Program Pierwsze mieszkanie - kto skorzysta? Przegląd prasy 19.12.2022

gru 19, 2022 ·

Po kompletnej klęsce programu Mieszkanie Plus, raczej teoretycznym systemie dopłat do czynszów czy nieosiągalnym Mieszkaniu bez wkładu własnego, rząd zapowiada kolejną formę wsparcia. Program Pierwsze Mieszkanie, to atrakcyjny kredyt hipoteczny, który – tak jak te wcześniejsze – również ma sporo ograniczeń. Czy tym razem ktoś skorzysta?

Zasady programu pierwsze mieszkanie. Ile wyniesie rata kredytu? Forsal.pl, 16.12.2022

Rząd planuje wprowadzenie kredytu mieszkaniowego o stałej stopie procentowej na poziomie 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania dla osób, które nie ukończyły 45. roku życia, poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

> Zasady programu Pierwsze Mieszkanie 

Czy Polacy rzucą się na dofinansowane kredyty w ramach programu Pierwsze Mieszknie, bo kolejny rząd je skasuje? Forsal.pl, 17.12.2022

Jeśli program Pierwsze Mieszkanie wejdzie w życie, to z kredytów skorzystają przede wszystkim najbogatsi mieszkańcy średnich miast, którzy mogliby zaciągnąć podobny kredyt ze stałymi ratami – ocenia Adam Czerniak, ekonomista i kierownik Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej SGH. Rząd zakłada, że preferencyjne kredyty ruszą „nie później niż w III kwartale 2023 r.

> Kto skorzysta z programu Pierwsze mieszkanie?

Szczegóły dotyczące programu – Bezpieczny Kredyt 2%

Ceny mieszkań spadną? PKO BP: w perspektywie roku o 5-10 proc. Money.pl, 16.12.2022

W trzecim kwartale 2022 r. obserwowaliśmy coraz wolniejszy wzrost cen mieszkań i dominację zakupów gotówkowych. Wysokie stopy procentowe NBP wręcz zahibernowały rynek mieszkaniowy. Jednak w perspektywie roku średnie ceny transakcyjne mieszkań spadną o ok. 5-10 proc. – prognozują analitycy PKO BP.

O ile spadną ceny mieszkań w 2022?

Będzie łatwiej o hipoteki? KNF o możliwych zmianach. Bankier.pl, 16.12.2022

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego prowadzi prace nad modyfikacją Rekomendacji S w zakresie stosowania bufora na ryzyko stopy procentowej w procesie oceny zdolności kredytowej przez banki. Obecnie banki muszą obliczać zdolność kredytową dla oprocentowania wyższego o 5 punktów procentowych niż aktualna stopa procentowa NBP. Obniżenie bufora, pozytywnie wpłynęłoby na wysokość zdolności kredytowej.

Kiedy KNF złagodzi rekomendację S?

Rok 2023 będzie dla branży deweloperskiej najtrudniejszy w historii. Gazeta Prawna, 14.12.2022

Choć ogromna większość firm deweloperskich jest w dobrej kondycji, to nie można wykluczyć, że pojedyncze firmy będą miały poważne problemy. Zostaną one zapewne szybko nagłośnione, alby przekierować zaniepokojonych nabywców ku ofertom najsilniejszych firm, oferujących mieszkania objęte ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego i lokale gotowe lub prawie gotowe. Sytuacja sprzyja więc konsolidacji rynku. Generalnie lepiej poradzą sobie najsilniejsze rynki, oparte na silnym popycie gotówkowym. Trudniej będzie firmom w mniejszych miastach, gdzie nowe inwestycje mogą zupełnie wyhamować.

Co czeka rynek deweloperski w 2023 roku?

Może to też Ci się spodoba

Umowa przedwstępna kupna mieszkania – o czym należy pamiętać?

Kiedy podpisujemy umowę przedwstępną kupna mieszkania? Najczęściej do jej zawarcia dochodzi wtedy, gdy podpisanie umowy przyrzeczonej nie jest możliwe “od ręki”. Opóźnienie może wynikać z różnych przyczyn, najczęściej z finansowych. Zapisy, które znajdą się w umowie przedwstępnej kupna nieruchomości są bardzo ważne. Przesądzają o możliwości dochodzenia roszczeń w przypadku, gdy druga strona nie wywiąże się […]

Rozwój pośrednika nieruchomości – na co możesz liczyć?

Planujesz zmianę pracy i myślisz o sprzedaży? Zależy ci na zrobieniu kroku do przodu i zastanawiasz się, jak wygląda rozwój pośrednika nieruchomości? W tym artykule przedstawię Ci, jak wygląda to we Freedom.

Rząd chce zwiększyć dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Przegląd prasy 10.07.2023

Rząd chce zwiększyć dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe przez alokowanie części gruntów w planach miejscowych samorządów.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.