3 rzeczy, które musisz sprawdzić przed wybraniem działki pod budowę domu

lut 07, 2015 · Time 3 min. czytania

Każdy, kto w końcu zdecyduje się na budowę wymarzonego domu, zaczyna odczuwać wielką euforię. Może się ona jednak szybko przerodzić w lęk i niepewność. Jak bowiem w pełni świadomie wybrać tę odpowiednią działkę, na której stanie dobytek naszego życia?

Dla jednych będzie to kilkanaście arów na obrzeżach miast, z których szybko będą mogli przemieścić się do pracy, a dla innych teren wśród gęstych lasów i w sąsiedztwie pobliskiego jeziora. Tylko czy aby na pewno wiemy na co zwracać uwagę przy wyborze działki pod budowę domu?

Zacznij od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Wybierając teren, zacznij przede wszystkim od sprawdzenia, czy na pewno jest sklasyfikowana jako działka budowlana. Upewnij się również, czy na danym gruncie można postawić budynek dwukondygnacyjny. Oczywistą rzeczą jest sprawdzenie dostępu do drogi publicznej oraz tego, czy grunt uzbrojony jest w niezbędną infrastrukturę techniczną, czyli prąd, wodę i gaz. Warto też sprawdzić czy w pobliżu znajduje się jakakolwiek sieć światłowodowa lub czy zasięg sieci komórkowych jest na tyle silny, aby odbierał sygnał internetowy.

Te i podobne informacje, wraz z możliwością zabudowy, znajdziesz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działki. Takie dokumenty dostępne są w każdym urzędzie gminy. Wyczytamy z nich także warunki dopuszczalne, potrzebne do funkcjonowania wymarzonego domu, takie jak wysokość płotu oddzielającego od sąsiadów czy możliwość prowadzenia nieuciążliwej działalności usługowej.

Przyroda ma znaczenie!

Warto zastanowić się, czy okna wychodzące z salonu nie będą usytuowane od zachodu. Może to oznaczać oślepiające promienie słońca popołudniami. Przed rozpoczęciem budowy warto sprawdzić też np. nachylenie terenu. W niektórych przypadkach może ono wręcz ułatwić aranżację oczka wodnego czy ogrodu kaskadowego.

Przed zakupem działki budowlanej warto uzyskać informację, czy na naszej działce nie rosną chronione pomniki przyrody. Mogą to być np. 30-letnie, rzadkie gatunki drzew. Ich obecność w niektórych przypadkach może spowodować wieloletnie procedury urzędowe ze względu na uzyskanie zgody na wycinkę.

Sprawdź, jak może pomóc Ci dobry pośrednik

Wykwalifikowany pośrednik nieruchomości dysponuje wiedzą, dzięki której wybór odpowiedniej działki będzie przyjemnością. Dodatkowo zapewni bezpieczeństwo późniejszej transakcji. Zajmie się też wszystkimi kwestiami prawnymi i związanymi z nimi stosami dokumentów. Jeżeli wybierzemy kompetentnego agenta nieruchomości z pewnością zaoszczędzimy czas i pieniądze, które będziemy mogli potem wykorzystać na urządzanie wymarzonego miejsca na ziemi.

 

Może to też Ci się spodoba

Gdzie i jak szukać klientów sprzedających i kupujących nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości to zawód, którego rolą jest kojarzenie stron transakcji. Dlatego odpowiedź na pytanie gdzie szukać klientów oraz skuteczność w zaspokajaniu ich potrzeb to warunek konieczny rentownego biznesu. Skąd pozyskiwać klientów kupujących i sprzedających?

Masowa ucieczka na wieś. Dlaczego Polacy uciekają z miast?

Pewny wybór 32. Masowa ucieczka na wieś. Dlaczego Polacy uciekają z miast?

Coraz więcej osób decyduje się na życie na wsi - ten trend jest widoczny od kilku lat. Dlaczego miasto nie jest już pierwszym wyborem kupujących? Okazuje się, że nie tylko cena i chęć posiadania własnego ogródka stoją za decyzją o takiej przeprowadzce.

Ewelina Zdancewicz paź 19, 2023 · 3 min. czytania

Licytacje komornicze – okazja czy pułapka?

Z czym wiąże się zakup nieruchomości na tzw. licytacji komorniczej? Na co warto zwrócić uwagę przed przystąpieniem do licytacji? Jak przebiega licytacja komornicza? Zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości… Planujesz zakup nieruchomości. Jaki przyświeca Ci cel? Czy ma to być lokal na własne cele mieszkaniowe? Kupujesz lokal pod tzw. „flipa”*? A może chcesz kupić, wyremontować i […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.