Agent nieruchomości - czy warto zacząć pracę jako pośrednik?

mar 01, 2023 · Time 7 min. czytania

Praca agenta nieruchomości jest niezwykle pasjonująca i satysfakcjonująca. Charakteryzuje się elastycznym czasem pracy, wysokimi zarobkami, regularnymi kontaktami z klientami oraz ciągłą nauką i dostosowaniem pracy do stale zmieniającego się rynku. Jednak czy każdy może zostać pośrednikiem i czy warto zostać agentem nieruchomości?

Praca agenta nieruchomości to elastyczny czas pracy

Jeżeli jesteś osobą, która chciałaby rozpoczynać pracę o 8:00 i kończyć o 16:00 oraz mieć wszystkie weekendy wolne, to praca agenta nieruchomości może nie być dla ciebie. Elastyczny czas pracy jest niezwykle komfortowy. Możesz zrobić sobie dzień (prawie) wolny od pracy w poniedziałek, wyskoczyć na siłownię o 10:00, czy na spacer z psem o 13:00.

Jednak często telefony trzeba odbierać po 18:00, a nieruchomości prezentować w weekendy. Dlaczego dzień wolny nie jest w 100% wolny od pracy? Pamiętajmy, że naszym głównym narzędziem do pracy jest telefon, musimy go odbierać!

Czytaj także: Pośrednik nieruchomości – dlaczego warto go zatrudnić?

Agent nieruchomości musi mieć stały kontakt z klientami oraz poduszkę finansową

Czy lubisz ludzi? Jeśli na te proste pytanie odpowiedziałeś “tak”, to praca pośrednika może być dla ciebie! Jako agenci mamy stały kontakt z ludźmi, praktycznie od rana do wieczora. Jeśli lubisz poznawać nowe, różne osoby, często nawiązywać głębsze i dłuższe relacje, a ludzie cię inspirują i fascynują, to już połowa sukcesu!

Średnio około 12 – 18 miesięcy trwa wdrożenie nowego agenta do pracy. Przez ten czas zarobki są nieregularne i w różnych wysokościach. Dlatego też warto przed rozpoczęciem przebranżowienia uzbierać odpowiednią poduszkę finansową. Taka poduszka zagwarantuje nam spokój i pozwoli skupić się tylko na nauce nowego zawodu.

Zarobki agentów są różne, zależne nie tylko od doświadczenia, ale także od zaangażowania danej osoby. Odpowiednio zmotywowani i nastawieni na cel, odpowiedzialni agenci już z dwuletnim lub trzyletnim stażem są w stanie osiągać zarobki, które oscylują w przedziale 10 – 20 000 zł.


Czytaj także: Czy agent nieruchomości to zawód dla ciebie?

Agent nieruchomości pracuje w kilku miejscach jednego dnia

Każda nieruchomość ma inny adres, to niewątpliwe i oczywiste. Większość dnia spędzamy w ruchu, przemieszczając się pomiędzy nieruchomościami zlokalizowanymi w różnych miastach. Istotne jest, by posiadać prawo jazdy i auto (nie wszystkie agencje użyczają swoich aut nowym agentom). Czy dostaniemy się wszędzie komunikacją miejską? W większości miast zapewne tak. Pytanie, ile czasu marnujemy na dojazdy, który moglibyśmy poświęcić na inne aktywności agenta, tj. prezentacje czy spotkania z nowymi sprzedającymi.

Czytaj także: Za co odpowiada agent nieruchomości?

Agent nieruchomości – czy warto postawić na ciągłą naukę?

Pierwsze kilkanaście miesięcy to nauka:

  • aspektów prawnych,
  • organizacji pracy,
  • umiejętności miękkich,
  • sprzedażowych,
  • technik negocjacji,
  • i zdobywanie wiedzy na szeroko pojęty temat nieruchomości, w tym zagadnień związanych z technikaliami budowy czy wyceną.

Wiedzy do przyswojenia jest ogrom, ale zapewniam, powyższe zagadnienia są niezwykle ciekawe! Czy nauka kończy się po wspomnianych kilkunastu miesiącach? Nie! Zawsze możemy się doskonalić w konkretnych aspektach i poznawać nowe techniki np. sprzedażowe.


Posłuchaj podcastu: Czym tak naprawdę zajmuje się agent nieruchomości?

Agent nieruchomości musi dostosowywać się do aktualnego stanu rynku

Ciągła nauka to jedno, ale analizowanie, przewidywanie i elastyczność w dostosowywaniu się do aktualnego rynku to drugie. Zawsze staramy się być krok przed zmianami, które nadchodzą, by w odpowiedni sposób wcześniej reagować. To analityczna część pracy jest niezwykle fascynująca!

Ponadto nie zapominajmy, że praca agenta to głównie szeroko pojęta sprzedaż. Trzeba ją lubić albo polubić!

Kolejny bardzo istotny aspekt związany z pracą agenta to gotowość do otwarcia działalności gospodarczej. Większość biur współpracuje z agentami na zasadach B2B.

Agent nieruchomości – czy warto? Opinie pośredników Freedom Nieruchomości

Poniżej odpowiedzi kilku agentów z różnym stażem pracy na pytanie, czy warto zostać agentem nieruchomości.

Opłaca się i warto zostać dobrym pośrednikiem, bo to praca w której nie ma dwóch identycznych zadań do wykonania. Sam wyznaczasz cel i sposób jego osiągnięcia. Upychasz w sobie wiedzę, dla której jest ciągle ku twojemu zaskoczeniu miejsce. Spotykasz ludzi, którzy cię zaskakują i jednocześnie inspirują. Wiesz, kiedy jest dobrze, a kiedy trzeba się mocniej starać. Nie ma nudy i nie może być rutyny. Warto i się opłaca.

Jacek Kierepa, broker z 3 letnim doświadczeniem

Warto! Tak odpowie osoba, która nie lubi nudy! Każda nieruchomość, transakcja czy prezentacja różnią się od siebie. Przez pięć lat mojej pracy żaden dzień nie wyglądał tak samo. Zupełnie inaczej wygląda sprzedaż małego mieszkania, a ogromnego domu lub siedliska. Praca pośrednika wiąże się również z ciągłym rozwojem od analiz rynku po szkolenia z zakresu zmian w przepisach prawnych.

Monika Kotfas, broker z 5 letnim doświadczeniem

Zawód pośrednika jest idealny dla osób, które stawiają pracę zadaniową, proaktywne, samodzielne działanie nad pracę w stałych godzinach i o ustalonym z góry zakresie zadań. To również zawód dla osób, które lubią poznawać nowych ludzi oraz są w stanie pośredniczyć, znaleźć sposób prowadzenia komunikacji lub mediowania pomiędzy stronami transakcji, czasem nie pałających do siebie sympatią. Praca agenta daje również przywilej uczestniczenia w ważnych wydarzeniach klientów, jakimi są kupno nowej lub kolejnej nieruchomości czy sprzedaż lub zamiana nieruchomości, w której rodzina spędziła dotychczasowe szczęśliwe lata. Bywa, że uczestniczymy w transakcjach sprzedaży, wynikających z nieprzyjemnych powodów, jest tam miejsce na okazanie empatii oraz wiedzy i życiowego doświadczenia. Zawód ten – poza pieniędzmi – daje poczucie misji, tj. robienia czegoś dobrego dla innych.

Joanna Jażdżewska, broker z 8 letnim doświadczeniem, menadżerka biura

Czy warto zostać agentem nieruchomości? Warto! Początki mogą okazać się bardzo ciężkie, kosztować wiele pracy oraz nauki, ale bycie pośrednikiem jest niezwykle satysfakcjonujące. I jak wspinają moi koledzy i koleżanki powyżej, każdy dzień jest inny! Bycie agentem to nie praca, to styl życia. Albo go pokochasz albo znienawidzisz!

Paulina Miszkiel, specjalista ds. sprzedaży nieruchomości

Może to też Ci się spodoba

Garaż podziemny. Wejście do garażu

Niższy podatek od garażu i miejsca postojowego. I to o 10 razy!

Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję o tym, że garaż i mieszkanie mają być objęte taką samą stawką podatku od nieruchomości. To oznacza obniżkę cen.

Ewelina Zdancewicz paź 19, 2023 · 3 min. czytania

Rób Swoje 05: Jak nie utonąć w morzu wydatków?

Jak wygląda świat finansów typowego przedsiębiorcy? Czym jest plan finansowy? Jak ustawiać wskaźniki i chronić się przed błędami? Rozmawiamy o tym, co zrobić, żeby nie popłynąć we własnym biznesie. Freedom Podcast – Rób Swoje! Odcinek piąty pt.: Jak nie utonąć w morzu wydatków? Gościem prowadzącej Freedom Podcast Agnieszki Wiśniewskiej jest ekonomistka od ponad 15 lat […]

Prowizja za usługę pośrednictwa – dwie propozycje. Jak podjąć decyzję?

Dostałem dwie różne propozycje prowizji za usługę pośrednictwa. Jak podjąć decyzję, z kim nawiązać współpracę?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.