miejsca na kompostownik. Tam trafią odpadki organiczne, które później będzie można wykorzystać do wzbogacenia gleby w próchnicę. Naturalny kompost z powodzeniem poprawi żyzność gleby, zwiększy jej pojemność wodną oraz powietrzną. Dzięki regularnemu nawożeniu kompostem zaś poprawi się też jakość uprawianych roślin, warzyw, owoców czy kwiatów. Warto podkreślić, że w naturalnym kompoście nie będzie brakować azotu, potasu i fosforu. Żeby jednak móc korzystać z ich drogocennych właściwości należy zadbać o gromadzenie odpadków organicznych w kompostowniku przynajmniej przez kilka miesięcy. Jakie odpady mogą tam trafić? Będą to przede wszystkim obierki z owoców i warzyw, z wyłączeniem skórek cytrusów, które mogą zawierać różnego rodzaju szkodliwe chemikalia. Do kompostownika trafić mogą też uprzednio zmiażdżone skorupki jaj, fusy z kawy czy herbaty, jak również resztki suchej karmy dla zwierząt, foliowane magazyny, popiół drzewny czy skoszona trawa. Szybko się okaże, że wiele z dotychczas wyrzucanych odpadów do kosza można ponownie wykorzystać – i to z jaką korzyścią dla poprawy żyzności gleby! Warto to robić i pilnować, by tego rodzaju nawyki stały się codziennym przyzwyczajeniem. Tak niewiele potrzeba, by znacznie ograniczyć produkcję śmieci we własnym mieszkaniu.

Sposób na biodegradowalne resztki

Sporo śmieci produkowanych głównie w kuchni można byłoby z powodzeniem rozdrobnić. Jak tego dokonać, myśląc o odpadach organicznych? Warto pomyśleć o inwestycji w zakup rozdrabniacza do odpadów. Korzystając z jego funkcjonalności, będzie można z powodzeniem zmielić mnóstwo biodegradowalnych resztek. Nie trzeba będzie już martwić się o to, że te wrzucone do zlewu szybko nam go zapchają lub będą przyczyną niezbyt przyjemnego zapachu.

Segregowanie śmieci – dlaczego warto?

Eksperci zajmujący się sprawami dbałości o środowisko naturalne podkreślają, że wdrażanie dobrych nawyków prawidłowej segregacji śmieci może przynieść wymierne efekty nawet wówczas, gdy mowa o zmianach wprowadzanych już na poziomie pojedynczego gospodarstwa domowego. Można więc stwierdzić, że korzyści dla środowiska zaczynają się już w domu. Domowa segregacja odpadów i uświadamianie wszystkich domowników w tym, jak to jest ważne dla środowiska naturalnego, może przynieść naprawdę ogromne korzyści dla całego świata. Obserwując rynek można zauważyć, że coraz częściej korzystamy z opakowań wyprodukowanych właśnie z recyklingu. Nietrudno się domyślić, że każdy odpowiednio przygotowany worek ze śmieciami segregowanymi przyczynia się do realnego zwiększenia udziału produkcji z recyklingu w ogólnej ilości wyprodukowanych opakowań czy produktów. Jedno jest pewne: warto jest mieć w tym własny udział, a do tego uczyć dobrych nawyków najmłodszych ze swojego otoczenia. Pamiętajmy – dbałość o środowisko naturalne wynieść można wyłącznie z własnego domu. Warto wdrażać więc zasady segregowania śmieci i wspólnie z dziećmi współtworzyć piękniejszy, zdecydowanie bardziej czysty i przyjazny dla zdrowia świat! 


Na blogu nie prowadzimy doradztwa w indywidualnych sprawach. W celu uzyskania szerszych i wiążących informacji radzimy skontaktować się z odpowiednimi służbami podatkowymi. Aby uzyskać więcej informacji o odpłatnym zbyciu nieruchomości zachęcamy do lektury Broszur Informacyjnych zamieszczanych na stronach Ministerstwa Finansów, które w sposób przystępny przedstawiają sposób rozliczenia sprzedaży wraz z praktycznymi przykładami.

Może to też Ci się spodoba

Rusza Freedom Podcast – Rób Swoje. Rozwiń się w biznesie!

Freedom Podcast – Rób Swoje to audycja, która pomoże ci rozwinąć skrzydła w biznesie. Nasi goście inspirują do działania i uczą, jak prowadzić rentowną firmę oraz czerpać radość z codziennej pracy. Wierzymy, że w biznesie – tak jak w życiu – warto robić swoje. My sprzedajemy nieruchomości, a ty? Dlaczego podcast? To proste – nasi eksperci […]

Jak wyróżnić się na rynku? Strategia marketingowa biura nieruchomości

Opowiem o tym, jak mądrze i odpowiedzialnie prowadzić marketing we własnej firmie. Gdzie szukać wyróżnika, co świadczy o danej marce jako silnej oraz jak układać budżet marketingowy, aby długofalowo wspierał rozwój organizacji. Jak wyróżnić się na rynku? Poznaj zasady tworzenia strategii marketingowej biura nieruchomości! W poprzednim artykule omówiliśmy krok po kroku model biznesowy, będący swoistą […]

Due diligence nieruchomości – co to takiego?

Nabywanie nieruchomości jest powszechnie uznane za jeden z najlepszych i najbardziej opłacalnych sposobów inwestowania i lokowania posiadanego kapitału. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka zagadnień, które bez wątpienia wpływają na przebieg tego procesu oraz osiągnięcie zamierzonych celów inwestycyjnych. Jednym z takich zagadnięć jest due diligence. Na początku musimy wyjaśnić sobie, co to w ogóle jest […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.