Czy pośrednik musi posiadać wykształcenie kierunkowe?

kwi 17, 2018 · Time 2 min. czytania

Czy pośrednik musi posiadać wykształcenie kierunkowe?

 

1 stycznia 2014 w życie wszedł projekt deregulacji części zawodów m.in. pośrednika nieruchomości. Zlikwidowano państwowe licencje, które uprawniały określone osoby do posługiwania się licencją pośrednika w obrocie nieruchomości. Jednym z wymogów uzyskania takiej licencji, oprócz odbycia praktyk, zdania egzaminu etc. był fakt posiadania wyższego wykształcenia kierunkowego. 

W związku z tym, dziś “pośrednikiem nieruchomości” może być każdy i nie istnieją tak naprawdę formalne standardy regulujące jakość pracy agencji. Pomimo to,  znaczna część biur nieruchomości – mimo likwidacji licencji – utrzymuje wysokie standardy aplikacji, wdrożeń i szkoleń agentów.

Agentami nieruchomości zostają zazwyczaj absolwenci kierunków takich jak: administracja, zarządzanie, prawo, czy ekonomia. Natomiast dla osób, które ukończyły studia wyższe istnieje możliwość zapisania się na studia podyplomowe na kierunku pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. 

W związku z deregulacją, nie istnieją żadne ograniczenia formalne uprawniające kto może zajmować się pośrednictwem sprzedaży nieruchomości. Są natomiast inne wymogi, takie jak:

  • posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, 
  • przedstawienie oświadczenia o niekaralności,
  • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. 

We Freedom Nieruchomości proces rekrutacji i wdrożeń agentów jest rozbudowany o ustandardyzowany system pracy. Każdy z naszych agentów przechodzi indywidualną rekrutację, odbywa praktyki stażowe, 5-dniowe szkolenie wdrożeniowe oraz zdaje egzaminy sprzedażowe i prawne. Dodatkowo realizując już praktykę pracy ma możliwość odbywać regularne szkolenia doskonalące zarówno umiejętności miękkie, jak i twarde. 

Może to też Ci się spodoba

Odbiór techniczny nowego mieszkania – na co zwrócić szczególną uwagę?

Umowa deweloperska już podpisana. Długie oczekiwanie na nowe mieszkanie za Tobą. Wydawałoby się, że na tym koniec procesu zakupu. Nie do końca… Przed przyjęciem własności czeka Cię tylko – a może aż – odbiór techniczny. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę. Odbiór techniczny jest warunkiem koniecznym do spełnienia celu umowy deweloperskiej. Jak mówi ustawa o […]

Finanse w biurze nieruchomości

Szukasz sprawdzonego przepisu na finanse w biurze nieruchomości? Sprawdź, co pisze o nich Agnieszka Rosolińska, Prezes i Dyrektor Finansowy sieci Freedom Nieruchomości.

W czym może nam pomóc dobre biuro nieruchomości w Toruniu?

Proces sprzedaży mieszkania z reguły przedstawiany jest jako droga przez mękę. Dzieje się tak nie bez powodu. Masz bowiem do czynienia z toną dokumentów, szeregiem niewiadomych, setkami telefonów, a na szali znajduje się częstokroć dobytek całego życia. Ale czy na pewno musi tak być?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.