O ile wzrośnie zdolność kredytowa przy Bezpiecznym kredycie? Przegląd prasy 26.06.2023

cze 26, 2023 · Time 4 min. czytania

Nadchodzący program Bezpieczny kredyt 2 proc. ma ułatwić zakup pierwszego mieszkania wszystkim, którzy tego potrzebują. A ponieważ banki dostały dużo swobody w obliczaniu zdolności kredytowej w ramach znowelizowanej Rekomendacji S, to wiele wskazuje na to, że ta zdolność kredytobiorcom mocno wzrośnie. Specjaliści szacują, że nowy program zakłada jej wzrost o nawet 40%. To jedna z najważniejszych informacji na rynku nieruchomości. Poznaj też inne, czytając nowy Przegląd prasy Freedom!

Bezpieczny Kredyt 2 proc. Banki dostały dużo swobody w obliczaniu zdolności kredytowej. Forsal.pl, 26.06.2023

Lektura znowelizowanej Rekomendacji S wskazuje, że nadzór finansowy pozostawił bankom dość dużo swobody przy obliczaniu zdolności kredytowej w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Kredytodawcy będą mogli podczas wyliczania zdolności kredytowej uwzględniać ratę pomniejszoną o dopłatę i stosować niski bufor na wypadek wzrostu stóp procentowych (podobny jak przy kredytach ze stałą stopą na 10 lat).

Źródło: Bezpieczny Kredyt 2 proc. Banki dostały dużo swobody w obliczaniu zdolności kredytowej

Rynek mieszkaniowy szuka nowej równowagi. Obserwator Finansowy, 24.06.2023

W 2022 r. banki udzieliły kredytów mieszkaniowych o wartości 45,4 mld zł, co było spadkiem aż o 49 proc. rok do roku. Jak to możliwe, że ceny mieszkań prawie na to nie zareagowały? Prof. Jacek Łaszek: Rzeczywiście rewolucji w cenach nie ma, ale to dobrze z punktu widzenia stabilności. Gwałtowny spadek cen, tak jak gwałtowny wzrost jest po prostu ostateczną materializacją ryzyka i procesem dość żywiołowym, bywa że niebezpiecznym dla gospodarki.

Ten rynek w normalnych warunkach charakteryzuje się znaczną, naturalną bezwładnością. Póki brak wyraźnych przesłanek, wierzymy, że będzie tak jak było i czekamy na poprawę, czyli sprzedamy lub kupimy mieszkanie przynajmniej za tyle ile sąsiad dwa miesiące temu. Tym bardziej, że w ostatnich latach ceny rosły. Dodatkowo rynek pierwotny to zazwyczaj spotkanie dużej firmy z pojedynczym konsumentem, a to oznacza możliwość dyktowania ceny w pewnym zakresie kosztem wielkości sprzedaży. Ekonomiści nazywają takie zjawisko lepkością cen.

Źródło: Rynek mieszkaniowy szuka nowej równowagi

BIK: Przed nami trwalsze i dłuższe ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych. Forsal.pl, 23.06.2023

Scenariusz bazowy dotyczący kredytów mieszkaniowych to trwalsze i dłuższe ożywienie na rynku, szczególnie w II półroczu br., kiedy do gry wejdzie odroczony popyt związany z kredytami z dopłatą, poinformował główny analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski

Źródło: BIK: Przed nami trwalsze i dłuższe ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych

Deweloperzy o wzroście sprzedaży mieszkań: sytuacja wygląda optymistyczne. Property News, 23.06.2023

Rynek nieruchomości mieszkaniowych dynamicznie się zmienia. W ostatnich sześciu miesiącach przede wszystkim z powodu planowanego w najbliższym czasie startu programu Bezpieczny Kredyt 2%. Mimo że program jeszcze nie wystartował, klienci już od kilku miesięcy szukają i rezerwują mieszkania z myślą o sfinansowaniu zakupu właśnie w ten sposób.

Źródło: Deweloperzy o wzroście sprzedaży mieszkań: sytuacja wygląda optymistyczne

Może to też Ci się spodoba

Ceny mieszkań i gruntów – czekać, czy kupować? Przegląd prasy 2.11.2022

Rynek nieruchomości stosunkowo wolno reaguje na dynamicznie zmieniającą się sytuację gospodarczą. Ceny na razie nie spadają, ale wydaje się to nieuniknione. Głównym winowajcą są wysokie stopy procentowe i spadająca zdolność kredytowa Polaków. Czy to wymusi spadki cen mieszkań? Czy warto kupować teraz za gotówkę , czy jednak poczekać? Kredyty hipoteczne zamarły, ale tąpnięcia na rynku […]

Praca agenta nieruchomości – 10 najczęstszych mitów

Godziny spędzone za biurkiem, bieganie z teczką po mieście, dziesiątki telefonów. Tak wygląda praca agenta nieruchomości w świetle wszystkich towarzyszących jej stereotypów. Tylko czy mają one jakiekolwiek pokrycie z prawdą?

Michał Jaskólski

Technologia na rynku nieruchomości: więcej uścisków dłoni, mniej spoglądania na ekrany

Przyszłość technologii na rynku nieruchomości nierozerwalnie związana jest z rozwojem sztucznej inteligencji. Jak w związku z już zachodzącymi zmianami będzie wyglądała rola agenta? O tym rozmawia Łukasz Kruszewski z Michałem Jaskólskim.

Łukasz Kruszewski lip 26, 2023 · 13 min. czytania

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.