Domy dla seniorów w Polsce zamiast apartamentowców? Przegląd prasy 29.05.2023

maj 29, 2023 · Time 3 min. czytania

Demografia stanowi wyzwanie dla branży nieruchomości – w Polsce regularnie maleje liczba ludności. Do 2040 roku w kraju ma mieszkać 36 mln osób. Dodatkowo starzejące się społeczeństwo postawi przed branżą inne wyzwania niż dotychczas. Zapraszamy do przeglądu prasy Freedom!

Pierwsze Mieszkanie. Szef MRiT: Nie będzie działać zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Forsal.pl, 26.05.2023

Proponujemy rozwiązanie, jakiego w wolnej Polsce jeszcze nie było; sami zainteresowani będą decydować jak wykorzystać oferowane wsparcie – wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, odnosząc się do zakończonych w Parlamencie prac nad ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.

Źródło: Nie będzie działać zasada: kto pierwszy, ten lepszy

Brakuje wsparcia dla faktycznie potrzebujących mieszkania. Gazeta Prawna, 25.05.2023

Wszystkie te programy są dla tych, którzy mają zdolność kredytową. Zakładają, że młodzi Polacy mogą uzbierać na wkład własny. Nie biorą jednak zupełnie pod uwagę osób, które nie mają zamożnych rodziców i nie mają od kogo pożyczyć pieniędzy, nie mają wysokich zarobków, więc nie mogą samodzielnie odłożyć na pierwszą ratę, ani tych, którzy nie mają stałej pracy. A to takie właśnie osoby mają największy kłopot z pozyskaniem pierwszego mieszkania, do którego będą mogli się wynieść od rodziców. Do tego wszystkie te inicjatywy wspierają dochodzenie do własności. Nie zaspokajają więc w żaden inny sposób potrzeby mieszkaniowej.

Źródło: Brakuje wsparcia dla faktycznie potrzebujących mieszkania

Kiedy spadną ceny nieruchomości? “Wypadałoby powiedzieć, że nigdy”. 7 grzechów głównych hamujących mieszkaniówkę. Bankier.pl, 28.05.2023

Polski Związek Firm Deweloperskich zaprezentował raport “7 grzechów głównych wstrzymujących rozwój budownictwa mieszkaniowego”. W ocenie PZFD barierami są zbiurokratyzowane procedury, “nieżyciowe” prawo i uznaniowość urzędnicza; czas wydawania pozwoleń i wymóg dodatkowych uzgodnień czy raportów środowiskowych; urzędniczy lęk przed wzięciem odpowiedzialności, który sprawia, że wydawane są decyzje odmowne; brak działek pod zabudowę; rosnące koszty materiałów budowlanych i robocizny; przerzucanie na inwestora budowy infrastruktury wokół osiedla; blokowanie inwestycji przez sąsiadów.

Źródło: Kiedy spadną ceny nieruchomości?

Zamiast apartamentów – domy seniorów. Demografia zmieni rynek nieruchomości. Gazeta Wyborcza, 23.05.2023

W Polsce przybywa przede wszystkim emerytów, do 2030 roku populacja osób w wieku 65 plus wzrośnie o 10 proc., a w ciągu kolejnych 10 lat o 8 proc. W 2040 roku już 9,1 mln osób w kraju będzie miało skończone 65 lat, a w tym gronie będzie już 4,9 mln osób, które skończyły 75 lat. Najwięcej starszych osób będzie mieszkać w dużych miastach, relatywnie najmłodsze będą obszary je otaczające. Zdaniem analityków będzie to miało konsekwencje.

Źródło: Demografia zmieni rynek nieruchomości

Może to też Ci się spodoba

Ile mieszkań brakuje w Polsce w 2023 roku?

Problem braku mieszkań w Polsce nie rozwiązuje się od lat mimo tego, że powstaje coraz więcej nowych nieruchomości. Ponadto, jak wskazuje Infor, dużą część zasobów mieszkaniowych w kraju stanowią nieruchomości wybudowane przed 1918 rokiem (1,027 mln mieszkań w 2021 roku). Obecnie brakuje nam ok. 2 mln lokali mieszkalnych, a niezbyt pocieszającym faktem jest to, że […]

Pewny wybór 22. Analiza działki i lokalizacji

W rozmowie z Michałem Maciejewskim, agentem związanym z oddziałem Freedom Nieruchomości Pruszcz Gdański wyjaśnimy, jak znaleźć i sprawdzić wymarzoną działkę pod budowę domu.

Praca w sprzedaży – plusy i minusy [infografika]

Sprzedaż to zdecydowanie jedna z najważniejszych obecnie umiejętności na rynku pracy. Co więcej, jej znaczenie z pewnością wzrośnie. Interesujesz się karierą w tej branży i zastanawiasz się, z czym wiąże się praca w sprzedaży? Zobacz, co o jej plusach i minusach sądzą agenci nieruchomości.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.