Rządowy rejestr cen mieszkań rusza już w 2024 roku. Jak będzie działać?

kwi 04, 2023 · Time 3 min. czytania

Rządowy rejestr cen mieszkań to nowa strona, która ma powstać w 2024 roku. Jej zadaniem będzie prezentowanie aktualnych stawek nieruchomości w wybranej okolicy. Rząd zapowiada, że rejestr cen mieszkań będzie bezpłatnym i łatwym w obsłudze serwisem. Należy jednak pamiętać, że tego typu strony już funkcjonują, chociaż są płatne. Dodatkowo każdy ma możliwość złożenia wniosku w Rejestrze Cen i Wartości Nieruchomości.

Rejestr cen nieruchomości – nowy pomysł rządu

Rządowy rejestr cen nieruchomości nie jest nowym pomysłem. Tego typu serwisy już działają, jednak są płatne albo wymagają złożenia wniosku o wydanie odpowiedniego dokumentu (np. Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości). Ułatwienie dostępu do wycen nieruchomości w danej lokalizacji ma „flipperów i spekulantów handlujących cesjami”. W skrócie ma pomóc w walce ze sztucznym zawyżaniem cen mieszkań. W opinii Waldemara Budy “nie ma wiedzy o tym, za ile realnie sprzedawane są mieszkania”. Dlatego serwis, który zostanie uruchomiony już za rok, w założeniu ma zmienić tę sytuację. Czy naprawdę tak się stanie – czas pokaże.

Czytaj także: Wyższy podatek od kupna mieszkań

Centralny rejestr cen mieszkań a Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości

W Polsce od dawna działa Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN). To katalog, w którym gromadzone są:

  • stawki z aktów notarialnych,
  • operaty szacunkowe (wyceny nieruchomości przez rzeczoznawców).

Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości prowadzony jest przez starostwa powiatowe. Czym różni się od zapowiadanego rejestru cen mieszkań? Nie jest wygodny w użyciu, ponieważ żeby otrzymać wypis z tego katalogu, należy najpierw złożyć odpowiedni wniosek do starostwa. Centralny rejestr cen mieszkań ma być znacznie prostszy w użyciu i przede wszystkim dostępny “od ręki” w internecie. Jednak należy przygotować się na to, że podobne nazewnictwo będzie rodziło problemy z rozróżnieniem baz danych.

Czytaj także: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Jak ma działać centralny rejestr cen mieszkań?

Rejestr cen mieszkań ma działać jako strona internetowa. Można będzie podejrzeć na niej ceny transakcyjne mieszkań w danej okolicy. Dodatkowo rejestr ma umożliwić określenie miejscowości, dzielnicy i metrażu. Dane w systemie mają pochodzić od notariuszy. Będą to więc dane podobne do tych, które znajdują się w Rejestrze Cen Nieruchomości.

Według ministra rozwoju Waldemara Budy analizę cenową mieszkania można przeprowadzić z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Z drugiej strony na rynku istnieją płatne serwisy, które udostępniają nowe dane transakcyjne. Natomiast centralny rejestr mieszkań ma być bezpłatny. Bliżej terminu wprowadzenia tego pomysłu w życie rząd ma zdradzić więcej szczegółów dotyczących rejestru cen mieszkań.

To Cię zainteresuje: Świadectwo energetyczne

Może to też Ci się spodoba

Jak zostać agentem nieruchomości?

Jak zostać agentem nieruchomości? Łatwo i niełatwo zarazem. Dobra informacja jest taka, że niemal każda osoba posiadająca odpowiednią motywację, lubiąca pracę z ludźmi i wyzwania oraz posiadająca pewne umiejętności miękkie, powinna odnaleźć się w roli agenta nieruchomości. Czujesz, że ten opis oddaje Ciebie? Zatem czytaj dalej i dowiedz się, jak zostać agentem nieruchomości! Jak zostać […]

Pewny wybór 17: Kolory we wnętrzach

Kolory we wnętrzach są ważne dla mieszkańców, ale mogą też odegrać dużą w rolę, gdy zechcemy mieszkanie sprzedać.  Na jaki kolor najlepiej pomalować nieruchomość, żeby sprzedać ją w bardziej korzystnej cenie? 

Zaangażowany czy zmotywowany? Cechy dobrego sprzedawcy

Jaki zestaw aktywności prowadzi handlowca do sukcesu w sprzedaży? Jak być skutecznym agentem nieruchomości? Jak rozwijać swoje kompetencje sprzedażowe? Według eksperta i trenera sprzedaży Freedom Nieruchomości, Pawła Sobocińskiego kluczowe jest kwalifikowanie klientów i docieranie do tych, którzy są zdecydowani kupić nasz produkt. Warto wiedzieć, jak prowadzić rozmowę sprzedażową i kiedy powiedzieć “nie”. O sukcesie może […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.