Od czego zacząć szukanie pomysłu na biznes?

lip 13, 2020 · Time 8 min. czytania

Najlepszy pomysł na biznes siedzi w Twojej głowie. Zrób analizę swoich mocnych i słabych stron, wypisz konkretne, praktyczne umiejętności, które możesz zmonetyzować i przełożyć na rentowny biznes, potem zbadaj rynek, na którym zamierzasz działać i znajdź niszę – to nie musi być kompletnie nowa usługa. Wystarczy, że zapewnisz klientowi maksymalizację korzyści, dzięki swoim usługom lub produktom. Poznaj kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym dowiesz się, od czego zacząć szukanie pomysłu na biznes i jak otworzyć własną firmę!

Od czego zacząć szukanie pomysłu na biznes, gdy znasz już swoje umiejętności? Masz do wyboru dwie ścieżki. Zakładasz biznes na własny rachunek, z autorskim know-how, popartym doświadczeniem w wieloletniej pracy na etacie, zbudowany na solidnym rekonesansie rynku, analizie grupy docelowej, potrzeb klientów i popartym merytorycznym biznesplanem. Szukasz godnych zaufania partnerów biznesowych, kreatywnego zespołu pracowników i idealnego miejsca na biuro. Zdajesz sobie sprawę z ryzyka i bez dużego wkładu finansowego zaczynasz stopniowo osiągać coraz większe dochody. 

Brzmi nieźle, prawda? To wersja dla zuchwałych. Jeśli stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy lub potrzebny Ci pomysł na biznes po macierzyńskim, ale nie czujesz się na siłach, aby udźwignąć ciężar zakładania własnej firmy od zera, wypróbuj skorzystanie z zaplecza sprawdzonego gracza na rynku, który ma gotowy do wdrożenia, ciekawy pomysł na biznes. 

Franczyza pomoże Ci rozkręcić się w dowolnie wybranej branży – handlowej (sprzedaż towarów) lub usługowej. Wraz z know-how otrzymujesz wówczas prawo do korzystania ze znaków towarowych franczyzodawcy, dostęp do receptur, zaplecza technicznego, obsługi marketingowej, a także ofertę szkoleń personelu w zakresie profesjonalnej obsługi klienta.

Co to jest franczyza?

Franczyza (ang. franchising) to sposób prowadzenia działalności gospodarczej, oparty na współpracy dwóch przedsiębiorców. Franczyzodawca oferuje sprawdzony i zyskowny model biznesowy, wraz z przepływem wiedzy, doświadczenia oraz zaplecza technicznego swojemu franczyzobiorcy, w zamian otrzymuje zaś ustalone wynagrodzenie.

  Zostań naszym franczyzobiorcą

  Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak otworzyć pewny biznes w nieruchomościach

  Proszę o zaznaczenie zgody.

  Szukanie pomysłu na biznes – od czego zacząć?

  Załóżmy, że – pomimo wszystko – podejmujesz decyzję o samodzielnym wystartowaniu z własną działalnością gospodarczą. Przydałby się unikalny pomysł na przyszłościowy biznes, ale nic nie przychodzi Ci do głowy? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zabrać się do efektywnego poszukiwania optymalnego rozwiązania.

  Zacznij od kilkustopniowej analizy:

  • stanu zastanego, czyli swojej obecnej sytuacji, konkretnych umiejętności i zaplecza finansowego na start,
  • oferty przedsiębiorstw w Twojej okolicy, aby znaleźć lokalne nisze,
  • potencjalnych obszarów rozwoju (kursy, szkolenia, granty, dofinansowanie).

  Oprzyj plan działania na solidnych fundamentach, nawet jeśli zamierzasz zrealizować pomysł na biznes online, bez wychodzenia z domu. Wybierz jeden z darmowych webinarów lub zdecyduj się na zrealizowanie płatnego kursu online, który wzmocni Twoje umiejętności zawodowe. Dzięki metodzie prototypowania – z design thinking na czele – możesz pobudzić swoją kreatywność, przetestować gotowy pomysł na biznes i sprawdzić postawione hipotezy. Design thinking opiera się przede wszystkim na zdefiniowaniu i zrozumieniu potrzeb Twoich potencjalnych klientów oraz dostarczeniu im innowacyjnego rozwiązania, które zmieni ich życie na lepsze.

  Sięgnij po dodatkową garść inspiracji i cennych obserwacji, dołączając do społeczności Quora oraz w grupach na Facebooku, które skupiają ludzi o podobnych zainteresowaniach, doświadczeniu wykształceniu lub sposobie myślenia. Podejmowane tematy, zadawane pytania, linki z inspiracjami oraz zagorzałe dyskusje mogą otworzyć Ci oczy na nowe możliwości.

  Znajdź odpowiedź na jedną z potrzeb zwykłych ludzi. Obserwuj i wyciągaj wnioski, a może uda Ci się, po pierwsze, zdefiniować problem, a po drugie znaleźć na niego antidotum. Czego najbardziej pragną ludzie? Zarabianie pieniędzy, oszczędzanie zasobów, unikanie wysiłku, tęsknota za luksusem i oderwanie od codziennych obowiązków, zdrowie i dobra kondycja fizyczna, bycie atrakcyjnym, popularnym i wykorzystanie okazji – to kilka przykładów potrzeb, które są dla wielu z nas motorem do działania. Jak przekuć tę wiedzę w konkretne pomysły na przyszłościowy biznes?

  Pomysł na biznes – co się opłaca?

  Pieniądze są tam, gdzie w zamian otrzymuje się szybko konkretne wartości, towary i usługi, które w prosty sposób pomagają nam w życiu codziennym. Opłaca się więc inwestować w nowe technologie, dzięki którym innowacyjne rozwiązania mamy zawsze pod ręką. Do wymyślenia aplikacji, która sprawi, że zamawianie usług sprzątania, prasowania lub malowania metodą proszkową stanie się szybkie i intuicyjne, nie musisz znać się na projektowaniu graficznym i kodowaniu. Liczy się opracowanie modelu działania, propozycja, która przyciągnie inwestorów. Pamiętaj, że tworząc prototyp możesz współpracować zdalnie ze specjalistami z całego świata.

  Opłaca się dbanie o perfekcyjną recepturę i unikalny know-how, dzięki którym Twój biznes będzie miał szansę wyróżnić się na rynku. Potem przyjdą zyski z promocji. Buduj jednocześnie społeczność wokół swojej marki. Dziel się wzlotami, upadkami, a przede wszystkim praktyczną wiedzą.

  Własny biznes – jak zacząć?

  Każdą działalność, która wiąże się z zarabianiem pieniędzy należy zarejestrować, co obliguje z kolei do opłacania składek zdrowotnych, emerytalnych, płacenia podatków oraz pokrywania bieżących kosztów prowadzenia firmy. Brak stabilnej sieci klientów i partnerów biznesowych, którzy zapewniają płynność finansową, często staje się barierą wejścia nowych przedsiębiorców na rynek. Zanim przerazisz się obowiązkami, wynikającymi z założenia jednoosobowej działalności gospodarczej, skonsultuj się z doradcą lokalnego urzędu pracy, który sprawdzi, jakie ulgi i dofinansowania na start mogą pomóc Ci w pierwszych latach budowania własnej firmy. Wsparcie z funduszy unijnych obejmuje nie tylko zakup nowego sprzętu i działania marketingowe, ale również wszelkie formy szkoleń i certyfikacji.

  Pomysł na biznes z patronem

  Jeśli należysz do szeroko pojętego grona artystów, pasjonatów, którzy chcieliby przekuć swoje zainteresowania w prężnie działający biznes, ale wyczytałeś w poradnikach, że to zły pomysł, bo przestaniesz kochać to, co robisz i zginiesz w gąszczu spraw formalno-prawnych – zatrzymaj się na chwilę i stwórz biznesplan, oparty na przemyślanej strategii. Potem przejdź do zrobienia checklisty, dzięki której krok po kroku zamienisz swoją pasję w przynoszący realne dochody pomysł na biznes. Bez dużego wkładu finansowego możesz zaprezentować swój prototyp grupie testerów za pośrednictwem mediów społecznościowych. Oryginalny pomysł na działalność artystyczną, poparty przemyślanym planem działania może zainspirować darczyńców, którzy wesprą Twoje działania abonamentem patronackim.

  Jak sprzedać pomysł na biznes?

  Serwis Patronite jest jedną z tych platform internetowych, które zrewolucjonizowały podejście do wspierania utalentowanych artystów (autorów) poprzez zwykłych ludzi (patronów). To źródło inspiracji i wiary, że każdy bloger, rysownik, artysta, muzyk, ale też fundacja, stowarzyszenie, facebookowy fanpage, firma, projekt czy sportowa drużyna może pozyskiwać pieniądze na bieżącą działalność swojej firmy lub konkretny projekt. 

  W oszacowaniu zainteresowania danym produktem, którym zamierzasz handlować, pomoże tymczasem zorganizowanie przedsprzedaży w dowolnej platformie crowdfundingowej, np. polakpotrafi.pl lub wspieram.to. Założenie kampanii nic nie kosztuje, a przynajmniej, będzie możliwość przetestowania prototypu i otrzymania feedbacku.

  Jeśli tylko działasz z pasją i chcesz tworzyć wielkie rzeczy, startuj z pozycji eksperta w konkretnej dziedzinie. Pielęgnuj swoje zainteresowania, systematycznie rozwijaj i szlifuj warsztat, bądź otwarty na różne formy wsparcia i dofinansowania. Chwal się tym, co robisz, aby dzięki poleceniom docierać do szerokiego grona odbiorców.

  Może to też Ci się spodoba

  Czy po podpisaniu umowy na wyłączność mogę sprzedać samodzielnie?

  Czy po podpisaniu umowy na wyłączność mogę sprzedać samodzielnie?

  Rynek nieruchomości w Częstochowie – jak wygląda?

  Sprawdź, czym charakteryzuje się rynek nieruchomości w Częstochowie, jak układają się ceny mieszkań oraz w co warto teraz zainwestować. Planując zakup mieszkania, skup się na najważniejszych czynnikach oraz weź pod uwagę swoje zdolności finansowe. Podpowiadamy, co się opłaca! Rynek nieruchomości w Częstochowie jest wciąż rynkiem rozwijającym się. Zważywszy na fakt, iż ilość mieszkańców nie zwiększa się […]

  Deweloperzy nie spieszą się z rozpoczynaniem nowych inwestycji, choć ustawiają się do nich kolejki. Przegląd prasy 17.04.2023

  Obecnie deweloperzy nie śpieszą się z rozpoczynaniem nowych inwestycji. Jednocześnie zapowiedź Bezpiecznego kredytu 2 proc. sprawiła, że do ich biur, a także biur pośredników nieruchomości, zaczęli przychodzić zainteresowani zakupem mieszkań. Jak wobec tego będzie wyglądać rynek w najbliższym czasie? Zachęcamy do przeczytania naszego przeglądu prasy! Spłacanie hipotek przychodzi trudniej. Wraca zainteresowanie funduszem wsparcia. Forsal.pl, 13.04.2023 […]

  Chcesz sprzedać nieruchomość?

  Napisz do nas

   Proszę o zaznaczenie zgody.