Próba naprawy rynku mieszkaniowego, czyli nadchodzące tanie kredyty. Jak wpłyną na sytuację? Przegląd prasy 27.02.2023

lut 27, 2023 ·

Rząd próbuje naprawić rynek mieszkaniowy, ale jego działania niekorzystnie wpływają na obecną sytuację. Jednocześnie na program dopłat “Bezpieczny kredyt 2%” czeka coraz więcej Polaków, których teraz nie stać na własną nieruchomość. Ci, którzy musieli wstrzymać się z kredytowaniem mieszkania, stawiali na wynajem. A niełatwo jest znaleźć dobrą ofertę – napływ uchodźców spotęgował problem kurczącej się oferty mieszkań na wynajem, a w warunkach niskiej podaży rosły czynsze.

Rząd próbuje naprawić rynek mieszkaniowy od nieodpowiedniej strony. Krytyczny głos z NBP. Business Insider, 20.02.2023

Rząd szykuje program dopłat do kredytów mieszkaniowych, ale takie działania mogą wzmacniać strukturalne słabości rynku nieruchomości. Deweloperzy rozpoczynają mniej budów i w długim terminie ceny mieszkań mogą jeszcze wzrosnąć, a ich dostępność spaść. To ostrzeżenia Piotra Kasprzaka, zastępcy dyrektora Departamentu Stabilności Finansowej NBP.

Źródło: Rząd próbuje naprawić rynek mieszkaniowy

Tani kredyt na pierwsze mieszkanie coraz bliżej. Rząd przyjął projekt ustawy. Gazeta Prawna, 23.02.2023

Projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe został na początku lutego opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowany do konsultacji publicznych.

Projekt zakłada, że kredyt 2 proc. z dopłatą państwa będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia; jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt może być udzielony tylko na pierwsze mieszkanie – osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Dopuszczony będzie natomiast nie większy niż 50-proc. udział w odziedziczonej nieruchomości.

Źródło: Tani kredyt na pierwsze mieszkanie coraz bliżej

Czy to jest czas dla sprzedających? Kluczowa na rynku nieruchomości jest motywacja, Money.pl, 24.02.2023

Nie ma złego czasu na sprzedaż nieruchomości – podkreślają eksperci. Bo choć poszczególne segmenty rynku są dziś w różnej kondycji – lepiej sprzedają się małe metraże – to ważne, by do oceny sytuacji podejść w sposób indywidualny. W trafnej diagnozie pomogą pośrednicy.

Źródło: Czy to jest czas dla sprzedających?

Ekspert rynku nieruchomości: Skutki wojny widoczne przede wszystkim na rynku najmu. Forsal.pl, 24.02.2023

Z danych portalu GetHome.pl wynika, że w ciągu dwóch miesięcy od napaści Rosji na Ukrainę o 60-80 proc. skurczyła się oferta mieszkań na wynajem w agencjach pośrednictwa w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Ekspert zaznaczył jednak, że popyt na wynajem w największych miastach zaczął się dużo wcześniej, bo wraz z podwyżkami oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Napływ uchodźców spotęgował problem kurczącej się oferty mieszkań na wynajem, a w warunkach niskiej podaży rosły czynsze.

Źródło: Skutki wojny widoczne przede wszystkim na rynku najmu

Napięta sytuacja na rynku nieruchomości. Buduje się mniej, a popyt i ceny rosną. Dziennik Gazeta Prawna, 27.02.2023

W styczniu deweloperzy rozpoczęli budowę zaledwie 5817 lokali. To o jedną piątą mniej niż przed rokiem i najmniej od 2016 r. – podał GUS. Jednocześnie od grudnia mamy do czynienia z sukcesywnym wzrostem sprzedaży lokali – mówi Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego z Otodom Analytics. Jak tłumaczy, w styczniu na siedmiu największych rynkach kupiono 3,3 tys. mieszkań, o 2 proc. więcej niż w grudniu. W lutym ponad 4 tys. sprzedanych lokali będzie już oznaczać wzrost miesiąc do miesiąca o 20 proc. Wzrost jest widoczny też w porównaniu z ubiegłym rokiem. Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich, dodaje, że większy ruch panuje też w rezerwacjach.

Źródło: Napięta sytuacja na rynku nieruchomości

Może to też Ci się spodoba

Bezpieczny kredyt 2 proc. już ruszył! Przegląd prasy 03.07.2023

Wraz z początkiem lipca wystartował rządowy program Bezpieczny kredyt 2 proc. Rozgrzewa on rynek mieszkaniowy - zainteresowanych zakupem pierwszego mieszkania na kredyt z dopłatą państwa mogą być aż cztery miliony Polaków.

Rozpoczynamy wdrażanie systemu Asari Kameleon

Freedom Nieruchomości bierze udział w testach Asari Kameleon i przygotowuje się do wdrożenia systemu w całej sieci. Planowana data przejścia na nowy system CRM jest wyznaczona na październik. 

Jak sprzedać mieszkanie 6 razy szybciej?

Od jak wielu czynników zależy skuteczność i szybkość sprzedaży mieszkania? Eksperci wskazują na mnóstwo kwestii, ale dziś – bazując na najświeższych doświadczeniach – chcę pokazać Ci naoczny przykład na zabójczą skuteczność czterech z nich. Dowiedz się, jak sprzedać mieszkanie 6 razy szybciej!

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.