Przed nami dwucyfrowe podwyżki cen mieszkań? Przegląd prasy 07.08.2023

sie 07, 2023 · Time 4 min. czytania

Już na etapie powstania pomysłu na Bezpieczny kredyt 2 proc. eksperci ostrzegali, że ten program może mieć złe konsekwencje. I spełniły się ich prognozy dotyczące podwyżek cen mieszkań. Problem w tym, że to nie koniec - jeśli sytuacja na rynku się nie zmieni, to kupujących czekają dwucyfrowe podwyżki cen nieruchomości.

Zła wiadomość dla kupujących. Oto jak zmienią się ceny mieszkań. Money.pl, 05.08.2023

Bezpieczny Kredyt 2 proc. napędził sprzedaż mieszkań, a zapowiadane obniżki stóp procentowych mogą ją dodatkowo przyspieszyć. Problem w tym, że popyt coraz bardziej rozjeżdża się z podażą i jeśli to się nie zmieni, będziemy skazani na dwucyfrowe podwyżki.

Źródło: Zła wiadomość dla kupujących

Sprzedający mieszkania dopasowują ceny do limitów taniego kredytu. Rzeczpospolita, 06.08.2023

W opinii ekspertów program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” nakręca nie tylko popyt na nieruchomości, ale też ceny. Jak zauważa Karolina Klimaszewska, sprzedający mieszkania, zarówno nowe, jak i używane, korygują ceny, dopasowując je do limitów narzuconych przez program. Część osób je obniża, aby lokale kwalifikowały się do zakupu z dopłatami, a część ze względu na rosnący popyt je podwyższa.

Źródło: Sprzedający mieszkania dopasowują ceny do limitów

Toksyczne hipoteki? “Kredyty mieszkaniowe mogłyby stać się dobrem luksusowym”. Bankier.pl, 07.08.2023

Najpierw do sądów poszli frankowcy, teraz walkę zaczynają posiadacze kredytów złotowych. Żądają usunięcia z umów wskaźnika WIBOR. “To de facto żądanie, by nie trzeba było ponosić kosztów kredytu” – pisze Anna Cieślak Wróblewska z “Rzeczpospolitej”. “Rośnie więc ryzyko, że kredyty mieszkaniowe będą dla banków w Polsce mało opłacalne, wręcz toksyczne.”

Źródło: Toksyczne hipoteki?

Kolekcjonerzy nieruchomości premium – ten rynek nie zna słowa kryzys. Sport bogatych ludzi. Wyborcza.biz, 01.08.2023

Blisko plaży, z widokiem na Wawel, na najwyższym piętrze z panoramą miasta. W luksusowej inwestycji z basenem, odnowionej kamienicy czy w loftowym stylu w zrewitalizowanej fabryce w centrum dużego miasta – nieruchomości z półki “premium” oprócz wysokiego standardu muszą mieć jeszcze coś wyjątkowego, niepowtarzalnego.

Ze względu na swą cenę muszą mieć też swojego klienta – tych jednak przybywa, również dlatego, że na luksusowych apartamentach czy domach po prostu dobrze się zarabia – minimum 10 proc. rocznie. Są też prawdziwi kolekcjonerzy, którzy w swym portfolio mają po kilkanaście, nawet kilkadziesiąt mieszkań. Kupują po jednym w każdej nowej luksusowej inwestycji.

Źródło: Kolekcjonerzy nieruchomości premium

O 273,1% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w lipcu 2023 r. BIK.pl, 03.08.2023

W lipcu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 43,47 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 14,1 tys. rok wcześniej – jest to wzrost o 208,3%. W porównaniu do czerwca 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 97,5%. Nie przebiło to jednak liczby osób wnioskujących o kredyt pomiędzy lutym a lipcem 2021 r., gdy był ogromny boom na kredyty mieszkaniowe wywołany historycznie niskimi stopami procentowymi. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu br. wyniosła 410,42 tys.

Źródło: O 273,1% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe

Może to też Ci się spodoba

Rządowy Portal Cen Mieszkań – kto go sfinansuje? Przegląd prasy 24.07.2023

Rządowy Portal Cen Mieszkań ma być kolejnym czynnikiem pomagającym w zakupie własnej nieruchomości. Tym razem ułatwieniem ma być proste wyszukiwanie własnego "M". Kto zapłaci za nowy pomysł rządu?

Ewelina Zdancewicz lip 24, 2023 · 3 min. czytania

Jak szybko sprzedać siedlisko?

O siedlisku na sprzedaż usłyszałam jesienią od pani Kasi, która przyjechała do mnie na prezentację innego domu. Ten dom bardzo jej się podobał i nawet chciała go kupić, tylko… nie miała jeszcze pieniędzy. Sprzedaż siedliska miała się sfinalizować lada dzień, a pieniądze z jego sprzedaży miały posłużyć do zakupu nowego domu. W tym czasie upatrzony […]

Podatek katastralny – co należy o nim wiedzieć?

Podatek katastralny wzbudza powszechnie skrajne emocje. Nie tylko przy okazji kampanii wyborczych. Choć nie obowiązuje w Polsce, raz po raz pojawiają się dyskusje na temat jego wprowadzenia. Czym jest podatek katastralny? Co należy o nim wiedzieć? Jakie są wady i zalety wprowadzenia tego podatku? Mówi się, że w świecie pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.