Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z biurem nieruchomości w Gdańsku?

kwi 17, 2018 · Time 6 min. czytania

Sprzedaż nieruchomości jest zazwyczaj procesem zawiłym. Najpierw podejmujemy decyzję o sprzedaży, następnie ogłaszamy naszą nieruchomość,  czekamy na klientów, a gdy znajdzie się chętny na kupno, wtedy zaczyna się prawdziwa „przygoda”.

Pobieramy zaliczkę, czy może od razu idziemy do notariusza, a może jeszcze wcześniej potrzebna jest umowa przedwstępna? Nieruchomość może być obciążona hipoteką, kupujący może potrzebować do zakupu kredytu i tak z pozoru łatwa sprzedaż może się niepotrzebnie przedłużyć bądź skomplikować. Sprzedaż mieszkania czy domu to poważna decyzja, w której w grę wchodzą duże pieniądze. Aby mieć pewność, że wszystko przebiegnie bezpiecznie i sprawnie warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, czyli agenta nieruchomości. Tylko jak wybrać z taki wielu biur nieruchomości to właściwe?

Umowa pośrednictwa

Na pewno warto zapoznać się z umową pośrednictwa w sprzedaży. Umów jest tak wiele, jak wiele jest biur nieruchomości w Gdańsku, a każda umowa zdradza nam, a przynajmniej powinna jasno określać, jak wyglądać będzie wzajemna współpraca. Przed jej podpisaniem należy ją dokładnie przeczytać i zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie, które powinny znaleźć się w każdej umowie tego rodzaju oraz na takie, które znaleźć się tam nie powinny.

Zacznijmy od spraw podstawowych. Umowa pośrednictwa musi być zawarta pomiędzy sprzedającym nieruchomość, który jest właścicielem prawnym mieszkania, domu bądź działki, a agentem nieruchomości, który reprezentuje dane biuro nieruchomości w Gdańsku. Jest to umowa dwustronna i powinna ona zawierać prawa i obowiązki obydwu stron. Taki paragraf w umowie określa nam czego możemy wymagać od agenta nieruchomości, ale także to, do czego my jesteśmy zobowiązani. W tej części umowy powinny być opisane działania pośrednika, które zmierzają do znalezienia kupca i zawarcia umowy. Oprócz agenta, właściciel także ma obowiązki. Zazwyczaj są to: udostępnienie lokalu, dostarczenie agentowi niezbędnych dokumentów, które potwierdzają stan prawny nieruchomości i informowanie go o wszelkich zmianach. To tylko podstawowe obowiązki. Warto sprawdzić, ile zobowiązań ma agent, bo to z nich możemy rozliczać działania biura nieruchomości.

Ustalenie ceny nieruchomości

Następny istotny  punkt umowy, to ustalenie ceny nieruchomości. Wcześniej w umowie powinien być zawarty przedmiot umowy, czyli podstawowe dane o nieruchomości. Na tej podstawie oraz badaniu rynku nieruchomości w Gdańsku, a także rozmowach ze sprzedającym, należy ustalić cenę. W tym momencie warto zaznaczyć w umowie czy cena ta podlega negocjacji czy nie, oraz do jakiej kwoty. Wykraczając trochę poza zakres umowy, warto zapytać agenta, w jaki sposób będą prowadzone ewentualne negocjacje, czy będzie je prowadził właściciel czy pośrednik, a jeśli pośrednik, to jak właściciel będzie zatwierdzał daną kwotę. Warto, aby wszystkie negocjacje i ustalenia odbywały się także w formie pisemnej.

Wynagrodzenie pośrednika nieruchomości w Gdańsku

Kolejny ważny punkt umowy, to wynagrodzenie pośrednika. Podczas rozmowy pomiędzy stronami koniecznie trzeba uzgodnić kwestię wynagrodzenia. Strony mogą umówić się na konkretną kwotę pieniężną lub na stawkę procentową. Jeżeli mamy do czynienia z wynagrodzeniem procentowym, warto zwrócić uwagę od jakiej kwoty wypłacane będzie wynagrodzenie. Mamy do wyboru cenę ofertową, czyli tą widoczną na ogłoszeniu, bądź cenę transakcyjną, czyli dokładną kwotę za jaką w rzeczywistości została sprzedana nieruchomość. Przy wynagrodzeniu kwotowym bądź procentowym zawsze warto sprawdzić, czy dana kwota jest netto czy brutto, oraz w którym momencie ma zostać wypłacona pośrednikowi: czy już po zawarciu umowy rezerwacyjnej, czy może po wpłaceniu zadatku.

Czas obowiązywania umowy

Nie zapomnijmy także o czasie obowiązywania umowy. Powinien on być dokładnie określony. Zaczyna biec od daty podpisania umowy. Zdarzają się sytuacje, kiedy sprzedający musi wcześniej zrezygnować z umowy. Może być to kwestia jakiegoś ważnego wydarzenia, które wpłynęło na zmianę stanu prawnego nieruchomości, czy też np. zwykła rezygnacja spowodowana zmianą decyzji i wycofaniem się ze sprzedaży. W takiej sytuacji ważne, aby wiedzieć ile wynosi okres wypowiedzenia umowy oraz jakie wiążą się z tym konsekwencje dla obydwu stron. To forma zabezpieczenia zarówno dla sprzedającego, jak i dla biura nieruchomości.

Wszystkie te zapisy i postanowienia umowne powinny nam jednoznacznie wskazywać formę umowy pośrednictwa. Najlepiej jeżeli już w tytule dokładnie określone jest, czy mamy do czynienia z umową otwartą, bądź umową na wyłączność.  To tylko jedne z podstawowych spraw na które warto zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z biurem nieruchomości w Gdańsku. Warto pamiętać, że umowa reprezentuje biuro, wskazując jakie działania podejmie, aby doprowadzić do sprzedaży nieruchomości. Umowa, tak jak i nasza relacja z agentem nieruchomości, powinny być klarowne dla obydwu stron. Profesjonalny pośrednik, z prawidłowo skonstruowaną umową, może zdecydowanie przyspieszyć proces sprzedaży nieruchomości, ale także odpowiednio go zabezpieczyć. Tylko wszystkie te czynniki razem gwarantują zadowolenie obydwu stron.

Może to też Ci się spodoba

Drewniany domek, obok kalkulator i laptop

Najczęstsze błędy popełniane przez kupujących mieszkanie

Zakup mieszkania to jedno z najważniejszych i najbardziej kosztownych przedsięwzięć w życiu. Niestety, wiele osób popełnia błędy, które mogą znacząco wpłynąć na ich satysfakcję z nowej nieruchomości. Poznaj najczęstsze z nich oraz porady, jak ich unikać.

Ewelina Zdancewicz maj 28, 2024 · 5 min. czytania

Rynek nieruchomości w Częstochowie – jak wygląda?

Sprawdź, czym charakteryzuje się rynek nieruchomości w Częstochowie, jak układają się ceny mieszkań oraz w co warto teraz zainwestować. Planując zakup mieszkania, skup się na najważniejszych czynnikach oraz weź pod uwagę swoje zdolności finansowe. Podpowiadamy, co się opłaca! Rynek nieruchomości w Częstochowie jest wciąż rynkiem rozwijającym się. Zważywszy na fakt, iż ilość mieszkańców nie zwiększa się […]

Pewny wybór 06: Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie?

Gościem Agnieszki Wiśniewskiej w dzisiejszym odcinku podcastu jest Marta Szczepkowska-Sadoch - Dyrektor ds. Prawnych i Administracji we Freedom.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.