Domy hybrydowe - ekologiczne i oszczędne

wrz 16, 2019 · Time 6 min. czytania

Dom hybrydowy to dom, w którym zapotrzebowanie na energię z zewnątrz jest minimalne. Prąd, ogrzewanie i ciepło pozyskiwane są z odnawialnych źródeł energii, czyli słońca, wiatru i ziemi.
To dom ekologiczny, oszczędny i wygodny.

Z artykułu dowiesz się:

 • Czym się różni dom energooszczędny od pasywnego
 • Jakie urządzenia są niezbędne w domach ekologicznych
 • Ile kosztuje dom hybrydowy i czy to się opłaca

Główną ideą budowania domów hybrydowych jest optymalizacja pozyskiwania energii i jednocześnie, minimalizacja jej strat. Dzięki temu koszty ogrzania pomieszczeń i wody są znikome, a prąd pozyskiwany jest niemal bezkosztowo.
W zależności od zapotrzebowania na energię domy hybrydowe mogą być energooszczędne, gdy roczne zużycie energii nie przekracza 40 kWh/m2 lub pasywne, gdy to zużycie jest niższe niż 15 kWh/m2. Dla porównania – dom budowany w technologii tradycyjnej, potrzebuje nawet 200 kWh/m2.

Domy hybrydowe – na czym to polega?

Aby możliwe było korzystanie z odnawialnych źródeł energii, konieczne jest spełnienie dwóch warunków:

 • zabezpieczenie domu przed stratami ciepła,
 • zamontowanie urządzeń potrafiących zamienić energię natury w prąd i ciepło.

Po pierwsze więc, niezbędne jest zapewnienie możliwie dużej szczelności budynku, a więc montaż wysokiej jakości okien i drzwi, a także zadbanie o właściwą termoizolację. 

Jeśli chodzi o stronę techniczną, w domach hybrydowych sprawa nie jest taka prosta. Konieczne jest bowiem zamontowanie kilku urządzeń:

 • panele fotowoltaiczne, które przetwarzają energię słoneczną w prąd elektryczny, co przy odpowiednim nasłonecznieniu nie tylko zabezpiecza potrzeby mieszkańców domu, ale również generuje nadwyżki, które można odsprzedawać. Podłączenie do sieci jest traktowane jako wyjście awaryjne.
 • kolektory słoneczne, które pochłaniają promieniowanie słoneczne i zamieniają je w ciepło, a następnie podgrzewają nim wodę. To wystarcza przy standardowym nasłonecznieniu, a w sytuacjach niedoboru słońca, wspomagająco działa kolejne niezbędne urządzenie czyli:
 • pompa ciepła, która odzyskuje ciepło z gruntu i jest w stanie ogrzać dom i wodę bez dodatkowego paliwa – więcej o pompach pisaliśmy w artykule o alternatywnych metodach ogrzewania >>>
 • wentylacja mechaniczna, bo szczelność budynku wymaga zastosowania wspomaganej wymiany powietrza. To konieczne nie tylko ze względu na komfort mieszkańców, ale również w celu zapobiegania rozwojowi niepożądanych pleśni i grzybów. Aby jednak nie pozbywać się ogrzanego powietrza, kolejnym urządzeniem jest:
 • rekuperator, który odzyskuje ciepło podczas wymiany powietrza. Ma to znaczenie nie tylko zimą, aby nie wypuszczać ciepłego powietrza z wnętrza, ale również latem, ponieważ gorące powietrze z zewnątrz nie dostaje się do środka. Nie tylko zmniejsza się więc zapotrzebowanie na ciepło zimą, ale też nie ma konieczności montowania klimatyzacji. To kolejna oszczędność energii.

Ile kosztuje budowa domu hybrydowego

Nie da się ukryć, że konieczność zamontowania wymienionych urządzeń podwyższa koszt inwestycji. Nawet o 15% w stosunku do budowy domu tradycyjnego. Jednak zwrot następuje dość szybko, bo często przed upływem 10 lat. Nie ponosi się w końcu kosztów zakupu paliwa i prądu.
Dodatkowo, obecnie można skorzystać z dopłat z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, które mogą wynieść nawet 50 tys. złotych. Wówczas realne oszczędności odczujemy dużo wcześniej.

Dla porównania – przy ogrzewaniu domu gazem, w sezonie, rachunek za sam gaz może wynieść kilkaset złotych miesięcznie. Do tego trzeba doliczyć prąd do obsługi pozostałych urządzeń.
Koszt energii elektrycznej w domu pasywnym to ok. 500 zł rocznie.

Jak się projektuje domy ekologiczne

Prawidłowe funkcjonowanie domu hybrydowego jest uwarunkowane współdziałaniem wielu elementów. Niezbędne jest więc odpowiednie zaprojektowanie nie tylko domu, ale i całej instalacji. Projekt musi bowiem uwzględniać warunki terenowe, nasłonecznienie, siłę wiatru, obecność wód podziemnych itp. oraz potrzeby i oczekiwania przyszłych mieszkańców. Wiele zależy też od doboru materiałów i urządzeń.

Na szczęście są firmy specjalizujące się w budowie takich domów, więc nie musimy się sami martwić o wykonawców, terminy, zakupy. W pakiecie dostajemy indywidualnie opracowany projekt, materiały zapewniające uzyskanie pożądanych parametrów, budowę domu wraz z montażem urządzeń i późniejszy ich serwis.

Domy hybrydowe pod klucz

Bardzo modne ostatnio są tzw. domy szkieletowe. Można je porównać do domków z klocków, ponieważ składane są z prefabrykatów, czyli gotowych elementów. Najczęściej w tej technologii buduje się parterowe domy pasywne do 100 m, ale możliwe jest wybudowanie większego domu nawet z użytkowym poddaszem. Pasywne i energooszczędne domy drewniane są konstruowane w sposób z góry zakładający minimalizację strat energii.

W ofercie większości firm istnieje również możliwość skorzystania z usługi architekta wnętrz, który pomoże rozplanować układ pomieszczeń i ich wyposażenie, aby jak najlepiej wykorzystać zalety nowoczesnego domu energooszczędnego.

Plusem takiego rozwiązania jest to, że nie musisz użerać się z fachowcami, kontaktujesz się tylko z jedna firmą, a do nowego domu możesz wprowadzić się ciągu zaledwie 1-2 miesięcy.

Na koniec warto wspomnieć, że od 2021 roku, wszystkie budowane domy będą musiały spełniać ekologiczne standardy domów hybrydowych.

Może to też Ci się spodoba

Jak z pasji zrobić biznes?

Tworzenie nowych rozwiązań, pchanie tematów do przodu, szukanie dróg rozwoju, budowanie relacji, wywoływanie i gaszenie pożarów – to mój świat. Jak z pasji do działania zrobiłem biznes? Od kiedy pamiętam, lubiłem rysować. Zawsze coś bazgrałem. Kreśliłem kształty. Ćwiczyłem kreskę. Przede wszystkim postaci, twarze, konstrukcje. Do krajobrazów jakoś nie miałem serca, chyba że tych ze świata […]

Od czego zacząć szukanie pomysłu na biznes?

Najlepszy pomysł na biznes siedzi w Twojej głowie. Zrób analizę swoich mocnych i słabych stron, wypisz konkretne, praktyczne umiejętności, które możesz zmonetyzować i przełożyć na rentowny biznes, potem zbadaj rynek, na którym zamierzasz działać i znajdź niszę – to nie musi być kompletnie nowa usługa. Wystarczy, że zapewnisz klientowi maksymalizację korzyści, dzięki swoim usługom lub […]

Rób Swoje 01: Metoda leniwego sprzedawcy

Posłuchaj pierwszego odcinka podcastu Freedom – Rób Swoje z udziałem Pawła Sobocińskiego, doświadczonego trenera sprzedaży. Dowiedz się, czy agent nieruchomości powinien mieć więcej wspólnego z leniwcem, czy ze strusiem pędziwiatrem. Sprawdź, na czym polega metoda leniwego sprzedawcy.   Interesujesz się sprzedażą nieruchomości? Zastanawiasz się nad otwarciem własnego biznesu w tej specyficznej branży? Dobrze trafiłeś! Właśnie […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.