Domy modułowe - czy to się opłaca?

lip 07, 2020 · Time 11 min. czytania

Epidemia koronawirusa postawiła cały świat na głowie. Nie tylko ten wielki, ale również nasz mały, prywatny. Przymusowa izolacja w wielu z nas obudziła pragnienie posiadania własnego domu, który da poczucie bezpieczeństwa i komfort nawet wówczas, gdy będziemy w nim „uwięzieni”. Potwierdza to rosnące w ostatnim okresie zainteresowanie naszych klientów domami i działkami. Coraz bardziej świadomie spoglądają oni również w stronę nowoczesnych, ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań, które sprawiają, że marzenie o własnym domu staje się rzeczywistością.

Jak szybko zamieszkać we własnym domu

Najprościej byłoby kupić gotowy i się do niego po prostu wprowadzić. Czy jednak spełni on nasze wszystkie oczekiwania, skoro budował go ktoś inny? Zwykle po zakupie czeka nas mniejszy lub większy remont. Z drugiej strony, gdy pomyślimy, ile czasu zajmuje budowa nowego, ile spraw będzie do załatwienia, ile nerwów i użerania się z tym wiąże, to zwyczajnie się odechciewa. A przecież chcielibyśmy zamieszkać w tym wymarzonym domu jak najszybciej! Czy więc nie ma nic pomiędzy?

Na szczęście jest! Nie jesteśmy już skazani na tradycyjne murowane domy, a rozwiązania pozwalające wprowadzić się do nowego, zbudowanego na naszą miarę domu w ciągu dosłownie kilku miesięcy od podjęcia decyzji, zyskują coraz większą popularność. Domy modułowe, bo o nich mowa, przyjeżdżają na działkę w częściach i w ciągu kilka dni składane są w całość. Mamy więc dom taki, jaki sobie wymarzyliśmy, tak szybko, jakbyśmy kupili gotowy.

Jak powstają domy modułowe

Domy modułowe tym różnią się od tradycyjnych, że w większości powstają w fabryce. Tam, w czystej hali tworzony jest stalowy szkielet konstrukcji, który od razu obudowuje się ścianami ze specjalnej prefabrykowanej płyty, wyposaża w instalacje oraz okna i drzwi, a następnie takie klocki przewozi się na działkę i montuje na przygotowanej wcześniej płycie fundamentowej.  Jeśli przy podpisywaniu umowy zdecydujemy się na wersję  “pod klucz”, to po kilku dniach naprawdę możemy się wprowadzić. Dom  jest gotowy do zamieszkania. Nasza rola w tym przypadku ogranicza się więc do dopilnowania niezbędnych formalności przed rozpoczęciem inwestycji, wyboru projektu i przygotowania fundamentów.

Druga możliwość to domy prefabrykowane, które powstają w podobny sposób, jak dawniej bloki z wielkiej płyty. Oczywiście tylko na pierwszy rzut oka, bo w tych dzisiejszych technologia jest dużo bardziej zaawansowana. Nie ma mowy o nieszczelnościach, mostkach termicznych czy znanych z tamtych czasów prowizorkach. Ściany są wielowarstwowe, więc dobrze izolują od warunków zewnętrznych, w ich wnętrzu zwykle od razu są umieszczane potrzebne instalacje. Montaż domu realizuje profesjonalna ekipa wykonawcy, co pozwala uniknąć błędów i niedociągnięć. Składanie ich w całość trwa nieco dłużej niż w przypadku domów modułowych, ale nadal nieporównywalnie szybciej niż przy tradycyjnej budowie.

Czy zatem domy modułowe to rozwiązanie idealne?
Jak każde inne, tak i to ma swoje plusy i minusy. Przyjrzyjmy się im zatem, aby łatwiej było podjąć świadomą decyzję. 

Wady domów modułowych

 • Jednorazowy (duży) wydatek

W przypadku budowania domu w sposób tradycyjny, postęp budowy regulujemy sami w miarę dostępności środków. Można więc zwolnić tempo robót lub ewentualnie wybrać tańsze materiały, a nawet tymczasowo zawiesić prace. W przypadku domu modułowego całość kwoty płaci się od razu, z góry. W dodatku jest to zwykle kwota wyższa niż przy domu budowanym metodą gospodarczą oraz nie ma możliwości wyboru zamienników. Na szczęście całościowy koszt inwestycji ustalany jest już na etapie projektu, więc raczej nie zaskoczą nas dodatkowe wydatki.

 • Ostateczne decyzje 

Po podpisaniu umowy kończy się w zasadzie nasz udział w pracach. To, co ustalimy na etapie projektu, przyjedzie na naszą działkę. Nie będzie możliwości przełożenia instalacji, zamiany pomieszczeń, czy przesuwania ścian. Dom przyjeżdża gotowy.

 • Zaufanie do wykonawcy

Ponieważ płacimy z góry i odbieramy gotowy dom, nie pozostaje nam nic innego, jak mieć nadzieję, że wykonawca wywiąże się z umowy. Stąd ważny wybór sprawdzonej firmy, która ma dobre opinie.

 • Ciężki sprzęt do montażu

Dom dostarczany jest w kawałkach i są to duże, ciężkie kawałki. Na działkę musi więc wjechać laweta oraz dźwig. Aby to było możliwe, potrzebna jest utwardzona droga oraz odpowiednio dużo miejsca, żeby przeprowadzić rozładunek. 

 • Prosty design domu

Technologia budowy sprawia, że mamy nieco ograniczone możliwości w zakresie wyglądu zewnętrznego. Moduły to po prostu prostopadłościany, więc budynki z nich złożone, również są proste. Jeśli więc marzysz o domu z wieloma zakamarkami, to niestety – dom modułowy na to nie pozwoli. Nie ma za to większych ograniczeń, jeśli chodzi o elewację. W zamian zyskujesz większą oszczędność energii i ponadczasowy wygląd. domy modulowe

Zalety domów modułowych

 • Czas realizacji

Okres od podjęcia decyzji do zamieszkania to zwykle kilkanaście tygodni, z czego 90% prac odbywa się w fabryce, w której nasz dom jest produkowany. Przy tej technologii praktycznie nie ma prac mokrych na budowie, co oznacza po pierwsze brak przerw technologicznych, a po drugie uniezależnia przebieg montażu od warunków pogodowych. Prace na działce trwają kilka dni i wykonuje je jedna doświadczona ekipa. 

 • Minimalne zaangażowanie z naszej strony

Poza zakupem działki, do inwestora należy tylko dostarczenie wykonawcy wymaganych dokumentów (plan zagospodarowania przestrzennego, mapa działki), wybór projektu i ustalenie szczegółów oraz przygotowanie fundamentów. Przy podpisywaniu umowy decydujemy, czy dom będziemy wykańczać samodzielnie, czy chcemy się od razu wprowadzać. Na tym praktycznie kończy się nasza rola. Nie trzeba szukać kierownika budowy, wykonawców, kupować i pilnować materiałów czy narzędzi. Tak naprawdę podczas montażu nie jest nawet wymagana nasza obecność na działce (ale kto by nie chciał popatrzeć, jak na jego oczach staje dom). Ponieważ prace są ograniczone do minimum, a wykonuje je jedna ekipa, placu budowy nie trzeba sprzątać.

 • Energooszczędność domu

Już na etapie projektu uwzględniane jest usytuowanie budynku względem stron świata, tak aby od południa było jak najwięcej przeszkleń, przez które słońce będzie ogrzewać wnętrze. Od strony północnej zaś okien się unika. Również pomieszczenia rozmieszcza się tak, aby te, w których spędzamy dużo czasu, znajdowały się po “ciepłej” stronie.

Ściany, stropy i dach są skonstruowane w taki sposób, by maksymalnie izolować wnętrze domu od warunków zewnętrznych. Połączenia są wykonywane w sposób ograniczający ryzyko powstawania mostków termicznych, a stolarka okienna i drzwiowa montowana jest w fabryce, więc i tu nie ma obaw o nieszczelności i straty ciepła. W takich budynkach możliwe jest również zastosowanie urządzeń korzystających ze źródeł odnawialnych (np. pompa ciepła, panele fotowoltaiczne), co dodatkowo obniży koszty użytkowania. W tej technologi buduje się domy hybrydowe, w których można zredukować zapotrzebowanie na energię nawet dziesięciokrotnie w porównaniu z domem murowanym. To przekłada się na realne oszczędności.

 • Łatwość rozbudowy

Domy modułowe to klocki, które można w niemal dowolny sposób przestawiać i uzupełniać. Zaczynamy więc od takiego domu, na jaki w danym momencie możemy sobie pozwolić, a potem stopniowo go powiększamy, dokładając kolejne moduły. Niektórzy wykonawcy oferują też konstrukcję, którą łatwo można zdemontować, załadować na lawetę i przewieźć w inne miejsce. W związku z tym, gdy nagle dostaniemy wyjątkową ofertę pracy lub znajdziemy wymarzone miejsce do życia gdzieś indziej, możemy przenieść się tam razem z domem.

Czy opłaca się zainwestować w dom modułowy?

Nie odpowiemy na to pytanie wprost, bo jedyna uczciwa odpowiedź brzmi – to zależy. Biorąc jednak pod uwagę, że dom to inwestycja na lata, z pewnością nie należy jej rozpatrywać tylko w kategorii ceny za metr, czy nawet ceny całego domu. 

Uwzględnić też trzeba również poziom naszego zaangażowania na etapie budowy, wydatki, które w tym czasie zmuszeni będziemy ponosić oraz oszacować przyszłe koszty utrzymania i ewentualnie perspektywy sprzedaży takiego domu.

Przed podjęciem decyzji warto zwrócić się do kilku firm i porównać ofertę, zwracając szczególną uwagę na to, co zawiera przedstawiona cena.

Sama budowa tradycyjna jest niewątpliwie tańsza, ale trwa dużo dłużej, a w tym czasie ponosimy koszty mieszkania w innym miejscu oraz płacimy za wodę i prąd zużywane na działce. Po drugie musimy zatrudnić kierownika budowy, samodzielnie zorganizować fachowców do poszczególnych etapów, kupić niezbędne materiały i często osobiście nadzorować wiele prac. To zabiera czas i psuje nerwy, a często również niemało kosztuje. Plusem jest to, że nie musimy od razu posiadać całej kwoty, wiele rzeczy możemy wykonać metodą gospodarczą i możemy zmienić większość planów nawet w trakcie budowy.

Domy modułowe kosztują więcej i zapłacić za nie trzeba przed rozpoczęciem produkcji, więc musimy zebrać całą potrzebną kwotę od razu (a o odpowiednio wysoki kredyt coraz trudniej). Jeśli jednak podliczymy koszty utrzymania innego mieszkania przez ok. 2 lata (bo tyle trwa tradycyjna budowa), koszty mediów potrzebnych w jej trakcie, koszty zatrudnienia kilku ekip wykonawczych, to różnica w cenie nie będzie aż tak widoczna. Na korzyść domów gotowych przemawia jeszcze argument oszczędności eksploatacyjnych i łatwość rozbudowy. Pamiętajmy również o coraz bardziej restrykcyjnych przepisach dotyczących zapotrzebowania na energię. W ekologicznych domach modułowych będzie dużo łatwiej je spełnić.

 

Może to też Ci się spodoba

Sprzedaż Nieruchomości: Jak Uniknąć Pułapek i Zapewnić Bezpieczeństwo Transakcji

Zastanawiasz się, jak bezpiecznie sprzedać nieruchomość i nie stracić? Z bezpieczeństwem jest jak z poślizgnięciem po zmroku. Idziesz prostą drogą, aż tu nagle kawałek lodu i zanim się obejrzysz, pośladki zbite… Wtedy zdajesz sobie sprawę, że nie tędy droga i zaczynasz szukać wsparcia w biurze nieruchomości. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się m.in.: co musi […]

Zaangażowany czy zmotywowany? Cechy dobrego sprzedawcy

Jaki zestaw aktywności prowadzi handlowca do sukcesu w sprzedaży? Jak być skutecznym agentem nieruchomości? Jak rozwijać swoje kompetencje sprzedażowe? Według eksperta i trenera sprzedaży Freedom Nieruchomości, Pawła Sobocińskiego kluczowe jest kwalifikowanie klientów i docieranie do tych, którzy są zdecydowani kupić nasz produkt. Warto wiedzieć, jak prowadzić rozmowę sprzedażową i kiedy powiedzieć “nie”. O sukcesie może […]

Jak kupić mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Mieszkanie jest już gotowe do zamieszkania, ale w księdze wieczystej wpisany jest bank. Spotkałeś się kiedykolwiek z taką sytuacją? Jaka była Twoja pierwsza reakcja? Strach, obawy, a może nawet chęć zmiany nieruchomości na inną? Okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Sprawdź, jak kupić mieszkanie z kredytem hipotecznym!

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.