Coraz mniej nowych mieszkań, coraz droższe kredyty, a rynek czeka. Przegląd prasy 27.06.2022

cze 27, 2022 ·

Czy ceny mieszkań spadną?

  • Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto ciągle spada.
  • Kończy się okres dynamicznych wzrostów cen mieszkań.
  • Od lipca wchodzi nowa ustawa deweloperska.

Działalność funduszy na rynku mieszkaniowym dotyczy ok. 0,05 proc. zasobów. Forsal, 22.06.2022

Dotychczasowa działalność funduszy inwestycyjnych na rynku mieszkaniowym nie wzbudza zaniepokojenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT), ponieważ zjawisko to obejmuje bardzo mały segment rynku mieszkań czyli ok. 0,05 proc. zasobów mieszkaniowych, poinformował wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Więcej o funduszach inwestycyjnych. 

Kightley z NBP: Aż 21 proc. kredytów hipotecznych udzielono przy najniższych stopach. Forsal.pl, 22.06.2022

Około 21 proc. portfela mieszkaniowych kredytów złotowych stanowią zobowiązania zaciągnięte w okresie historycznie najniższych stóp procentowych. Kto będzie miał problem ze spłatą kredytu – przeczytaj. 

Czy ceny mieszkań spadną? Rozmowa z ekspertem rynku nieruchomości. RMF24.pl, 22.06.2022

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, spada kolejny miesiąc. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w maju spadła ona o prawie jedną czwartą w porównaniu z poprzednim rokiem. “Chętni może są na nowe mieszkania, tylko jest ogromny problem ze zdolnością kredytową. Dzisiaj singiel zarabiający około 7 tysięcy złotych na rękę pożyczy poniżej 300 tysięcy złotych. Są też takie czasy niepewne, prawdopodobnie wchodzimy w etap takiej korekty na rynku i deweloperzy o tym wiedzą, więc już aż tak ochoczo nie rozpoczynają kolejnych inwestycji” – mówił Tomasz Narkun, ekspert rynku nieruchomości, w rozmowie z Pawłem Jaworem w radiu RMF24.
Czy podwyżki stóp procentowych spowodują spadek cen nieruchomości? Sprawdź.

Mieszkaniówka w oczekiwaniu. Rzeczpospolita, 23.06.2022

Cykl szybkich i mocnych podwyżek stóp procentowych i zaostrzenie kryteriów badania zdolności kredytowej wystarczyły, by mocno zdławić popyt na kredyty hipoteczne i mieszkania. W maju w siedmiu największych miastach sprzedaż lokali skurczyła się o prawie jedną trzecią wobec średniego poziomu z pierwszych miesięcy. Podaż spada, ceny nie – zobacz prognozy. 

PKO BP prognozuje obniżki cen mieszkań. Mają spaść nawet o 5% w ciągu roku. Gazeta Prawna, 24.06.2022

Kończy się okres dynamicznych wzrostów cen mieszkań i w perspektywie najbliższego roku możliwa jest ich korekta – w scenariuszu bazowym o nawet 5% w dół, oceniają analitycy PKO Banku Polskiego w raporcie “Rynek Mieszkaniowy 2q22”. Kiedy spadną ceny mieszkań? Przeczytaj

Od lipca wchodzi nowa ustawa deweloperska. Co się zmienia? Business Insider.pl, 26.06.2022

Obowiązującą od 10 lat ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwaną ustawą deweloperską, od 1 lipca zastąpi nowa, korzystniejsza dla kupujących nowe mieszkania. Przedsięwzięcia deweloperskie i wydzielone z nich zadania inwestycyjne, w których sprzedaż mieszkań rozpocznie się przed 1 lipca, będą realizowane na starych zasadach. W praktyce oznacza to konieczność zawarcia co najmniej jednej umowy deweloperskiej. Nowa ustawa deweloperska – kto zyska – przeczytaj. 

RAPORT PKO BP [23 czerwca 2022]

Zachęcam do lektury najnowszego raportu przygotowanego przez centrum analiz Banku PKO BP.
Raport uwzględnia regionalne rynki mieszkaniowe. Znajdziecie tam dane dotyczące:
·       trendów demograficznych i ich wpływu na rynek mieszkaniowy
·       otoczenia regulacyjnego na rynku nieruchomości
·       perspektywy zmiany cen mieszkań
·       cen transakcyjnych i ofertowych mieszkań i domów
·       regionalnych rynków nieruchomości [sytuacji demograficznej, rynku pracy oraz sytuacji mieszkaniowej i budownictwa]
Trendy na rynku nieruchomości – raport.

Może to też Ci się spodoba

Jak szybko sprzedać siedlisko?

O siedlisku na sprzedaż usłyszałam jesienią od pani Kasi, która przyjechała do mnie na prezentację innego domu. Ten dom bardzo jej się podobał i nawet chciała go kupić, tylko… nie miała jeszcze pieniędzy. Sprzedaż siedliska miała się sfinalizować lada dzień, a pieniądze z jego sprzedaży miały posłużyć do zakupu nowego domu. W tym czasie upatrzony […]

Przegląd prasy

Nowy rynek mieszkaniowy w Polsce. Przegląd prasy 05.02.2024

Nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich lat na polskim rynku nieruchomości wiele się zmieniło. Nie chodzi tylko o galopujące ceny mieszkań. Chodzi przede wszystkim o warunki mieszkaniowe, do jakich obecnie dążymy. Rozrost przestrzeni życiowej, cywilizowanie się polskich mieszkań i uwłaszczanie się lokatorów - co poza tym jest inne?

Ewelina Zdancewicz lut 05, 2024 · 4 min. czytania
Przegląd prasy

RPP znowu obniżyła stopy procentowe! Przegląd prasy 16.10.2023

Rada Polityki Pieniężnej drugi raz z rzędu obniżyła stopy procentowe. Stopa referencyjna spadła do 5,75 proc. Jaki ma to skutek na rynku nieruchomości?

Ewelina Zdancewicz paź 16, 2023 · 3 min. czytania

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.