Adaptacja poddasza - na co zwrócić uwagę?

cze 24, 2019 · Time 4 min. czytania

Znalazłeś wymarzone miejsce do zamieszkania lub świetną lokalizację pod inwestycję. I co dalej? Jakie czyhają na Ciebie zagrożenia, a na jakie korzyści możesz liczyć? Adaptacja poddasza – na co zwrócić uwagę? Przeczytaj nasz poradnik.

Poddasze. Przede wszystkim musisz mieć na uwadze dosłowność znaczenia tego słowa. Będziesz mieszkać dosłownie “pod dachem”. I to jest Twój punkt wyjścia. Od momentu zakupu mieszkania powinien stać się tematem dogłębnej analizy. Jak powinna przebiegać prawidłowa adaptacja poddasza?

Konstrukcja dachu

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na stan więźby dachowej. Konstrukcja dachu jest częścią wspólną całego budynku, zatem za jej stan odpowiadać powinna cała wspólnota lub właściciel budynku. Jeżeli strop jest odkryty, zdecydowanie polecam zabrać na miejsce znajomego konstruktora.

Poszycie dachu – to również element części wspólnych. Zatem tak samo należy zwrócić uwagę, czy nie ma jakichś przecieków i w jakim stanie jest całe poszycie dachowe – wierzchnia warstwa dachu.

Kolejną kwestią do rozpoznania jest temat termoizolacji. Tu sprawa może już wchodzić na budżet potencjalnego nabywcy, czyli Ciebie. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto przeznaczyć na ten cel środki, to nie powinieneś się zbyt długo wahać. Brak izolacji odczuwalny jest w dwóch przeciwstawnych przypadkach – gdy jest ciepło i gdy jest zimno.

Termoizolacja mieszkania na poddaszu

Latem, zwłaszcza podczas intensywnych upałów, brak termoizolacji powoduje, iż na poddaszu można się dosłownie “ugotować”. W okresie zimowym (i nie tylko, patrząc na nasz klimat), bardzo odczuwalne są wysokie rachunki za ogrzewanie z racji ucieczki ciepła. Trzeba pamiętać o zasadzie konwekcji, czyli unoszenia się ciepła do góry – w tym wypadku ciepło ucieka właśnie dachem.

Aby zasięgnąć informacji o stanie dachu, czy też wypisanych powyżej elementach, których nie widać gołym okiem, najlepiej udać się do zarządcy budynku z zapytaniem czy i kiedy planowane są remonty dachu. Jeśli były one niedawno wykonywane, co dokładnie zostało zrobione. Dobrym źródłem będzie również Twój przyszły sąsiad, mieszkający na tym samym poziomie. 

Nadzór konserwatorski

Jeżeli chodzi o wykorzystanie możliwości poddasza, dobrze jest sprawdzić, czy budynek znajduje się pod nadzorem konserwatorskim. W przypadku chęci umieszczenia centrali klimatyzacyjnej na dachu bądź chęci stworzenia dodatkowego doświetlenia za pomocą świetlików czy też okien dachowych, może nam to dodatkowo utrudnić sprawę.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na powierzchnię mieszkania. Czy podano Ci informację o powierzchni użytkowej, czy całkowitej? Patrząc na sam rzut mieszkania z góry, możemy nie zarejestrować gdzie występują miejsca z małą wysokością. Jeżeli mamy nad sobą dach ze spadkiem, skosy mogą nam skutecznie pokrzyżować plany wykorzystania pełnej powierzchni. Przy licznych skosach zdecydowanie polecam skorzystanie z usług architekta wnętrz, który dostosowując projekt do Twoich potrzeb może “sprytnie” wykorzystać potencjał nieruchomości. Również tej, która posiada dużą ilość skosów, m.in. na funkcjonalne schowki.

Dwupoziomowe mieszkanie na poddaszu? Czemu nie!

Aby w pełni wykorzystać potencjał poddasza, np. w kamienicy, warto również dokładnie zmierzyć wysokość mieszkania. Jeżeli wysokość na to pozwala, w niektórych przypadkach, możemy śmiało zrobić z poddasza mieszkanie dwupoziomowe. Niektórzy antresolę kojarzą z kombinacją dziecięcego biurka z łóżkiem nad nim, może się jednak okazać, że kupując powierzchnię poddasza, możemy stworzyć “dodatkowe mieszkanie”.

Podsumowując, mieszkania na poddaszu niewątpliwie noszą w sobie wielki potencjał. Aby ustrzec się przed zagrożeniami związanymi z mieszkaniem pod dachem, należy zawczasu przeanalizować temat pod kątem technicznym. Wtedy będziemy mieli pewność, iż mieszkanie będzie nam służyć przez lata w sposób bezpieczny i komfortowy.

Mieszkanie na ostatnim piętrze będzie cieszyło swoim klimatem Twoich gości, a w przypadku sprzedaży wzbudzi zainteresowanie potencjalnych kupców. Adaptacja mieszkania oznacza również wybór wystroju. W tym przypadku warto rozpocząć współpracę z profesjonalnym projektantem wnętrz.

Może to też Ci się spodoba

Dlaczego home staging działa?

Dziś postaram się przybliżyć kilka faktów, które sprawiają, że home staging jest skuteczny. To znaczy, że nieruchomości przygotowywane zgodnie z jego filozofią i praktyką, są z punktu widzenia potencjalnego kupującego atrakcyjniejsze i bardziej wartościowe niż pozostałe oferty. Dlaczego home staging działa?

Mieszkanie dla Młodych – rachunek zysków i strat

Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego, program „Mieszkanie dla Młodych” (MDM) wspiera jedynie rynek pierwotny i nabywców, niezależnie od poziomu dochodów. Zatem program, zamiast realizować podstawowy cel polityki mieszkaniowej i wspierać wieloosobowe gospodarstwa domowe, subsydiuje sektor deweloperski.

Biuro nieruchomości w Gliwicach – na co zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru?

Przymierzasz się do sprzedaży nieruchomości w Gliwicach lub już jesteś w trakcie tego procesu, ale nie masz oczekiwanych efektów? Sprawdź, czy podjąłeś dobrą decyzję przy wyborze partnera.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.