Pierwsze Mieszkanie - ponad 30 tys. złożonych wniosków. Przegląd prasy 28.08.2023

sie 28, 2023 · Time 3 min. czytania

Po dwóch miesiącach funkcjonowania programu Pierwsze Mieszkanie przyszedł czas na podsumowanie. Do tej pory wnioski o wsparcie we wzięciu kredytu złożyło ponad 32 tys. osób. Podpisano także 2 tys. 709 umów na prawie 1 mld złotych. Czy rynek nieruchomości znów odżywa?

Przegląd prasy

Pierwsze Mieszkanie. Ile osób złożyło wnioski? Forsal.pl, 21.08.2023

Ponad 32 tys. osób złożyło wnioski w programie „Pierwsze Mieszkanie”; podpisano 2 tys. 709 umów na prawie 1 mld złotych.

Źródło: Pierwsze Mieszkanie. Ile osób złożyło wnioski

Procenty w dół, zdolność w górę – w hipotekach mocne zmiany. Milion złotych kredytu na horyzoncie. Bankier.pl, 22.08.2023

Kolejny miesiąc kontynuacji trendu – tak można podsumować ostatnie zmiany w szacunkach zdolności kredytowej prezentowanych przez banki udzielające kredytów hipotecznych. W długim terminie przekłada się to na spore podbicie dostępnego finansowania. Najwyższa dostępna kwota przebija o 200 tys. zł maksimum sprzed roku.

Źródło: Procenty w dół, zdolność w górę

Podaż mieszkań rośnie, ale powoli. Rzeczpospolita, 22.08.2023

W lipcu deweloperzy w całej Polsce ruszyli z budową blisko 9,3 tys. mieszkań – podał GUS. To o 4,4 proc. więcej niż w maju – i to trzeci miesiąc rosnącej aktywności inwestycyjnej, licząc miesiąc do miesiąca. W relacji do lipca 2022 r. wzrost sięgnął prawie 11 proc. – po raz pierwszy w tym roku mamy wzrost w ujęciu rok do roku. To dlatego, że w I połowie ub.r. deweloperzy, mimo rosnących stóp procentowych, budowali jeszcze na potęgę – po kilkanaście tysięcy mieszkań miesięcznie. W lipcu 2022 r. rozpoczęło się już mocne hamowanie, zatem w kolejnych miesiącach można się spodziewać wzrostów rok do roku.

Źródło: Podaż mieszkań rośnie, ale powoli

Tak wyglądają średnie ceny działek budowlanych w Polsce. TVN24, 25.08.2023

Działki budowlane zyskują na popularności jako alternatywa dla mieszkań, choć zainteresowanie mieszkaniami jest wciąż trzykrotnie większe. Nowy rządowy program kredytowy wpłynął jednak na wzrost zainteresowania także tym typem nieruchomości.

Źródło: Tak wyglądają średnie ceny działek budowlanych w Polsce

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Czy mieszkaniowy wynajem instytucjonalny (PRS) rozwinie się w Polsce? Co dalej z cenami. Przegląd prasy 21.11.2022

Dlaczego PRS się nie rozwija w Polsce? Jakich kosztów nie można już odliczać przy zakupie mieszkania pod wynajem? Gdzie najchętniej będą kupowane nieruchomości i kiedy mniejsze miejscowości wrócą do łask? Rynek PRS zbyt rozchwiany dla funduszy, deweloperów i banków, Rzeczpospolita, 17.11.2022 Popyt detaliczny jest w zapaści, rynek najmu jest silny. Wydawałoby się, że to idealne […]

Niezbędnik Agenta: 15 narzędzi i aplikacji, które zmieniają pracę agenta nieruchomości

Praca agenta nieruchomości jest jak przyspieszona teoria ewolucji – czasem po prostu nie sposób nadążyć za zmianami. Wymagania stawiane przez rynek i klientów sprawiają, że ciągłe skupienie, multizadaniowość i wzorowa organizacja stały się niezbędnym minimum. Czy w tej gonitwie można się jakkolwiek wspomóc? Można, z Niezbędnikiem Agenta!

Rób swoje 08: SEO w małej agencji nieruchomości

Nieruchomości sprzedaje się głównie przez internet. Największe portale z ofertami inwestują olbrzymie środki w marketing internetowy. Robią wszystko, aby być jak najwyżej w wynikach wyszukiwania, pozyskiwać ruch i wartościowe leady (czyli kontakty). Innymi słowy – robią SEO. Czy samodzielne biura mają szanse wygrywać w tej bitwie?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.