Rządowy rejestr cen mieszkań rusza już w 2024 roku. Jak będzie działać?

kwi 04, 2023 · Time 3 min. czytania

Rządowy rejestr cen mieszkań to nowa strona, która ma powstać w 2024 roku. Jej zadaniem będzie prezentowanie aktualnych stawek nieruchomości w wybranej okolicy. Rząd zapowiada, że rejestr cen mieszkań będzie bezpłatnym i łatwym w obsłudze serwisem. Należy jednak pamiętać, że tego typu strony już funkcjonują, chociaż są płatne. Dodatkowo każdy ma możliwość złożenia wniosku w Rejestrze Cen i Wartości Nieruchomości.

Rejestr cen nieruchomości – nowy pomysł rządu

Rządowy rejestr cen nieruchomości nie jest nowym pomysłem. Tego typu serwisy już działają, jednak są płatne albo wymagają złożenia wniosku o wydanie odpowiedniego dokumentu (np. Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości). Ułatwienie dostępu do wycen nieruchomości w danej lokalizacji ma „flipperów i spekulantów handlujących cesjami”. W skrócie ma pomóc w walce ze sztucznym zawyżaniem cen mieszkań. W opinii Waldemara Budy “nie ma wiedzy o tym, za ile realnie sprzedawane są mieszkania”. Dlatego serwis, który zostanie uruchomiony już za rok, w założeniu ma zmienić tę sytuację. Czy naprawdę tak się stanie – czas pokaże.

Czytaj także: Wyższy podatek od kupna mieszkań

Centralny rejestr cen mieszkań a Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości

W Polsce od dawna działa Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN). To katalog, w którym gromadzone są:

  • stawki z aktów notarialnych,
  • operaty szacunkowe (wyceny nieruchomości przez rzeczoznawców).

Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości prowadzony jest przez starostwa powiatowe. Czym różni się od zapowiadanego rejestru cen mieszkań? Nie jest wygodny w użyciu, ponieważ żeby otrzymać wypis z tego katalogu, należy najpierw złożyć odpowiedni wniosek do starostwa. Centralny rejestr cen mieszkań ma być znacznie prostszy w użyciu i przede wszystkim dostępny “od ręki” w internecie. Jednak należy przygotować się na to, że podobne nazewnictwo będzie rodziło problemy z rozróżnieniem baz danych.

Czytaj także: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Jak ma działać centralny rejestr cen mieszkań?

Rejestr cen mieszkań ma działać jako strona internetowa. Można będzie podejrzeć na niej ceny transakcyjne mieszkań w danej okolicy. Dodatkowo rejestr ma umożliwić określenie miejscowości, dzielnicy i metrażu. Dane w systemie mają pochodzić od notariuszy. Będą to więc dane podobne do tych, które znajdują się w Rejestrze Cen Nieruchomości.

Według ministra rozwoju Waldemara Budy analizę cenową mieszkania można przeprowadzić z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Z drugiej strony na rynku istnieją płatne serwisy, które udostępniają nowe dane transakcyjne. Natomiast centralny rejestr mieszkań ma być bezpłatny. Bliżej terminu wprowadzenia tego pomysłu w życie rząd ma zdradzić więcej szczegółów dotyczących rejestru cen mieszkań.

To Cię zainteresuje: Świadectwo energetyczne

Może to też Ci się spodoba

Jak feniks z popiołów, czyli rewitalizacja Łodzi – cz. 1

Każde miasto, czy tego chce, czy nie, nieustannie tworzy swój wizerunek. Jest to swojego rodzaju wyobrażenie,  zespół odczuć i opinii powstałych w wyniku napływu różnego rodzaju informacji. Informacje te dotyczą przede wszystkim jakości zagospodarowania przestrzeni, architektury, komfortu życia mieszkańców, atrakcyjności z punktu widzenia turystów, poziomu bezpieczeństwa. Na podstawie tych czynników, każdy z nas jest w […]

Kariera w nieruchomościach 6: Od dietetyka do kierownika

Kariera w nieruchomościach 6: Od dietetyka do kierownika

Najpierw postawiła na dietetykę, potem wysłała swoje CV na stanowisko asystentki Freedom w Piasecznie. Obecnie jest kierownikiem biura i świeżo upieczonym brokerem nieruchomości. W jaki sposób doszła do tego momentu? Posłuchaj rozmowy z Anną Stursiak-Piórkowską!

Ewelina Zdancewicz paź 26, 2023 · 3 min. czytania

Wiosenne porządki w domu. Jak oczyścić dom ze zbędnych rzeczy?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a kiedy powietrze zaczyna pachnieć inaczej, wstępuje w nas nowa energia i mamy ochotę wysprzątać każdy kąt. Wtedy z ulgą możemy w końcu otworzyć okna na oścież, wpuścić nieco świeżego powietrza i posprzątać wszystko to, co czekało na właściwy moment! Pora na wiosenne porządki w domu. Wiosenne porządki w domu […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.