Rynek nieruchomości w Częstochowie – jak wygląda?

maj 04, 2021 ·

Sprawdź, czym charakteryzuje się rynek nieruchomości w Częstochowie, jak układają się ceny mieszkań oraz w co warto teraz zainwestować. Planując zakup mieszkania, skup się na najważniejszych czynnikach oraz weź pod uwagę swoje zdolności finansowe. Podpowiadamy, co się opłaca!

Rynek nieruchomości w Częstochowie jest wciąż rynkiem rozwijającym się. Zważywszy na fakt, iż ilość mieszkańców nie zwiększa się z roku na rok, ale maleje – to budujemy tutaj coraz więcej mieszkań, apartamentowców i domów w zabudowie szeregowej. Nie zapominajmy, że zwiększa się też liczba osiedli jednorodzinnych, co wyróżnia nas na tle innych miast. Z czego to może wynikać? 

Wyróżniki rynku nieruchomości w Częstochowie

 • Wciąż jeszcze sporo jest wolnej przestrzeni pod zabudowę.
 • Spora odległość Częstochowy od innych większych miast regionu i całej aglomeracji śląskiej.
 • Zauważamy wzmożone zainteresowanie inwestycyjnym charakterem budowy nowych obiektów mieszkalnych przez coraz większe grono osób lub podmiotów gospodarczych. 
 • Zdecydowana przewaga rynku wtórnego w podaży mieszkań.

Nie ma co porównywać naszego “rodzinnego” rynku do większych aglomeracji, gdyż byłoby to krzywdzące. Niemniej jednak, Częstochowa rozwija się krok po kroku. Jest miastem chętnie odwiedzanym przez turystów i miło się tu mieszka. Warto jeszcze wspomnieć o rynku wtórnym – ceny poszły do góry, a zainteresowanie tymi nieruchomościami znacząco wzrosło.

Mocne i słabe strony nieruchomości na rynku lokalnym 

 • Częstochowa to stosunkowe dobre miejsce, pod względem lokalizacyjnym w Polsce, do zamieszkania.
 • Wciąż jeszcze dominują tu niewygórowane ceny nieruchomość, zarówno pod zakup, jak i wynajem.
 • Spora część zakupów (szczególnie mieszkań) dokonywana jest gotówkowo, dzięki czemu zmniejsza się czas transakcji.
 • Współpraca branżowa – szczególnie w pośrednictwie w obrocie nieruchomościami nie jest na najwyższym poziomie, często interes własny przekładany jest nad dobro wspólne, każdej ze stron.

Co się sprzedaje najlepiej w Częstochowie?

Największą popularnością cieszą się nieruchomości gruntowe niezabudowane oraz mieszkania do 50 m2. Warto też dodać, że szybciej sprzeda się mieszkanie z balkonem i widokiem na park niż mieszkanie bez widoku. 

W co warto zainwestować?

Naszym zdaniem, warto zainwestować w nieruchomości gruntowe niezabudowane. Ostatni rok pokazał, że ludzie chcą mieć swój własny “kawłek przestrzeni”. Wiele osób decyduje się również na zamianę mieszkania na dom. Tak samo wielu ludzi chce ulokować swoje oszczędności poprzez kupno ziemi. 

Jak układają się ceny mieszkań w Częstochowie?

“Chwilowy” szok spowodowany pandemią delikatnie zachwiał cenami, jednak sytuacja szybko wróciła do poprzedniego pułapu cenowego i wzrasta. 

 

ceny mieszkań Częstochowa

 

Rynek nieruchomości do wynajęcia w Częstochowie

Aktualna sytuacja najmu na rynku częstochowskim jest niepewna. Rok 2020 był ciężki dla najemców, ponieważ zdecydowana większość studentów wróciła do swoich rodzinnych miast, co wiązało się z rezygnacją z najmu. Obecnie (kwiecień 2021) ceny wynajmu mieszkań w Częstochowie wyglądają następująco:

 • do 40 mkw. cena: 48-29 zł/mkw,
 • 40-60 mkw. cena: 48-22 zł/mkw.,
 • 60-80 mkw. cena: 37-16 zł/mkw.,
 • powyżej 80 mkw. – cena: 34-15 zł/mkw.

Od developera, czy z drugiej ręki – co się opłaca?

W Częstochowie poszerzany jest zasób mieszkaniowy, czego dowodem są wznoszone nowe budynki mieszkalne, zarówno przez osoby prywatne, jak i developerów. Rynek pierwotny w Częstochowie rozrasta się, czego dowodem są dane z GUS odnoszące się do wydanych pozwoleń i zaświadczeń na budowę.

Warto również zauważyć, że 2020 rok obfitował w wydane pozwolenia – głównie u developerów – na nieruchomości przeznaczone na sprzedaż i wynajem. Jeśli stoisz przed podjęciem decyzji, dotyczącej wyboru zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego i rynku wtórnego, wiele przemawia za wyborem rynku wtórnego.

Jakość wybudowanych nieruchomości w latach wcześniejszych jest na wyższym poziomie niż obecnie na rynku pierwotnym. Zdecydowana większość ludzi stawia komfort na pierwszym miejscu, a co za tym idzie? Wybierają budownictwo z lat wcześniejszych. 

Jak planować zakup mieszkania w Częstochowie?

Kupno nieruchomości to niemały wydatek. Można powiedzieć, że to ważna decyzja, która wpłynie na “kawał” naszego życia, dlatego też powinna być rozsądna i przemyślana. Planując zakup mieszkania, powinniśmy przede wszystkim skupić się na najważniejszych dla nas czynnikach oraz wziąć pod uwagę nasze zdolności finansowe.

Mało tego, powinniśmy zdecydować, czy będzie to “mieszkanie na chwilę”, a może “mieszkanie na lata”. Idąc dalej, jednym z najważniejszych czynników jest lokalizacja i otoczenie. Dla niektórych z nas ważnym atutem będzie cisza i spokój, gdzie odnajdziemy swój azyl, a dla innych zaś – tętniące życiem miasto, gdzie w zasięgu ręki dostępne będzie niemal wszystko.

Kolejnym ważnym czynnikiem nowego mieszkania jest metraż. Podejmując decyzję o kupnie mieszkania powinniśmy uwzględnić, czy będzie to mieszkanie dla singla, pary, a może małżeństwa z dzieckiem. Pamiętaj, że doświadczony pośrednik wesprze Cię nie tylko w załatwieniu wszelkich formalności. To zaufany doradca, który pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję mieszkaniową Twojego życia.

Może to też Ci się spodoba

Inwestycja w mieszkanie do remontu. Czy warto?

Poniższą nieruchomość przyjęliśmy do oferty w stanie pozostawiającym wiele do życzenia. Zdjęcia “przed” nie budzą złudzeń. Klient kupił to mieszkanie pod wynajem i zdecydował się powierzyć mi zadanie przygotowania nieruchomości i znalezienia jej nowych lokatorów. Jak szybko udało się tego dokonać? Czy inwestycja w mieszkanie do remontu ma sens?

Pewny wybór 15: Dodatkowe opłaty podczas zakupu nieruchomości

Kiedy kupujemy nieruchomość największym wydatkiem jest oczywiście jej cena. To jednak nie wszystko. Cała obsługa transakcji i niezbędne formalności pociągają za sobą dodatkowe koszty.

Przegląd prasy

16 000 zł za m2. Ceny mieszkań szaleją. Przegląd prasy 09.10.2023

W Krakowie 15 tysięcy złotych, a w Warszawie – 16 tysięcy złotych. Oto średnie ceny metra kwadratowego nowych mieszkań. Czy przekroczenie tego pułapu skutecznie zniechęci osoby szukające mieszkań w największych miastach i zmusi je do skorzystania z oferty najmu?

Ewelina Zdancewicz paź 09, 2023 · 4 min. czytania

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.