Części wspólne nieruchomości – co warto o nich wiedzieć, kupując mieszkanie?
Części wspólne nieruchomości – co warto o nich wiedzieć, kupując mieszkanie? Kupując mieszkanie, będące przedmiotem prawa własności, nabywamy jednocześnie udział w częściach wspólnych nieruchomości. Ułamkowy udział zależy od wielkości mieszkania i powierzchni pomieszczeń przynależnych.
Części wspólne nieruchomości to temat, który aktualnie spędza Ci sen z powiek? Dowiedz się, co stanowi część wspólną nieruchomości, czym są udziały w nieruchomości wspólnej i jak nimi dysponować. Dzięki temu zakup nieruchomości i współpraca ze wspólnotą okażą się proste i przyjemne!
Co stanowi część wspólną nieruchomości?
Nieruchomość wspólna stanowi współwłasność wszystkich właścicieli lokali wyodrębnionych w ramach jednej nieruchomości. Jest to grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właściciela danego lokalu tj. fundamenty, ściany nośne, dach i kominy, klatka schodowa, korytarze, pomieszczenia takie jak suszarnia, pralnia, wózkownia, winda, instalacje w budynku, brama, ogrodzenie, balkony, elewacja.
Udziały w nieruchomości wspólnej
Udział jaki posiada każdy właściciel lokalu, będący jednocześnie współwłaścicielem nieruchomości wspólnej, określa się przy wyodrębnianiu lokalu zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali (art. 3).
Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
Właściciel lokalu nie może sprzedać swojego udziału i samodzielnie nim dysponować (jest to prawo związane z własnością lokalu). Wyłącznym sposobem zarządu jest wspólny, zarząd zgodnie z właściwymi przepisami. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest także zobowiązany:
- utrzymywać swój lokal w stanie należytym,
- przestrzegać domowego porządku,
- uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej,
- korzystać z niej tak, aby nie utrudniać funkcjonowania innym współwłaścicielom,
- współdziałać z innymi w ochronie wspólnego dobra.
Nabywając mieszkanie, warto zatem zwrócić uwagę w jakim stanie znajdują się części wspólne danej nieruchomości. Ponieważ za ich utrzymanie odpowiadają właściciele lokali w budynku. Im lepszy ich stan techniczno-użytkowy, tym mniejsze wydatki poniesiesz np. na remont, konserwację.
Z reguły częściami wspólnymi nieruchomości zarządza wspólnota mieszkaniowa lub powołany do tego zarządca. Decyzje w przedmiocie przebudowy niektórych elementów, modernizacji czy remontów podejmowane są w drodze uchwały poddawanej pod głosowanie członków wspólnoty na zebraniu. Wspólnota mieszkaniowa odpowiada za zobowiązania dotyczące nieruchomości. Każdy właściciel lokalu – w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.
Właściciele lokali użytkowych a części wspólne nieruchomości
Należy pamiętać, że wspólnota mieszkaniowa to także właściciele lokali użytkowych. W uzasadnionych przypadkach właściciele mogą powołać uchwałę o zwiększenie obciążeń dla danego lokalu użytkowego. Na przykład, gdy uzasadnia to sposób korzystania z tego lokalu. Jeżeli lokal użytkowy wymaga większych nakładów finansowych, np. usług konserwatorskich, sprzątania i ochrony, niż inne lokale w tym budynku i przez to generuje wyższe koszty utrzymania części wspólnej, to właściciele lokali mieszkalnych w danym budynku nie muszą płacić więcej.
Nie można jednak ustanowić większych opłat dla lokalu użytkowego bez wyraźnych podstaw i obowiązek udowodnienia wyższych kosztów leży po stronie wspólnoty.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi!
Spodobał Ci się artykuł?
Podziel się z innymi!
Link skopiowany
Może to też Ci się spodoba
Co to jest mieszkanie bezczynszowe?
Brak czynszu to przywilej, który do pewnego czasu zarezerwowany był jedynie dla właścicieli domów jednorodzinnych. Dzisiaj mieszkania bezczynszowe znajdziemy zarówno w ofercie deweloperów jak i na rynku wtórnym. Jakie są główne zalety takich mieszkań i czy warto się na nie zdecydować? Na czym to polega Mieszkania bezczynszowe, to takie, którymi nie administruje zewnętrzny zarządca, ani […]
Jak zaaranżować nieruchomość do sprzedaży?
Aranżacja sceny podczas sesji zdjęciowej jest czymś zupełnie innym niż aranżacja wnętrza na dzień pokazowy. Dlaczego? Dlatego, że podczas sesji co innego jest naszym celem. Mamy zupełnie inny punkt widzenia, a właściwie ma go fotograf. Jak zaaranżować nieruchomość do sprzedaży?
Chcesz sprzedać nieruchomość?
Napisz do nas