Czy rząd opodatkuje dodatkowe mieszkania? Premier zapowiada nowe przepisy. Przegląd prasy 16.01.2023

sty 16, 2023 ·

Czy 2023 roku to dobre czasy dla inwestorów? Jak wojna, pandemia i ograniczenia w dostępie do kredytów zweryfikowały rynek? I czy sprzedaż pakietów nawet na 70 mieszkań można uznać za patodeweloperkę, której rząd mógłby wypowiedzieć walkę? Zapraszamy do lektury najnowszych artykułów prasowych dotyczących sytuacji na rynku nieruchomości!

Dobre czasy dla inwestorów. Rzeczpospolita, 12.01.2023

Rok 2022 zaczął weryfikować inwestorów, którzy weszli na rynek nieruchomości ze zbyt małą wiedzą lub zbyt ryzykownie – ocenia Michał Grzeląska, dyrektor Freedom Nieruchomości Łódź Wierzbowa.

– Jak przy każdej inwestycji potrzebna jest dywersyfikacja – podkreśla.

Źródło: Dobre czasy dla inwestorów

Prognozy dla rynku mieszkaniowego 2023. Popyt raczej spadnie, a ceny nieruchomości, nawet jeśli spadną, to nieznacznie. Strefa Biznesu, 12.01.2023

Wojna, pandemia, wysoka inflacja, ograniczenia w dostępie do kredytów – te i inne czynniki wywróciły do góry nogami rynek nieruchomości. Mając tak wiele niewiadomych odnośnie do możliwych scenariuszy kształtowania się sytuacji na rynku nieruchomości, trudno jest prognozować, co wydarzy się w 2023 r.

Jednak w większości analitycy nie spodziewają się znaczącego spadku cen – ani ofertowych, ani transakcyjnych, oczywiście poza okazjami, których powinno być więcej niż zwykle. Tak trudna sytuacja na rynku sprawi ponadto, że i popyt na mieszkania i sama liczba transakcji albo zatrzyma się na poziomie 2022 roku, albo nawet nieznacznie spadnie.

Źródło: Prognozy dla rynku mieszkaniowego 2023

Sprzedają 70 mieszkań w jednej ofercie. Ekspert tłumaczy zjawisko i wyjaśnia, co może uzdrowić rynek. Innpoland.pl, 14.01.2023

W sieci pojawiają się ogłoszenia na pakiety mieszkań. Każdy, kto tylko ma wolnych kilkanaście czy kilkadziesiąt milionów złotych, może kupić sobie kilkadziesiąt nieruchomości na raz. Czy to też jest patodeweloperka, której walkę wypowiedział właśnie rząd?

Źródło: Sprzedają 70 mieszkań w jednej ofercie

Opodatkowanie dodatkowych mieszkań. Morawiecki zapowiada nowe przepisy. Forsal.pl, 14.01.2023

Nie mamy żadnego bardzo konkretnego projektu, (…) ale już rok temu zapowiadaliśmy przede wszystkim nałożenie opłat na fundusze, przede wszystkim, na tych inwestorów, którzy kupują po 100, 200, 500 mieszkań jednocześnie, powodując, że pobyt utrzymuje się taki sam, ale podaż się zmniejsza, ponieważ oni te mieszkania utrzymują w puli do sprzedaży za jakiś czas.

Źródło: Morawiecki zapowiada nowe przepisy

Koniec boomu na nieruchomości. „Deweloperów czeka walka o przetrwanie”. Bankier.pl, 16.01.2023Stygnięcie rynku nieruchomości postępuje, na co wskazuje także indeks urban.one.

Czy szukający własnego „M” będą musieli zadowolić się stabilizacją cen nominalnych i jedynie ich spadkiem w ujęciu realnym, czy mogą mieć nadzieję, że rynek nieruchomości zmieni wkrótce właściciela? Jak zwykle zdania ekspertów są podzielone.

Źródło: Koniec boomu na nieruchomości

Może to też Ci się spodoba

Czy muszę mieć doświadczenie menedżerskie?

Czy muszę mieć doświadczenie menedżerskie?

Jak znaleźć dobre biuro nieruchomości

Ogłoszenia sprzedam/kupię bez pośrednika, to w tej chwili na rynku naprawdę rzadkość. Z reguły zamieszczają je albo osoby z doświadczeniem w branży nieruchomości, albo takie, które nie są świadome pułapek i trudności, jakie na nie czekają.  Większość z nas raczej nie sprzedaje mieszkania czy domu co roku. Często mamy więc w głowie stereotyp agenta cwaniaka, […]

Biznes sposobem na kryzys? – Wywiad z Mariuszem Stoltmannem, dyrektorem oddziału Freedom w Gdańsku

Otwierasz biznes w samym środku szalejącej pandemii. Domyślam się, że decyzję podjąłeś sporo wcześniej, powiedz jednak jak ta cała sytuacja zweryfikowała Twoje plany? Czy jest trudniej – bo czasy są niepewne, czy wręcz przeciwnie – łatwiej – bo np. można załatwić wszystkie formalności i zaplanować wszystko na spokojnie? Decyzja o współpracy z Freedom została podjęta […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.