O ile wzrośnie zdolność kredytowa przy Bezpiecznym kredycie? Przegląd prasy 26.06.2023

cze 26, 2023 · Time 4 min. czytania

Nadchodzący program Bezpieczny kredyt 2 proc. ma ułatwić zakup pierwszego mieszkania wszystkim, którzy tego potrzebują. A ponieważ banki dostały dużo swobody w obliczaniu zdolności kredytowej w ramach znowelizowanej Rekomendacji S, to wiele wskazuje na to, że ta zdolność kredytobiorcom mocno wzrośnie. Specjaliści szacują, że nowy program zakłada jej wzrost o nawet 40%. To jedna z najważniejszych informacji na rynku nieruchomości. Poznaj też inne, czytając nowy Przegląd prasy Freedom!

Bezpieczny Kredyt 2 proc. Banki dostały dużo swobody w obliczaniu zdolności kredytowej. Forsal.pl, 26.06.2023

Lektura znowelizowanej Rekomendacji S wskazuje, że nadzór finansowy pozostawił bankom dość dużo swobody przy obliczaniu zdolności kredytowej w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Kredytodawcy będą mogli podczas wyliczania zdolności kredytowej uwzględniać ratę pomniejszoną o dopłatę i stosować niski bufor na wypadek wzrostu stóp procentowych (podobny jak przy kredytach ze stałą stopą na 10 lat).

Źródło: Bezpieczny Kredyt 2 proc. Banki dostały dużo swobody w obliczaniu zdolności kredytowej

Rynek mieszkaniowy szuka nowej równowagi. Obserwator Finansowy, 24.06.2023

W 2022 r. banki udzieliły kredytów mieszkaniowych o wartości 45,4 mld zł, co było spadkiem aż o 49 proc. rok do roku. Jak to możliwe, że ceny mieszkań prawie na to nie zareagowały? Prof. Jacek Łaszek: Rzeczywiście rewolucji w cenach nie ma, ale to dobrze z punktu widzenia stabilności. Gwałtowny spadek cen, tak jak gwałtowny wzrost jest po prostu ostateczną materializacją ryzyka i procesem dość żywiołowym, bywa że niebezpiecznym dla gospodarki.

Ten rynek w normalnych warunkach charakteryzuje się znaczną, naturalną bezwładnością. Póki brak wyraźnych przesłanek, wierzymy, że będzie tak jak było i czekamy na poprawę, czyli sprzedamy lub kupimy mieszkanie przynajmniej za tyle ile sąsiad dwa miesiące temu. Tym bardziej, że w ostatnich latach ceny rosły. Dodatkowo rynek pierwotny to zazwyczaj spotkanie dużej firmy z pojedynczym konsumentem, a to oznacza możliwość dyktowania ceny w pewnym zakresie kosztem wielkości sprzedaży. Ekonomiści nazywają takie zjawisko lepkością cen.

Źródło: Rynek mieszkaniowy szuka nowej równowagi

BIK: Przed nami trwalsze i dłuższe ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych. Forsal.pl, 23.06.2023

Scenariusz bazowy dotyczący kredytów mieszkaniowych to trwalsze i dłuższe ożywienie na rynku, szczególnie w II półroczu br., kiedy do gry wejdzie odroczony popyt związany z kredytami z dopłatą, poinformował główny analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski

Źródło: BIK: Przed nami trwalsze i dłuższe ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych

Deweloperzy o wzroście sprzedaży mieszkań: sytuacja wygląda optymistyczne. Property News, 23.06.2023

Rynek nieruchomości mieszkaniowych dynamicznie się zmienia. W ostatnich sześciu miesiącach przede wszystkim z powodu planowanego w najbliższym czasie startu programu Bezpieczny Kredyt 2%. Mimo że program jeszcze nie wystartował, klienci już od kilku miesięcy szukają i rezerwują mieszkania z myślą o sfinansowaniu zakupu właśnie w ten sposób.

Źródło: Deweloperzy o wzroście sprzedaży mieszkań: sytuacja wygląda optymistyczne

Może to też Ci się spodoba

Targi mieszkań – wszystko o nieruchomościach

Weekend 25-26 września br. przebiegł pod hasłem nieruchomości. W tych dniach, m.in. w Poznaniu, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu odbyła się jesienna edycja Targów Mieszkań i Domów, a w Łodzi, odbyły się Targi Nieruchomości. Frekwencja zwiedzających przerosła oczekiwania większości wystawców, po raz kolejny potwierdzając ogromne zainteresowanie rynkiem nieruchomości nie tylko konsumentów, ale inwestorów nabywających lokale pod […]

Prof. Krzysztof Obłój

Doskonałość jest drogą, a nigdy celem do osiągnięcia

Prof. Krzysztof Obłój twierdzi, że “doskonałość jest drogą, a nigdy celem do osiągnięcia”. 6 zasad działania w biznesie wskazanych przez profesora może rzucić światło na dogłębne znaczenie tych słów.

Ewelina Zdancewicz gru 22, 2023 · 6 min. czytania

#szybkiwywiad: Kiedy serce wyznacza cel, nie możesz mu nie podołać

Co w branży nieruchomości elektryzuje najbardziej? Co jest jednocześnie największą motywacją i najważniejszą składową skutecznego biznesu? O problemach i sukcesach rozmawiamy z Justyną Pieńkowską, Dyrektorką oddziału Freedom Ełk.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.