Rośliny oczyszczające powietrze w domu

mar 01, 2021 ·

Pojawiające się coraz częściej alarmy smogowe nawet w miastach uznawanych za ośrodki ze stosunkowo czystym powietrzem, mogą być alarmujące. Warto więc szukać sposobów na to, by we własnym domu cieszyć się możliwie jak najczystszym powietrzem. Świetną opcją będzie zadbanie o to, by w środowisku domowym, na co dzień, towarzyszyły nam rośliny oczyszczające powietrze. Jakie rośliny warto byłoby kupić do własnego domu? A może któreś z najpopularniejszych mamy w naszym „M”, tylko nie zdajemy sobie z tego sprawy? Zapraszamy do lektury naszego wpisu! 

Jakie zanieczyszczenia powietrza mogą nam szkodzić?

Choć z pewnością większość osób regularnie sprząta własne cztery kąty, to jednak nie sposób całkowicie uchronić się przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Do tego okazuje się, że szkodliwych substancji, w szczególności tych w formie gazowej, nie brakuje w żadnym mieszkaniu. O jakich zanieczyszczeniach mowa? Powietrze w większości domów zawiera takie substancje jak formaldehyd obecny w kosmetykach (głównie w lakierach do włosów czy dezodorantach), ksylen znajdujący się w lakierach i produktach służących do konserwacji drewna czy benzen obecny w klejach i lakierach. Okazuje się, że można chronić się przed kontaktem z tymi zanieczyszczeniami na wiele różnych sposobów. Jednym z nich będzie zadbanie o to, by w naszym domu lub mieszkaniu nie brakowało roślin słynących z właściwości filtrujących powietrze. Co warto o nich wiedzieć? 

Łatwy sposób na czyste powietrze w domu

Jednym z najprzyjemniejszych, a zarazem zupełnie niekłopotliwych sposobów na zadbanie o czyste powietrze we własnym „M”, będzie zakup odpowiednich roślin lub kwiatów doniczkowych. Nie zastąpią one wprawdzie profesjonalnego filtra oczyszczającego powietrze, ale sprawdzą się równie znakomicie. Do tego wprowadzą do mieszkania także tak potrzebny akcent naturalnej zieleni. Warto wiedzieć więc, jakie rośliny mają najlepsze właściwości oczyszczania powietrza. A skąd w mieszkaniu czy domu znajdą się różnorodne zanieczyszczenia w powietrzu? Te pochodzić będą nie tylko z klejów, farb czy lakierów, ale również swoje źródło mogą mieć w płynach do czyszczenia. Obecność szkodliwych składników potwierdzili dodatkowo naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Podczas poszukiwań sposobu na skuteczne oczyszczanie powietrza we wnętrzach statków kosmicznych, natrafili na rośliny, które świetnie wspomagają oczyszczanie powietrza ze szkodliwych gazów. Sprawdźmy zatem, na jakie gatunki warto zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty w dobrym sklepie ogrodniczym! 

Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny doniczkowe znane są z pochłaniania dwutlenku węgla w ciągu dnia oraz z wytwarzania tlenu. Ponadto, dzięki parowaniu wody z liści oraz podłoża, skutecznie nawilżają powietrze w domu. Podkreślając ich ważną rolę, warto wspomnieć i o tym, że ich naturalny zielony kolor potrafi uspokoić i ukoić nerwy, dając również tak potrzebny odpoczynek oczom. Aby jednak rośliny mogły spełniać swoją rolę, powinny być zdrowe i zadbane. Które z nich warto zaprosić na stałe do wnętrza własnego „M”? 

Piękny skrzydłokwiat

Są takie rośliny, które znajdują się w wielu współczesnych domach i mieszkaniach. Wiele osób jednak nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak doskonale sprawdzają się w oczyszczaniu powietrza we wnętrzach mieszkalnych. Do takich roślin zaliczymy skrzydłokwiat, który zachwyca nie tylko swoim wyglądem, ale i doskonałymi właściwościami. Okazuje się, że z sukcesem oczyszcza powietrze z różnego rodzaju lotnych związków organicznych, w tym głównie z benzenu i acetonu. Warto wiedzieć jednak o tym, że skrzydłokwiat może okazać się trujący dla wielu gatunków zwierząt. Należy więc pamiętać o tym, by roślinę ustawić w miejscu niedostępnym dla naszego pupila.

Efektowna paprotka

Do bardzo popularnych roślin doniczkowych występujących w wielu domach czy mieszkaniach zaliczyć należy paprotkę. Jej właściwa nazwa brzmi nefrolepis wyniosły, a roślina nie tylko prezentuje się wyjątkowo efektownie, ale jest również prosta w utrzymaniu i łatwo dostępna. Jeśli dołożyć do tego jej właściwości oczyszczające powietrze, nic dodać, nic ująć. Paproć odpowiadać będzie głównie za pochłanianie z powietrza formaldehydu, który do mieszkań dostaje się choćby przez uchylone okna, a jest emitowany w spalinach samochodowych.

Urokliwa begonia wiecznie kwitnąca

Begonia jest rośliną doniczkową szeroko znaną z oczyszczania powietrza z benzenu oraz toluenu, które znajdują się w farbach, rozpuszczalnikach i woskach. Ta kwitnąca roślina stanowić będzie świetny dodatek dekoracyjny, choć nie zawsze się przyjmie. Wszystko zależeć będzie od właściwej jej pielęgnacji, a trzeba podkreślić, że jest wymagająca w uprawie. Najlepszym miejscem na jej umieszczenie będzie ciepłe i nasłonecznione stanowisko, ale nie tylko. Osoby pragnące móc cieszyć się z pięknego kwitnienia begonii doniczkowej powinny pamiętać także o odpowiednim jej nawożeniu oraz podlewaniu.

Aloes działa nie tylko leczniczo

Kolejną rośliną znaną z właściwości oczyszczających powietrze w domu będzie aloes. To sukulent, który stosowany jest nie tylko leczniczo. Okazuje się, że ze swoimi sztywnym, zielonymi i ząbkowanymi na brzegach liśćmi sprawdzi się jako pochłaniacz znajdującego się w powietrzu benzenu oraz formaldehydu. Aby jednak można było mówić o korzystaniu ze wszystkich jego właściwości, warto zadbać o to, by aloes był ustawiony w ciepłym miejscu o dużym nasłonecznieniu. Nie należy przesadzać z jego podlewaniem. Dobrze też przeznaczyć na tę roślinę sporo miejsca – potrafi bowiem się rozrosnąć i osiągnąć naprawdę duże rozmiary.

Fikus benjamina – nie dla każdego

Figowiec płaczący, znany szerzej pod nazwą fikus benjamina, jest rośliną niezwykle efektowną, ale i silnie trującą. I choć znany jest też z dobroczynnych właściwości oczyszczających powietrze, nie powinien znajdować się w domu zamieszkanym przez małe dzieci i zwierzęta. Mimo silnych właściwości trujących skutecznie oczyszczać będzie powietrze ze szkodliwych ksylenów, benzenu, oktanu, amoniaku oraz formaldehydu. Do tego jest rośliną dość łatwą w uprawie, nie wymaga dostępu do dużego nasłonecznienia, ale nie lubi skoków temperatur i przestawiania. Z pewnością doskonale sprawdzi się jako roślina ustawiona w jednym miejscu na stałe, przy czym nie może ono być ani zbyt zacienione, ani też zbyt mocno nasłonecznione.

Palma królewska do własnego „M”

Daktylowiec kanaryjski, określany zamiennie mianem palmy królewskiej, to kolejna roślina posiadająca właściwości filtrujące powietrze. Roślina ta nie jest ciężka w uprawie, jednak należy pamiętać, że lubi częste zraszanie oraz nawożenie szczególnie w okresie od wiosny do jesieni. Nie dość, że gwarantować będzie oczyszczenie powietrza w mieszkaniu, to również będzie cieszyć oko swoistym pióropuszem z gęstych, pierzastych liści w kolorze ciemnej zieleni.

Rośliny oczyszczające powietrze – warto?

Oczyszczanie powietrza w domu za pomocą roślin doniczkowych z pewnością jest dobrym pomysłem. Wprawdzie żadna z wymienionych w naszym artykule nie zastąpi profesjonalnego oczyszczacza, ale z efektem będzie zdobić wnętrze pomieszczeń mieszkalnych. Rośliny doniczkowe o właściwościach oczyszczających powietrze będą stanowiły też dodatkową ochronę w czterech kątach – dlaczego by więc z niej nie skorzystać? Pamiętać należy jednak o tym, że elementem odpowiedzialnym za oczyszczanie powietrza jest system korzeniowy. Warto zadbać więc o optymalne ustawienie roślin w taki sposób, by powietrze łatwo docierało do ich korzeni. Do tego należy również dopasować liczbę roślin do wielkości wnętrza mieszkalnego. Oczywiste pozostaje bowiem to, że jedna roślina o właściwościach oczyszczających powietrze nie spełni swojej roli w dużym mieszkaniu. Do tego różne gatunki roślin mają bardzo zróżnicowane możliwości filtracyjne. W trosce o czyste powietrze we wnętrzu własnego „M” warto zadbać więc o to, by w każdym z pokoi znajdowało się przynajmniej kilka roślin posiadających właściwości filtracyjne. Wówczas będzie można mówić o dużej efektywności walki z rozmaitymi toksynami obecnymi w powietrzu. Oczywiście mowa o usuwaniu zanieczyszczeń gazowych. Niestety żadna z roślin nie będzie skuteczna w pochłanianiu pyłów zawieszonych. Dlatego też chcąc zadbać o dostęp do naprawdę czystego powietrza we własnym domu, warto zastanowić się również nad zakupem profesjonalnego i szeroko rekomendowanego oczyszczacza powietrza. Taka inwestycja na pewno się opłaci! 

Słowem podsumowania

Aby móc cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem we własnym domu lub mieszkaniu nie potrzeba wiele. Wystarczy zadbać o to, by otaczać się roślinami doniczkowymi słynącymi ze swoich właściwości oczyszczających. To właśnie dzięki nim możliwe stanie się stworzenie nie tylko wyjątkowo przyjemnego dla oka otoczenia domowego, ale i stworzenie przyjaznego mikroklimatu. Rośliny to jedne z najlepszych, w pełni naturalnych filtrów zanieczyszczeń. Otaczając się nimi, można zadbać o skuteczną redukcję szkodliwych dla zdrowia związków organicznych, w tym głównie formaldehydu, benzenu oraz ksylenów. Kto by nie chciał wracać do domu wypełnionego czystym i zdrowym powietrzem? Z pewnością pytanie to można zaliczyć do retorycznych. Nie trzeba wiele, by móc stworzyć idealne warunki do doskonałego samopoczucia na co dzień. Co ważne – wiele gatunków roślin oczyszczających powietrze  w domu jest wyjątkowo łatwa w uprawie i pielęgnacji. Poprawa zdrowia też jest gwarantowana! Warto wprowadzić akcenty naturalnej zieleni do własnego domu, by cieszyć się pełnią relaksu, odpoczynku i zdrowia, które należą się każdemu!


Na blogu nie prowadzimy doradztwa w indywidualnych sprawach. W celu uzyskania szerszych i wiążących informacji radzimy skontaktować się z odpowiednimi służbami podatkowymi. Aby uzyskać więcej informacji o odpłatnym zbyciu nieruchomości zachęcamy do lektury Broszur Informacyjnych zamieszczanych na stronach Ministerstwa Finansów, które w sposób przystępny przedstawiają sposób rozliczenia sprzedaży wraz z praktycznymi przykładami.

Może to też Ci się spodoba

Prowizja biura nieruchomości – co wchodzi w jej skład i dlaczego jest pobierana?

Co wchodzi w skład prowizji i dlaczego biura nieruchomości ją pobierają? Wynagrodzenie pośrednika nieruchomości – co wchodzi w jego skład?Prowizja to forma wynagrodzenia za dokonanie usługi. Usługi będącej niczym innym jak czynnością bądź czynnościami pożytecznymi, polegającymi na działaniach prowadzących do zaspokajania sprecyzowanych potrzeb lub dostarczania określonych korzyści.  Co wchodzi w skład prowizji i dlaczego biura nieruchomości […]

Pewny wybór 14: Umowa przedwstępna – kiedy ją podpisać i w jaki sposób ?

Umowa przedwstępna – kiedy trzeba, a kiedy warto ją podpisać? W jaki sposób to zrobić i jakie powinna zawierać elementy? 

Czujniki tlenku węgla

Niebezpieczeństwo zatruciem się tlenkiem węgla, określanym też mianem czadu, wzrasta wraz z rozpoczęciem się sezonu grzewczego. Jak skutecznie chronić się przed ewentualnym zatruciem? Jak zadbać o to, by móc czuć się pewnie we własnym domu? Najskuteczniejszym sposobem ochrony pozostaje montaż czujników czasu. Jak dokonać najlepszego wyboru spośród urządzeń dostępnych na rynku? Odpowiedzi na najważniejsze pytania […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.