Zakłócanie ciszy nocnej. Mandat, zgłoszenie, sytuacje

mar 01, 2024 · Time 6 min. czytania

Powtarzające się zakłócenia ciszy nocnej mogą mocno działać na nerwy. Głośne imprezy, rozmowy sąsiadów czy hałaśliwe zabawy dzieci w porze nocnej można z powodzeniem zgłaszać na straż miejską i policję. Nie chodzi o to, aby toczyć wojnę z sąsiadami - zgłoszenie zakłócenia ciszy nocnej służy naszemu prawu do nieprzerwanego wypoczynku w porze nocnej. Jak zgłaszać takie sytuacje?

Sen, łóżko, noc

Cisza nocna jako pojęcie w prawie

Jest to raczej pojęcie umowne, określające wybrany czas, w którym wymagane jest zachowywanie się w taki sposób, aby wywoływany przez nas hałas nie przeszkadzał innym osobom. Cisza nocna może zostać ustalona we wspólnocie mieszkaniowej w bloku, hotelu czy innych miejscach publicznych, służących m.in. do wypoczynku.

Zbliżone pojęcie, które można znaleźć w Kodeksie pracy i Kodeksie postępowania karnego, to “pora nocna”. W KP ustalono, że pora nocna obowiązuje między godziną 21 a 7 rano. Pracownikowi, który wykonuje pracę w tym czasie, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Jest to rekompensata za zachwianie zegara biologicznego. Natomiast KPK art. 221 mówi, że pora nocna wypada między 22 a 6 rano. W tym czasie służby państwowe mogą wejść do czyjegoś domu tylko w sprawach nagłych, niecierpiących zwłoki.

Z kolei w Kodeksie wykroczeń w art.51 możemy natknąć się na pojęcie spoczynku nocnego. Zgodnie z nim takie są konsekwencje jego zakłócenia: “Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Cisza nocna jest przede wszystkim normą społeczną. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy posiada prawo do nieprzerwanego wypoczynku w porze nocnej przez 8 h. Dlatego wspólnoty mieszkaniowe i zarządcy budynków zazwyczaj ustalają czas trwania ciszy nocnej w godz. 22-6. Jest to wtedy wewnętrzny, obowiązujący przepis.

Gdzie zgłosić zakłócanie ciszy nocnej?

Jak zgłosić zakłócenie ciszy nocnej? Incydenty, które przerywają nam odpoczynek, można zgłosić do straży miejskiej albo na policję. Podczas zgłaszania dobrze jest podać jak najwięcej szczegółów, takich jak dokładne miejsce, czas i charakter zakłócenia. Może to pomóc organom odpowiedzialnym w skuteczniejszym działaniu.

W większości miejscowości istnieje numer alarmowy, który można wybrać w przypadku pilnych sytuacji. Można też skontaktować się z ogólnym numerem do komisariatu policji lub urzędu miejskiego. Istnieją także platformy internetowe lub aplikacje mobilne, które umożliwiają zgłaszanie problemów związanych z hałasem i zakłóceniami ciszy nocnej. Warto sprawdzić, czy lokalna administracja oferuje takie narzędzia. Skargę można złożyć także pisemnie do wybranych organów – osobiście lub pocztą tradycyjną.

W przypadku gdy zakłócanie spokoju dotyczy mieszkańca bloku lub osiedla, możemy zgłosić skargę do władz spółdzielni mieszkaniowej lub do zarządcy nieruchomości.

Co grozi za zakłócanie ciszy nocnej?

Zakłócanie ciszy nocnej jest zazwyczaj uważane za naruszenie prawa miejscowego lub przepisów dotyczących porządku publicznego. Konsekwencje za zakłócanie ciszy nocnej mogą się różnić w zależności od jurysdykcji i lokalnych przepisów.

Za takie działania można otrzymać:

  • Upomnienie – osoba zakłócająca ciszę nocną może zostać upomniana przez organy porządkowe, takie jak policja lub straż miejska. Mogą to być ostrzeżenia ustne lub pisemne.
  • Mandat – można otrzymać także mandat. Według Kodeksu wykroczeń Kary finansowe za zakłócanie ciszy nocnej mogą być stosunkowo wysokie, szczególnie w przypadku powtarzających się naruszeń.
  • Skargi cywilne – osoby zakłócające ciszę nocną mogą być narażone na skargi cywilne ze strony sąsiadów lub innych osób dotkniętych ich zachowaniem. Mogą być zobowiązane do zapłacenia odszkodowania lub innych form rekompensaty.
  • Postępowanie sądowe – w przypadku poważnych lub uporczywych naruszeń, ktoś, kto nie stosuje się do upomnień, może spotkać się z postępowaniem sądowym, co może prowadzić do surowszych kar, takich jak kary więzienia w skrajnych przypadkach. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń wskazuje areszt od 5 do 30 dni lub ograniczenie wolności na okres jednego miesiąca.

Mandat za zakłócanie ciszy nocnej

Według art. 51 ust. 1 pkt 1 Kodeksu Wykroczeń, kto w sposób rażący zakłóca ciszę nocną, podlega karze grzywny od 20 do 5000 złotych. Kwota może być różna w zależności od okoliczności sprawy, a w przypadku postępowania sądowego – od decyzji sądu.

Zakłócanie ciszy nocnej – zgłoszenie online i zgłoszenie anonimowe

Czy można anonimowo zgłosić zakłócanie ciszy nocnej? Tak, ale wtedy policja nie może ukarać sprawców takiego zachowania, tylko co najwyżej poprosić o to, aby się ciszej zachowywali.

Anonimowe zgłoszenie może być akceptowane w przypadkach, gdy organy egzekwujące prawo są w stanie podjąć działania na podstawie dostarczonych informacji, bez konieczności ujawniania tożsamości zgłaszającego. Jest to szczególnie przydatne, jeśli osoba zgłaszająca obawia się odwetu lub konsekwencji ze strony osoby, która jest przyczyną zakłóceń ciszy nocnej.

Czytaj też: Jakie kwiaty do sypialni?

Poniżej dodatkowo opisujemy najczęściej poruszane wątki dotyczące powyższego tematu.

Czy pranie w nocy to zakłócanie ciszy nocnej?

Tak, pranie w nocy może być uznane za zakłócanie ciszy nocnej, zwłaszcza jeśli hałas z pralki jest wystarczająco głośny, aby przeszkadzać sąsiadom w spokojnym śnie.

Zakłócanie ciszy nocnej przez koguta

Koguty, zwłaszcza rano, mogą być bardzo hałaśliwe. Ich charakterystyczne pianie może być wystarczająco głośne, aby obudzić sąsiadów i zakłócić ich sen – to oznacza, że hałas kogutów może prowadzić do konfliktów między sąsiadami. Osoby zakłócone przez hałas mogą zgłaszać skargi do władz lub próbować rozwiązywać problem bezpośrednio z właścicielem koguta. W przypadku, gdy hałas kogutów prowadzi do regularnego zakłócania ciszy nocnej i stwarza poważne problemy dla sąsiadów, władze mogą być zaangażowane w egzekwowanie przepisów prawnych w celu rozwiązania sytuacji.

Zakłócanie ciszy nocnej przez psa

Jeśli sąsiedzi skarżą się na hałas wywoływany przez psa, organy egzekwujące przepisy mogą podjąć działania w celu rozwiązania problemu. Skargi mogą prowadzić do interwencji ze strony władz, które mogą nałożyć mandat na właściciela psa lub wymóc podjęcie działań w celu zmniejszenia hałasu.

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Czy pośrednik musi posiadać wykształcenie kierunkowe?

Czy pośrednik musi posiadać wykształcenie kierunkowe?

Podatek od sprzedaży mieszkania – co należy o nim wiedzieć i jak go uniknąć?

Jednym z istotnych pytań, na które sprzedający powinien znaleźć odpowiedź jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego, jest kwestia opodatkowania sprzedaży nieruchomości: mieszkania lub domu.

Pewny wybór 05: Strasznie duża prowizja, dlaczego tak drogo?

Dlaczego tak drogo? – pytanie, z którym pośrednicy spotykają się w swojej pracy na co dzień.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.