Warszawski rynek nieruchomości: jak zachował się w obliczu pandemii?

lut 16, 2021 ·

Sytuacja w pośrednictwie, z jaką zmagaliśmy się w 2020 roku, była wypadkową zachowań społecznych związanych z reakcją na nowe realia życia na świecie. Pojawiły się nowe ograniczenia, zmieniły zasady, zwyczaje.

Spotkania z klientami przeniosły się częściowo do Internetu. W codziennej pracy pośredników na dobre zagościły wideoprezentacje i spacery 3D. Dokumenty zamawiamy zdalnie, zdalnie też coraz częściej podpisujemy umowy pośrednictwa. Na szczęście wizyty u notariusza nie można przeprowadzić online, więc chociaż na ostatnim etapie transakcji możemy się spotkać bezpośrednio z naszymi klientami.

Zmiany w pracy pośredników

Czas dynamicznego dostosowywania się do zmieniającego się świata wpłynie trwale na praktyki pośredników i oczekiwania klientów. Oferty będą bardziej profesjonalnie przygotowane, bogatsze o spacery 3D i wideoprezentacje, a klienci przychylniej będą spoglądali na współpracę z pośrednikami oferującymi takie właśnie usługi. Trend ten widać bardzo wyraźnie w mls.org.pl, gdzie ilość ofert ekskluzywnych – potocznie zwanych “wyłącznymi” – wzrasta z roku na rok. Jest to też konsekwencją większej liczby pośredników, którzy coraz częściej wybierają taki właśnie model pracy. Dość powiedzieć, że od 1 stycznia do 30 listopada tego pandemicznego roku łączna sprzedaż, jaką odnotowaliśmy w obrębie MLS, wyniosła blisko miliard złotych! W roku 2019 było to niecałe 700 milionów zł. 

Materiał pochodzi z Raportu Rynku Nieruchomości 2020/2021. Pobierz za darmo TUTAJ

System MLS, z którego pochodzą prezentowane poniżej dane, jest podstawowym narzędziem pracy dużej grupy pośredników. Narzędzie powstało w 2002 roku w Warszawskim Stowarzyszeniu Pośredników w Obrocie Nieruchomościami jako naturalna konsekwencja rozwoju modelu pracy opartego na wysokich standardach etycznych i profesjonalizmie. Korzysta z niego i aktywnie współpracuje przy obsłudze ofert ponad 2500 najlepszych sprzedawców nieruchomości w tym kraju. Zamieszczone poniżej informacje oparte są na rzeczywistych danych transakcyjnych zgromadzonych w MLS.

Warszawski rynek nieruchomości odwzorowuje trend

Wiele osób, niezwiązanych bezpośrednio z rynkiem nieruchomości, obwieściło w marcu spadek cen sprzedaży i wielką zapaść. Nic takiego nie nastąpiło i zapewne nie nastąpi, aczkolwiek rynek najmu boleśnie odczuł skutki ograniczeń. Brak turystów w Warszawie spowodował zwiększenie podaży na rynku najmu. Odnotowaliśmy wzrost podaży w liczbie ofert najmu mieszkań (porównując rok 2020 z 2019):

 • jednopokojowych o 44% (z 134 do 303)
 • dwupokojowych o 53% (z 503 do 933)
 • trzypokojowych o 66% (z  286 do 405) 

Tylko czteropokojowe mieszkania i większe były dostępne w liczbie prawie identycznej co w roku 2019. Było ich około 115. Tłumaczyć to można bezpośrednio tym, że ustał w zasadzie najem krótkoterminowy.

Spadki cen najmu

Mieszkania przystosowane do pełnienia funkcji hotelowych zostały przesunięte na rynek najmu długoterminowego. Warto zauważyć, że zwykle są to lokale o standardzie podwyższonym, w dobrych lokalizacjach, ale pomimo to w danych widać wyraźnie spadki cen najmu (długoterminowego) dla mieszkań 1, 2 i 3 pokojowych. Odpowiednio dla całej Warszawy średnia cena najmu malała następująco:

 • jednopokojowe: 1 995,74 zł – 1 722,73 zł  / spadek o 14% 
 • dwupokojowe: 2 625,57 zł – 2 510,55 zł  / spadek o 5%
 • trzypokojowe: 3 747,30 zł – 3 353,03 zł  / spadek o 10,5%

Tylko ceny mieszkań większych wzrosły, ale liczba transakcji nie była zbyt duża. 

 • czteropokojowe i większe: 5 625,88 zł – 6 893,47 zł  + 22,5% 

Rynek sprzedaży zanotował w analogicznym okresie wzrosty średnich cen transakcyjnych. Jest to zapewne związane bezpośrednio z niepewnością, jaka pojawiła się w okresie pandemii. Klientów podażowych przed wystawieniem ofert na rynek powstrzymywała niepewność związana z pandemią, a sprzedający jej skutki postanowili minimalizować poprzez wzrost cen. Temu trendowi sprzyjała także niewielka liczba oferowanych mieszkań, ale jednocześnie spora liczba inwestorów. Klienci pojawiający się w biurach nieruchomości otwarcie mówili o potrzebie bezpiecznego ulokowania gotówki. Płatności w znacznej mierze opierały się na środkach własnych kupujących. Różnice w stosunku do roku ubiegłego dobitnie pokazuje poniższe zestawienie: 

Średnia cena metra kwadratowego dla Warszawy w 2019 i 2020

 • kawalerka: 9 153 zł – 9 758 zł / wzrost o 6,6% 
 • dwupokojowe: 8 297 zł – 8 876 zł / wzrost o 6,7% 
 • trzypokojowe: 8 741 zł – 8 902 zł / wzrost o 1,8% 
 • czteropokojowe i większe: 8 502 zł – 9 107 zł / wzrost o 7,1% 

Świadczy to o tym, że nieruchomości w dalszym ciągu są postrzegane przez klientów jako inwestycje bezpieczne i zyskowne, ale jest to jednocześnie oznaką większej dojrzałości rynku. Koszty gruntów, materiałów budowlanych i atrakcyjność stołecznego rynku będą w dalszym ciągu generowały wzrosty cen mieszkań. Jak duże i jak dynamiczne to będą wzrosty? O tym przekonamy się niebawem.

Autor:

Piotr Jaskulski
Rzecznik prasowy WSPON

Materiał pochodzi z Raportu Rynku Nieruchomości 2020/2021. Pobierz go TUTAJ.


Na blogu nie prowadzimy doradztwa w indywidualnych sprawach. W celu uzyskania szerszych i wiążących informacji radzimy skontaktować się z odpowiednimi służbami podatkowymi. Aby uzyskać więcej informacji o odpłatnym zbyciu nieruchomości zachęcamy do lektury Broszur Informacyjnych zamieszczanych na stronach Ministerstwa Finansów, które w sposób przystępny przedstawiają sposób rozliczenia sprzedaży wraz z praktycznymi przykładami.

Może to też Ci się spodoba

Program Pierwsze mieszkanie – kto skorzysta? Przegląd prasy 19.12.2022

Po kompletnej klęsce programu Mieszkanie Plus, raczej teoretycznym systemie dopłat do czynszów czy nieosiągalnym Mieszkaniu bez wkładu własnego, rząd zapowiada kolejną formę wsparcia. Program Pierwsze Mieszkanie, to atrakcyjny kredyt hipoteczny, który – tak jak te wcześniejsze – również ma sporo ograniczeń. Czy tym razem ktoś skorzysta? Zasady programu pierwsze mieszkanie. Ile wyniesie rata kredytu? Forsal.pl, […]

Wakacje kredytowe 2024

Wakacje kredytowe 2024. Zasady i warunki. Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe to program, który działa od lipca 2022 roku. Pozwala na zawieszenie spłaty rat kredytu na określonych warunkach. W 2024 roku program będzie kontynuowany. Wskaźnik RdDm, czyli rata do dochodu, będzie wynosił 35%. Po raz pierwszy z tej pomocy będzie można skorzystać dopiero w marcu. Poznaj szczegółowe warunki skorzystania z wakacji kredytowych w 2024 roku!

Ewelina Zdancewicz sty 16, 2024 · 4 min. czytania

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z biurem nieruchomości w Gdańsku?

Sprzedaż nieruchomości jest zazwyczaj procesem zawiłym. Najpierw podejmujemy decyzję o sprzedaży, następnie ogłaszamy naszą nieruchomość,  czekamy na klientów, a gdy znajdzie się chętny na kupno, wtedy zaczyna się prawdziwa „przygoda”.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.