Nowe stawki podatku od nieruchomości i WIRON zamiast WIBOR. Przegląd prasy 12.12.2022
Każdy tydzień przynosi jakieś zmiany w branży nieruchomości. Tym razem podwyżka podatku od nieruchomości, zastąpienie WIBORU nowym wskaźnikiem WIRON, czy nowe zasady budowy domów bez pozwolenia. Zapraszamy do lektury.
Podatek od nieruchomości 2023 wyższy! Ile wyniosą nowe stawki? Murator Plus, 06.12.2022
Podatek od nieruchomości w 2023 idzie w górę. Znane są już nowe stawki podatku od nieruchomości dla poszczególnych miast. 9 z nich zadecydowało o maksymalnych stawkach podatku od nieruchomości przewidzianych przez Ministerstwo Finansów. Jakie stawki podatku od nieruchomości obowiązują jeszcze w 2022? O ile wzrośnie podatek od nieruchomości w 2023? Gdzie właściciele nieruchomości zapłacą najwięcej?
Ile będzie wynosił podatek od nieruchomości w 2023 roku?
WIRON zastąpi WIBOR. Czym się różnią oba wskaźniki? Money.pl, 10.12.2022
Na wskaźniku referencyjnym WIBOR, który ma wpływ na wysokość oprocentowania, „zawieszone” są tysiące umów kredytowych. Za dwa lata – zgodnie ze światowym trendem – dotychczasowy wskaźnik zostanie zastąpiony przez WIRON.
Czym się różnią WIBOR i WIRON
Budowa domu bez pozwolenia niezależnie od metrażu? Nadchodzi rewolucja w Prawie budowlanym. Bankier.pl, 11.12.2022
Nowelizacja Prawa budowlanego, która ma zacząć obowiązywać w przyszłym roku, ma uprościć i przyspieszyć cały proces inwestycyjno-budowlany oraz zmniejszyć obciążenia po stronie inwestorów i organów administracji i nadzoru. Jednym z jej najważniejszych założeń jest m.in. możliwość budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę niezależnie od metrażu, likwidacja obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie i przyspieszenie cyfryzacji całego procesu budowlanego. Do części spośród tych zmian rynek nie podchodzi jednak z optymizmem.
Zmiany w prawie budowlanym – kto zyska, kto straci?
Korekta stawek w aktach notarialnych widoczna, ale niewyraźnie. „Tanieją” jedynie duże mieszkania. Bankier.pl, 12.12.2022
Po trzymiesięcznej przerwie, III kw. 2022 r. przyniósł powrót obniżek średnich stawek transakcyjnych na rynku sprzedaży mieszkań – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis Cenatorium. Korekta była jednak widoczna wyłącznie w przypadku dużych, co najmniej 60-metrowych mieszkań.
Ceny transakcyjne mieszkań w III kwartale 2022
Ceny działek pod budowę domu. Ile trzeba zapłacić za grunty w największych miastach? Forsal.pl, 12.12.2022
O cenach lokali mieszkalnych mówi się najwięcej. Domy w kontekście cen są nieco rzadziej poruszanym tematem – głównie ze względu na mniejszą liczbę dostępnych informacji statystycznych. Podobna sytuacja dotyczy również cen gruntów. Narodowy Bank Polski niedawno opublikował jednak ciekawe informacje dotyczące kosztów zakupu działek pod domy w dużych miastach. Natomiast GUS dosłownie kilka dni temu podał ogólnokrajowe dane na temat średnich cen działek pod domy i bloki.
Ceny działek budowlanych – ile kosztują w poszczególnych regionach pod koniec 2022 roku?
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi!
Spodobał Ci się artykuł?
Podziel się z innymi!
Link skopiowany
Może to też Ci się spodoba
Czy przy umowie wyłącznej mogę posiadać inne umowy?
Czy przy umowie wyłącznej mogę posiadać inne umowy?
Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z biurem nieruchomości w Gdańsku?
Sprzedaż nieruchomości jest zazwyczaj procesem zawiłym. Najpierw podejmujemy decyzję o sprzedaży, następnie ogłaszamy naszą nieruchomość, czekamy na klientów, a gdy znajdzie się chętny na kupno, wtedy zaczyna się prawdziwa „przygoda”.
7 grzechów głównych osób sprzedających nieruchomości
Proces sprzedaży nieruchomości to zjawisko bardzo złożone. Wszystko niby wygląda na bardzo proste – mamy nieruchomość i chcemy ją sprzedać. Rynek kupujących jest całkiem spory. Wystarczy więc, że zrobimy jakieś zdjęcia, określimy swoją cenę i wystawimy ogłoszenie ze sprzedażą na popularnym serwisie ogłoszeniowym.
Chcesz sprzedać nieruchomość?
Napisz do nas