Czy pośrednik musi posiadać wykształcenie kierunkowe?

kwi 17, 2018 · Time 2 min. czytania

Czy pośrednik musi posiadać wykształcenie kierunkowe?

 

1 stycznia 2014 w życie wszedł projekt deregulacji części zawodów m.in. pośrednika nieruchomości. Zlikwidowano państwowe licencje, które uprawniały określone osoby do posługiwania się licencją pośrednika w obrocie nieruchomości. Jednym z wymogów uzyskania takiej licencji, oprócz odbycia praktyk, zdania egzaminu etc. był fakt posiadania wyższego wykształcenia kierunkowego. 

W związku z tym, dziś “pośrednikiem nieruchomości” może być każdy i nie istnieją tak naprawdę formalne standardy regulujące jakość pracy agencji. Pomimo to,  znaczna część biur nieruchomości – mimo likwidacji licencji – utrzymuje wysokie standardy aplikacji, wdrożeń i szkoleń agentów.

Agentami nieruchomości zostają zazwyczaj absolwenci kierunków takich jak: administracja, zarządzanie, prawo, czy ekonomia. Natomiast dla osób, które ukończyły studia wyższe istnieje możliwość zapisania się na studia podyplomowe na kierunku pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. 

W związku z deregulacją, nie istnieją żadne ograniczenia formalne uprawniające kto może zajmować się pośrednictwem sprzedaży nieruchomości. Są natomiast inne wymogi, takie jak:

  • posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, 
  • przedstawienie oświadczenia o niekaralności,
  • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. 

We Freedom Nieruchomości proces rekrutacji i wdrożeń agentów jest rozbudowany o ustandardyzowany system pracy. Każdy z naszych agentów przechodzi indywidualną rekrutację, odbywa praktyki stażowe, 5-dniowe szkolenie wdrożeniowe oraz zdaje egzaminy sprzedażowe i prawne. Dodatkowo realizując już praktykę pracy ma możliwość odbywać regularne szkolenia doskonalące zarówno umiejętności miękkie, jak i twarde. 

Może to też Ci się spodoba

Nowa ustawa deweloperska już wkrótce. Przegląd prasy 17.06.2024

Nowa ustawa deweloperska wejdzie w życie już 1 lipca. Po tym terminie nastąpi pełne wdrożenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego: deweloperzy będą zobowiązani do wpłacania składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Co jeszcze słychać na rynku nieruchomości? Sprawdź w nowym Przeglądzie Prasy Freedom!

Ewelina Zdancewicz cze 17, 2024 · 4 min. czytania

Jak wybrać biuro nieruchomości?

Jak wybrać biuro nieruchomości? W życiu większości z nas przychodzi ten moment, kiedy podejmujemy decyzje o sprzedaży naszego mieszkania lub domu. Gdy tak się stanie, zamiast samodzielnie zajmować się sprzedażą, coraz częściej zlecamy sprzedaż profesjonalnej agencji nieruchomości. Czym się wtedy kierować?

Meandry umów na wyłączność

Polski rynek od dawna przyjmuje trendy z zachodu. Nie inaczej jest w branży pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Od wielu lat w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii i krajach Europy Zachodniej pośrednicy pracują w oparciu o umowy z klauzulą wyłączności. Taki rodzaj współpracy ma bogatą tradycję i dominującą pozycję na rynku. Postaramy się wyjaśnić meandry umów […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.